تحریمهای جدید علیه رژیم ایران، چرا خامنه ای سکوت کرده است؟

 تحریمها که با تصویب آن توسط سنای آمریکا، باز هم با یک اکثریت قاطع ۹۸ بر ۲، تصویب و یک گام دیگر به اجرا نزدیکتر شد؛ گام آخر امضای رئیس جمهور است که تردیدی در آن نیست، اما با توجه به این که این مصوبه با بیش از دو سوم آرای هم مجلس نمایندگان و هم سنا به تصویب رسیده است، حتی رئیس جمهور اگر هم بخواهد نمیتواند آن را وتو کند و جلوش را بگیرد؛  اما رژیم چه واکنشی در برابر این قضیه، تا الان داشته است ؛ گزارشی در این باره:

تلویزیون رژیم- ۶ مرداد.
سنای آمریکا با اکثریت قاطع به تحریمهای تازه علیه روسیه ایران و کره شمالی رای داد لایحه تحریمها علیه سه کشور در سنای آمریکا با ۹۸ رای موافق در برابر دو رای مخالف تصویب شد. نمایندگان هردو حزب آمریکا از این لایحه حمایت قاطع کردند. این لایحه برای استفاده ترامپ به کاخ سفید فرستاده خواهد شد. کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود از تحریم علیه روسیه ایران و کره شمالی حمایت می کند و منتظر مصوبه نهایی است..

ما به حمایت از تحریمهای قوی علیه روسیه، رژیم ایران و کره شمالی ادامه می‌دهیم

تلویزیون رژیم- ۶مرداد
در صورتی که رئیس جمهور آمریکا از امضای این طرح خودداری کند که این امر بسیار بعید است تهیه کنندگان این طرح با کسب حمایت دو سوم از سوی نمایندگان هر دو مجلس سنا و نمایندگان می توانند وتوی او را باطل و طرح را به قانون تبدیل کنند.ترامپ : « این توافق ایران را جسورتر کرد و این وضعیت بیشتر از این طول نخواهد کشید. تعجب می کنم اگر ایران به توافق هسته یی پایبند بماند » اما چرا پیش بینی کرد توافق برجام به درازا نخواهد کشید؟ این نقشه باب کورکر رئیس روابط خارجی سناست که میگوید مهم است که کاری کنیم که توپ در زمین ایران بیفتد اما چطور چنین کنند ؟ پاسخ را باید در خبری که از کاخ سفید و رسانه های نزدیک به ترامپ مثل فاکس نیوز منتشر شده یافت: آنجا که فاکس به صراحت اعلام کرده دولت آمریکا بازرسی از پایگاههای نظامی مشکوک ایران را خواهان است. این بار باید منتظر بود و دید تا کمتر از سه ماه دیگر وقتی اعلام نتیجه بازنگری برجام است آمریکا چند بهانه دیگر پیدا می کند. این بار در ابتدای پاییز چه کسی جوجه ها را می شمارد؟

مقامات و نهادهای حکومتی که از قبل برایشان مسلم بود که لایحه در سنا هم امضا خواهد شد به دست و پا افتادند و هر کدام به شیوه خودشان به چاره جویی پرداختند. چند نمونه را ببینیم:

تلویزیون رژیم – ۵ مرداد
تخلف کرده آمریکا اما اینکه تاثیر خیلی شایان قابل ذکری در کشور بذاره به نظر من نمیذاره، ظرفیت این را نداره، اما اینکه ما باید مقابله بکنیم اینهم هم هست. لذا باید به این هم توجه کرد که تو دام اونها نیفتیم اونها می خواهند بکشونند مسیر را به یک سمت دیگری. تخلف از برجام هست پاسخشون باید داده بشه و این کار را به صورت جدی دنبال خواهیم کرد.
لاریجانی همچین گفت: ۹۰ درصد تحریم های مصوبه جدید امریکا، در حال حاضر موجود است، فقط آن را قانونی کردند / فقط پیاز داغ تحریم ها را زیاد کردند؛ سپاه قدس قبلا هم تحریم بود / صدا و سیما و رسانه ها نباید اضطراب ایجاد کنند

تلویزیون رژیم- ۶ مرداد. سنای آمریکا با اکثریت قاطع به تحریمهای تازه علیه روسیه ایران و کره شمالی رای داد

تلویزیون رژیم- ۵ مرداد – جلسه خبرگان ارتجاع

: یکی مسئله تحریم جدید آمریکا،‌ خب محکوم بودن این روش که نشان دهندة عهدشکنی مدام آمریکاست روشنه. اعضا گفتند ما منتظر واکنش عملی هستیم.
مسئله دوم که بر آن تاکید شد فرهنگ ما می‌توانیم!‌تذکر داده شد به دولت محترم که اصل را بر این بگذارند، نگاهشان به درون باشد. نه نگاه به بیرون.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در نشست امروز این مجلس و کمیسیونهای آن بر لزوم انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن ارکان مختلف نظام، به ویژه خبرگان رهبری تاکید کرد.
آیت‌الله جنتی همچنین با بیان اینکه موضوع فتنه ضد ملی ۸۸ فراموش شود تاکید کرد: افراد مرتبط با فتنه هم نباید در سمتهای نظام گماشته شوند. رئیس مجلس خبرگان تحریمهای جدید امریکا را دلیلی بر غیر قابل اعتماد بودن این کشور دانست

سایت حکومتی رویداد ۲۴ – ۶مرداد
واکنش ایران به تحریمهای جدید آمریکا چه باشد؟
علی خرم نماینده پیشین در مقر اروپایی سازمان ملل: در خصوص اینکه بهترین واکنش ایران به تحریم های آمریکا چه باید باشد، بیان کرد: نباید اجازه دهیم مشکلات ناشی از تحریم بر کشور مستولی شود. دستگاه دیپلماسی درصورتی‌که مجاز باشد برای تعدیل تحریم‌ها باید دست به مذاکره بزند. اصل در این رابطه در روابط بین ایران و آمریکا است… تا زمانی که ما به آمریکا به‌صورت دشمن نگاه می‌کنیم آن‌ها هم مقررات دشمن را برای کشور ما پیاده می‌کنند. واقعیت این است هر کشوری در دنیا با در پیش گرفتن راه دوستی قاعدتاً این بلاها هم بر سرش نخواهد آمد، اما در صورتی که مسیر دشمنی را انتخاب کند به‌حق یا ناحق باعث می‌شود چنین مسائلی پیش آید

  • بیشتر بخوانید

وحشت و سراسیمگی رژیم ایران از تشدید تحریمهای جدید

شورای ملی مقاومت ایران، تحریمهای جدید علیه آخوندها و نامگذاری تروریستی پاسداران

تحریمهای جدید علیه رژیم ایران و نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران

تحریمهای جدید علیه رژیم ایران

مشروح اخبار ایران و جهان – ۶ مرداد ۱۳۹۶

تصویب ۹۸ بر ۲ لایحه تحریمها در سنای آمریکا که گام نهایی پیش از امضای رئیس جمهور آمریکا بود ولوله تازه یی در درون رژیم انداخته است. مهره های نظام از همه باندها علاوه بر سوز و گداز از هر کدام راه حل هایی که برای مقابله با این تحریمها ارائه داده اند، این در حالی است که خامنه ای تا حالا درهمین لحظه یی که صحبت می کنیم سکوت کرده است. نظام، سرانجام چه راهی راهی را در پیش خواهد گرفت؟

– گفت وگو با رضا هفت برادران

س)  چرا در مقابل یک تهدید مشخص این همه واکنش متفاوت و متضاد وجود دارد؟

ج) اول اجاره بدهید اشاره کنم به این که این موضعگیری های متفاوت که شما گفتید چند نوع هستند. در مجموع سه نوع موضعگیری مشخص را می بینیم. یک دسته می گویند برگردیم به همان سیاستهای هسته یی قبلی . مثلا ابراهیم کارخانه ای عضو سابق مجلس ارتجاع و رئیس قبلی کمیسیون انرژی مجلس روز ۴ مرداد در روزنامه حمایت نوشت باید «عکس العمل انقلابی» داشته باشیم و به «قانون اقدام متقابل» مصوبه سال قبل مجلس ارتجاع عمل کنیم. یعنی برگردیم به غنی سازی ۲۰ درصدی تا «برای طرف مقابل هزینه ایجاد کنیم». یا آخوند لاریجانی میگوید: «در صورت تکرار تحریم‌ها توسط آمریکا غنی‌سازی  ۲۰ درصد باید در دستور کار باشد»(تسنیم- ۶ مرداد). دوم موضعگیریهایی شبیه آنچه آخوند رئیسی کرده است. که ضمن دود و دم خواستار حفظ برجام شده اند. رئیسی گفته است:‌«دولت موظف است اقدام کند، باید اوّل کاری کنند که تحریم‌ها در داخل اثرگذار نباشند . دوّم حقوق کشور در برجام را از چنگ دشمن بیرون بکشد و سوّم از حیثیت ملی در برابر تحقیرهای دشمن محافظت کند»(ایلنا -۶ مرداد). اما دسته سوم موضع گیری روحانی و باندش است که از یک طرف به برجام چسبیده اند و راه حل را در زهر خوری از نوع برجام می دانند. درهمین گزارش شما آمده بود که علی خرم از مهره های این باند خیلی معقول گفته:« همان‌طور که در دوره ریاست جمهوری اوباما با جان کری دیدار و گفت‌وگو صورت گرفت و مشکلات را حل کردند الان هم باید همان شیوه را در پیش گیرند»(سایت حکومتی رویداد- ۶ مرداد) . این نظرات مختلف بود اما این که چرا هر کس روی نظر خودش می ایستد و امکان توافق روی تهدید خارجی ندارند وجود منافع متضاد و کشکمش بر سر هژمونی و قدرت است که اجازه نمی دهد کوچکترین امتیاز به باند رقیب بدهد و از منافع خودش دست بکشد

س)  آیا باندهای نظام  در مقابل تهدید مشترکی که قرار گرفته اند، هیچ نقطه وحدتی ندارند؟

ج) جدای از اینکه در هردو باند تلاش می کنند برای حفظ روحیه ریزشی ها نظام ابعاد تحریم ها را کوچک نشان بدهند مثل لاریجانی که گفت ۹۰ درصد همان تحریمهای قبلی است و پیاز داغش را زیاد کرده اند و آخوند روحانی که گفت این همان تحریمهای غیر هسته یی قبل است که سرجمع شده و یا در باند خامنه ای، علم الهدی تصویب تحریم ها را «نشانه درماندگی » آمریکا خوانده و یا آخوند صدیقی در نمایش جمعه تهران تحریم ها را جنگ ضد میهنی مقایسه کرد و گفت «از الطاف خفیه الهی بود که دنیا ۸ سال با ما جنگید». خب به این آخوند دجال باید گفت اگه تحریمها «الطاف خفیه الهی است» چرا خودت در همین نمایش جمعه بارها نسبت به شرایط خطیری که نظام درش قرار گرفته ابراز وحشت کرده ای. اگر الطاف خفیه است چرا کاری نکردید که زودتر بیاید و حالا که آمده چرا صدای وحشت ازهمه جای نظام بلند است؟ شما پرسیدید نقطه وحدت اینها در مقابل تحریمها چیست؟ باید بگویم ابراز وحشت. تنها صدای مشترکی است که از تمامی باندها شنیده می شود. مثلا پاسدار محسن رضایی گفته:« تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، یکی از بدترین نوع تحریم ها است و فصل سه آن، استراتژی براندازی جمهوری اسلامی است»(شهیدنیوز). یا آخوند مصلحی وحشتش از تغییر نظام در اثر تحریم ها اینطور بیان کرده: « دشمن در چهار محور قصد تغییر دارد بیان کرد: نخستین تغییر در واژه‌های انقلاب است که قصد دارند واژه قدرت‌های بزرگ را جایگزین استکبار کنند … و دومین مورد تغییر در مقدسات است که متاسفانه نیروهای ارزشی را تندرو خطاب می‌کنند. سومین تغییر در نهادها است و هجمه‌ها علیه سپاه نمونه‌ای از این تغییر است … و چهارمین مورد تغییر در شخصیت‌ها است»(شبکه خبری امتداد- ۶ مرداد). یا یک سایت باند خامنه ای نوشته است « برجام در منقل سنای آمریکا سوخت. کارشناسان این تحریم را جامعترین بسته تحریمی آمریکا علیه (نظام) در طول تاریخ می‌نامند». ملاحظه می کنید وحشت از «سرنگونی»، «تغییر» و «سوختن برجام» همه اش یک مضمون برای نظام دارد

س)  نقطه تعیین تکلیف رژیم کجاست و به چه صورت خواهد بود؟

ج) از آنجا که تصمیم گیرنده نهایی در نظام خود ولی فقیه است، نهایتا خود او باید تعیین تکلیف بکند. که آیا مطابق آنچه در این قطعنامه از رژیم خواسته شده تا تحریم ها لغو شود گردن می گذارد؟ که معنی آن چیزی مافوق جام زهر است. پذیرش و تسلیم یک جانبه است. یعنی دست برداشتن کامل از جنگ افروزی های منطقه یی، از اقدامات تروریستی، پایان دادن به نقض حقوق بشر که البته معنی اینها برای نظام روشن است. به قول خامنه ای: تنرل بی پایان. یا باید به مقابله جویی بپردازد و با تهدید متقابل از جمله مثلا شروع به غنی سازی ۲۰ درصدی و تشدید فعالیتهای موشکی مقابله جویی کند. و تلاش کند طرف مقابل را به عقب نشینی وادار کند. که این اقدامها هم یعنی روشن کردن همان ماشه اتوماتیک

س) چرا خامنه ای تا حالا  موضعی نگرفته است؟

ج) اعلام موضع نکردن و سکوت به معنی این نیست که تصمیم نگرفته یا گرفته است. ممکن است تصمیم گرفته باشد ولی از اعلام آن خودداری کرده است. مثل برجام که تا مدتها خامنه ای چنین وانمود می کرد که در جریان نیست چون مجبور است هوای ریزشی ها را هم داشته باشد. اما به هرحال همانطور که گفته تحریم ها وقتی به جریان بیفتند آثار خود را می گذارند و منتظر تصمیم گیری خامنه ای نمی مانند. در آن صورت مجبور می شود از موضع بسیار پائین تری تصمیم گیری کند.