تاثیر تحریمهای جدید آمریکا بر اقتصاد و سیاست رژیم ایران

– تحریمهای جدید آمریکا – گفتگویی  با علی خدایی صفت

س) علت تفاوت و تناقض واکنشهای رژیم در برابر تحریمهای جدید آمریکا چیست؟

ج) رویکرد اول  بعضی از کارشناسان رژیم اینطور می گفتند سیاهچاله و مادر تحریمها که فلج کننده است که کل تحولات اقتصادی و اجرایی در رژیم را فلج میکند
رویکرد سری دوم می گویند ( مثلا در نمایش جمعه آخوند صدیقی) میگفت ما باید از این تحریمها استقبال کنیم چون برای ما سازندگی دارد و می گوید ما توانمندی آن را داریم که با آن مقابله کنیم .چرا؟ زیرا همه مسائل در درون رژیم تبدیل به سوخت جنگ باندی می شود . بعضی میگویند این تحریمها خیلی تاثیر دارد و عده ای میگویند این تحریمها همان تحریمهاست از طرفی میخواهند با سیلی ما ایستاده ایم و روی ما تاثیری ندارد صورت خودشان و ریزشیها و دلواپسان و دل لرزان را سرخ  کنند .

س) آیا این درست است که بگوییم نظریه سری دوم درست است ؟

ج) خامنه ای همیشه گفته است نظام جمهوری اسلامی همیشه در حال تحریم بوده است و تحریمها سابقه دار است . واقعیتش هم این که یک سری تحریم روی رژیم بوده است .اما کل این تحریمها را می شود به دو دوره تقسیم کرد . دوره اول از سال ۹۰ و ۹۱ که تحریمهای جدی عملی نشده بود و تحریمهای پراکنده بوده است . تحریم در سازمان ملل تصویب شده اما اجرا نمی شد . اما در نهایت اینها با زانوان خونین رفتند پشت میز مذاکره و زهر خوری کردند و حاصلش زهر خوری و برجام شد . خود خامنه ای در مواقع مختلف میگفت که تحریم ها روی ما تاثیر ندارد و این که از پس این تحریمها بر می آییم …خامنه ای میگفت من به آمریکا اعتماد ندارم اما خود خامنه ای تماما پشت میز مذاکره با آمریکا بوده است و در حال مذاکره .برای چی ؟ برای برداشتن تحریمها بوده است و هدف یک تا صد همین بوده که تحریمها برداشته شود .
الان هم که خودشان می گویند این تحریمها مادر تحریمهاست .

س) آیا تحریمهای جدید سپاه حاوی نکته جدیدی است یا همان تحریمهای سابق است؟

ج) تفاوت این است که سپاه پاسداران « هدف اصلی » این تحریمها شده است . هر کس که با سپاه رابطه ای داشته باشد تحریم می شود . حتی کسانی که در آینده با آن ارتباط بگیرند تحریم می شوند

س) چرا این تحریمها را فلج کننده برای کل نظام می گوییم؟

ج) مقاومت ایران همیشه می خواست تاکید کند و مشخص کند که سپاه پاسداران ستون فقرات این رژیم است و همه فعالیتهای و بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی ایران تحت سلطه سپاه پاسداران است زیرا که سپاه پاسداران ستون فقرات اقتصادی این رژیم است و بخشهای زیادی از اقتصاد ایران را در چنته خود دارد .بعضی می گویند که سپاه پاسداران یک امپراتوری اقتصادی در ایران است که کار نظامی هم می کند به قول رویتر با ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه . در بخش نفت ، املاک . ۹۰ اسکله از ۲۱۰ اسکله ایران در انحصار سپاه پاسداران است که کل واردات و صادرات رژیم را به عهده دارد منجمله کالاهای قاچاق که از این اسکله ها وارد می شود . هدف هم این بود که سپاه خود کفا بشود که در جنگ افروزیها ، در سوریه و یمن و در سایر نقاط جهان صرف می شود . پس اگر سپاه در لیست تروریستی وارد شود یا تحریم همه جانبه قرار بگیرد کل اقتصاد رژیم هم فلج خواهد شد

س) چرا تحریم اقتصادی یک سری فعالیتهای سپاه را به عنوان تاثیر گذاری خیلی موثر و فلج کننده روی کل اقتصاد دولت روحانی بدانیم ؟

ج‌) خود روحانی از سپاه به عنوان« دولت با تفنگ » نام برد و تاکید میکند که بخش عمده ای از اقتصاد ایران دست سپاه است تلاش میکند که اینها را از سپاه بگیرد ولی مگر موفق می شود ؟ در ابتدا می خواستند رئیسی را بیاورند تا هم چیز دست خودشان باشد ولی از ترس قیام نتوانستند . الان هم بین روحانی و فرماندهان سپاه ملاقات بوده است و معلوم نیست که چقدر از کابینه را بخواهند به سپاه بدهند و ساده نیست که یکدفعه پای سپاه را از همه چیز قطع کنند . یعنی همچنان همان امپراتوری اقتصادی ایران است

س) آیا سپاه وارد لیست ترورستی شده است؟

ج) به معنای این که سپاه وارد لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا( FTO ) شده باشد ، خیر . اما بر اساس لایحه تحریمها ، سپاه پاسداران وارد لیست تروریستی دیگری شده است که مهم است به نام لیست ۱۳۲۲۴ . این لیست در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، یعنی چند روز بعد از ۱۱ سپتامبر این لیست تشکیل شده است توسط ریاست جمهور جرج بوش ریاست جمهور وقت آمریکا به هدف مقابله با عمل ۱۱ سپتامبر .الان سپاه پاسداران وارد این لیست شده است و اهمیتش کمتر از لیست وزارت خارجه نیست و رفتن سپاه پاسداران درون این لیست بسیار مهم است .

س) رژیم چه راه حل متصوری برای مقابله با این تحریم ها دارد ؟

ج) اول اینکه تا حالا خامنه ای ساکت است و هیچ موضعی نگرفته است و از زبان امام جمعه اش ( آخوند صدیقی) می گوید راه حل اقتصاد مقاومتی است .آیا واقعا اقتصاد مقاومتی راه حلی برای این رژیم است ؟ به گفته خودشان اتکا به داخل و نه خارج برای حل و فصل مسائل اقتصادی .آیا واقعا اقتصاد مقاومتی برای رژیم راه حل است؟ . روزنامه ابتکار مرتبط با باند روحانی می گوید « به نظر می آید دهه پیش رو سخت ترین دوران جمهوری اسلامی باشد . اقتصاد ایران گرفتار رکود است دخل این اقتصاد خرجش را نمیدهد »و خلاصه این که اداره ۸۰ میلیون انسان را در درون ایران از پسش بر نمی آید و در ادامه میگوید امکان اصلاح هم در این اقتصاد نیست واین اقتصاد بر ستون منابع طبیعی بنا شده است و میگوید بیم سرایت این پدیده ها به پدیده های اجتماعی میرود .
روزنامه رسالت ( مرتبط به باند خامنه ای ) می گوید دوست و دشمن ما میداند که دولت ما با کار و در آمدش کار نمی کند . نفت خام سرمایه ملت است فروش نفت خام و واردات کالا .متمرکز شدن ۸۰ در صد اقتصاد کشور در دست دولت . زمینگیر شدن بخش خصوصی . از نظر علم اقتصاد حیات و زندگی نیست بلکه مرگ تدریجی است و در ادامه میگوید رانت ، فساد ، قاچاق کالا ، رکود ، بیکاری ، تعطیلی کارخانه ها ، سقوط ارزش پول و در یک کلام اقتصادی که در آن تولید و کشاورزی منهدم شده است و این اقتصاد ضربه پذیر است .
رژیم دو راه حل که ندارد . باید برود به سمت برجام دو و سه و …که موشکی و حقوق بشر را هم بپذیرد . و یا برود به سمت راه حل قبلی و بستن هر چه بیشتر که معنی آن تصادم با آمریکا است .آیا رژیم میتواند در برابر عمل نظامی آمریکا بایستد که بعید است و متصور نیست .