خامنه‌ای؛ سکوت در مورد تحریمها، عقب‌نشینی در حج

 ادامه واکنشهای رژیم به تصویب لایحه تحریمهای جدید توسط کنگرة آمریکا موضوع بحث و بررسی امروز برنامه ماست ، رژیم آخوندی از دیروز یک نمایش وحدت سران نظام راه انداخته است. همین امروز روزنامه های حکومتی پر از عنوانهای همدلی و وحدت سران سه قوه است . روزهای قبل هم مشابه این نمایش در کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع با حضور عراقچی برگزار شده بود. هدف این است که نشان بدهند در مقابل طرح آمریکا بر سر این که برجام نقض شده و از این تحریمها هم هراسی ندارند وحدت دارند. اما در عمل چیزهای دیگری بیرون می‌زند . گزارشی را در این مورد ببینیم:

تلویزیون رژیم- ۸ مرداد
تفصیل این بحث هم باز ما فردا جلسه هیئت نظارت که بازخواهیم داشت اونرو جزیی تر این بحث ها را دنبال می کنیم رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه سه قوه با وحدت و همدلی از نیروهای مسلح حمایت می کنند گفت کسی نخواهد توانست صدمه یی به قدرت نیروهای مسلح ما وارد کند. آقای روحانی همچنین گفت اگر بتوانیم با سایر جهان ارتباط تنگاتنگی در زمینه اقتصادی داشته باشیم آمریکایی ها دیگر نمی توانند از حربه تحریم استفاده کنند یا حربه شان کند می شود. رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت دوران انتخابات تمام شده و الان دیگر همه باید دست به دست هم دهیم تا به مطالبات مورد نظر مردم پاسخ دهیم.

تلویزیون رژیم- ۸ مرداد
اینکه چگونه نسبت به این نقض واکنش نشون بدیم حتما تصمیم گیری خواهد شد. این که در مقابل این قانون جدید و دشمنی آمریکا چگونه عکس العمل نشون بدیم مجلس محترم پیش نویسی تهیه کرده اند. دولت، وزارت امور خارجه به طور کامل و صد در صد حمایت می کنه …

تلویزیون رژیم-۷ مرداد : طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه به اتفاق آرا در کمیسیون امروز تصویب شد. و پیام این اتفاق آرا یعنی یک همداستانی کامل در مقابل کنگره آمریکا در مجلس شورای اسلامی وجود داره …

تلویزیون رژیم-۷ مرداد
اگر آمریکا تصمیم بگیره از برجام خارج بشه یا اقدامات مشابهی را از آن جنس انجام بده که به معنی اساسی نقض برجام خواهد بود در اون زمان انتخابهای مشابهی برای ما هست ترجیح ما این نیست فکر می کنم ترجیح جامعه بین المللی هم باشه که توافقی که با این میزان از تلاش و دشواری به نتیجه رسیده مبنای ادامه کار قرار بگیره.
ظریف در پاسخ به این سوال که مخالفان برجام ادعا می‌کنند، اطلاع رهبر معظم انقلاب از جزئیات مذاکرات صحت ندارد و دولت به دنبال آن است تا با مطرح کردن این موضوع، مسئولیت عدم موفقیت برجام را از دوش خود بردارد گفت: ما گزارش‌های ریز کار را خدمت رهبری انقلاب ارائه می‌کردیم، ایشان هرجا مصلحت می‌دیدند وارد جزئیات می‌شدند و هر جا مصلحت می‌دیدند به هدایت کلی اکتفا می‌کردند. ایشان نیز فرموده‌اند که ما خدمت ایشان گزارش‌ها را ارائه کرده‌ایم. ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم و هر جا اشکالی وارد است، از ماست.

کیهان خامنه ای- ۹ مرداد:
«حفظ برجام به هر قیمتی»تا کجا؟!
اکنون که نقض برجام حتی برای دنیا آشکار شده و آقایان با مواضع انفعالی خود قدرت و اراده لازم جهت نشان دادن واکنش مناسب و قاطع را ندارند، برای فرار از مسئولیتِ آنچه تاکنون انجام داده‌اند ادعا می‌کنند«اگر مسئولان عالی نظام تصمیم بگیرند، ما اقدام می‌کنیم»!… همانگونه که قبلا بر خلاف منافع ملی عمل کردید، اکنون نیز باید مسئولیت در کما رفتن و مرگ برجام را بپذیرید و تصور نشود که می‌توان با فرار از پاسخگویی در محضر ملت، مسئولیت و هزینه اقدامات نابجای خود را متوجه مسئولان عالی نظام کنید! و باید همانگونه که قبلا تصمیم می‌گرفتید، اکنون نیز تصمیم لازم را بگیرید. هرچند مسئولان و نهادهای عالی نظام آنجا که لازم باشد، برای جلوگیری از تحمیل خسارات و هزینه‌های بیشتر و غیرقابل جبران به کشور تصمیم لازم را خواهند گرفت و منتظر شما نخواهند ماند.

خامنه‌ای؛ سکوت در مورد تحریمها، عقب‌نشینی در حج

– خوب همانطور که در این گزارش هم دیدیم، الان نمایش وحدت در رژیم روی صحنه است، اما واقعیت این است که این باصطلاح وحدت از حد حرف و ادعا فراتر نمی‌رود، یا هر طرف وقتی حرف می‌زند یا کلی گویی و روضه خونی دربارة فواید وحدت و مضرات اختلاف صحبت می‌کند یا حرفهای خودش را تحت عنوان وحدت می‌زند که منظورش این است که طرفهای دیگر هم باید تابع این حرفها باشند و حول آن وحدت پیدا کنند، مثل حرفهای روحانی که دربارة ضرورت سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاری و از این قبیل صحبت کرده است؛ این تازه جلو صحنه است در پشت صحنه همان طور که در همین گزارش هم دیدیم، جنگ و جدال بر سر همه چیز به شدت ادامه دارد.
خوب از این موضوع که بگذریم، مسألة مهم دیگر، حرفهای دیروز خامنه‌ای در دیدار با کارگزاران حج است که در این صحبت، خامنه‌ای در حالی که همچنان سکوت خودش دربارة تحریمهای فراگیر جدید آمریکا رو حفظ کرد و یک کلمه دربارة تحریمهایی که به گفتة سردمداران رژیم سمت و سوی براندازی دارد و سراپای رژیم را دچار تلاطم و وحشت کرده است، حرف نزد و در عوض به موضوع حج که امسال قرار است با حضور حاجیان ایرانی برگزار بشود، پرداخت و حرفهایی زد که با حرفهای سال گذشته ا‌ش به‌کلی متقاوت بود؛ ما گفتگوی امروز خودمان با علیرضا معدنچی را به این موضوع اختصاص داده ایم تا ببینیم علت این تفاوت رویکرد خامنه‌ای پارسال و امسال چیست؟

س) آیا امسال دولت عربستان تضمینی داده است که خامنه‌ ای با سفر حج موافقت کرده است؟

ج) اگر تضمینی در مورد حج گرفته بودند، حتما خامنه‌ای با بوق و کرنا اعلام می‌کرد، در عوض خامنه‌ای گفت که این مسئولین کشور از هرسه قوّه و دیگران که دست‌اندرکار هستند، اطراف قضیّه حج را مطالعه کردند، سنجیدند، تصمیم گرفتند که امسال حج باشد؛
یعنی مقامهای خود رژیم گویا تضمین دادند که اتفاقی در حج نمی‌افتد؛ حتی آن آخوند قاضی عسکر که گماشته خامنه‌ ای در امور حج هست گفت که عربستان هنوز هیچ غرامت و دیه‌یی بابت قربانیان منی و مسجد الحرام پرداخت نکرده است.
خوب علت این عقب نشینی خیلی بارز، شاخ شکستگی خامنه‌ای نسبت به حج سال گذشته است. چون ۱۵ شهریور سال گذشته همین خامنه‌ای گفت: «دولتها و ملتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را به درستی بشناسند و به خاطر جنایاتی که در گستره جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند و فکری اساسی برای مدیریت حرمین شریفین و مسئله حج بکنند». در حالی که امسال یک کلمه درشت علیه عربستان نگفت و حرفهایش تماما منت کشانه بود و در قسمتی از حرفهایش هم مسئولیت عربستان در مورد حرمین شریفین را هم به رسمیت شناخت.

س) چرا به این عقب‌نشینی در زمینه حج تن داده است؟

ج) ‌از یک طرف فشارهای اجتماعی از طرف دهها و صدها هزار تنی که خواستار رفتن به حج هستند و پارسال هم رژیم خیلی مشکل داشت و تحت فشار قرار گرفته بود در قانع کردن مردم که علت محرومیت رژیم منافع سیاسی رژیم نیست.
اما به لحاظ سیاسی رژیم نسبت به پارسال در تعادل قوا در موقعیت بسیار ضعیفتری هم در منطقه و هم در سطح بین‌المللی قرار دارد و اصلا نمی خواهد در چنین شرایطی تضاد خود با عربستان را فعال کند. و حتی با حرفهایی در باره آثار و فواید حج از این که در حج دلها به هم نزدیک می‌شود و دشمنی‌ها کمرنگ می‌شود صحبت می‌کند.

س) چرا خامنه‌ای دیروز آمریکا را عامل تفرقه و دشمنی بین کشورهای منطقه معرفی کرد.؟

ج) ‌ خوب به تکرار کلی گوییهای همیشگی علیه آمریکا اکتفا کرد و گناه اختلاف بین کشورهای اسلامی را هم به گردن امریکا انداخت ولی در عوض هیچ اشاره‌یی به مسأله اصلی که در حال حاضر تحریمهاست نکرد.

س) چرا خامنه‌ای دوباره از ضرورت به اصطلاح برائت از مشرکین صحبت کرد؟.

ج) ‌در این مورد هم حرفهایش با حرفهای سالهای گذشته خیلی متفاوت و کمرنگتر بود و این جا هم سعی کرد علیه عربستان حرفی نزند و ضمن کلی‌گویی در این زمینه گفت:‌اظهار موضع درباره‌ی حضور شرارت‌آمیز آمریکا در منطقه جایش کجاست؟ حج بهترین جاست.

س) چرا خامنه‌ ای راجع به تحریمها که الان مهمترین مسأله روی میز رژیم هست، چیزی نگفت؟

ج ) این دو قضیه دو چیز متعارض یا حتی متفاوت که بخواهد با یکی روی آن یکی سرپوش بگذارد نیست؛ این هر دو در یک دستگاه هستند و هر دو را در یک دستگاه باید دید که هر دو را باید در شرایط بسیار خطرناک و آچمزی که رژیم در آن قرار گرفته دید؛ در رابطه با تحریمها، از وقتی که بحث تحریمها مطرح شده اصلا در این باره حرفی نزده است. آخرین باری که خامنه‌ای دربارة تحریمها حرف زده در تاریخ ۳ آذر ۹۵است که دربارة تمدید تحریم  ۱۰ ساله گفت: «اگر این تحریم بشود، قطعاً نقض برجام است و بدانند قطعاً جمهوری اسلامی در برابر آن واکنش نشان خواهد داد». اما او نه در برابر تصویب و تمدید تحریمهای  ۱۰ ساله موضع گرفت و نه دربارة تحریمهای اخیر کلمه‌یی گفته است که به‌گفتة مهره‌ها و رسانه‌‌های رژیم شرایط را به ‌قبل از برجام و بسا بدتر از آن برمی‌گرداند.
در مورد عربستان هم با توجه به ائتلاف نیرومند منطقه‌یی با محوریت عربستان جرأت ندارد یک کلمه درشت گویی کند. حرفهای دیروز خامنه‌ای به وضوح ضعف و استیصال رژیم را در منطقه و در دنیا بارز می‌کرد.