درخاطره روز ها

 

 

۲۸تیر ۱۳۷۳ خورشیدی انفجاربمب درپایتخت آرژانتین 

۲۸ تیر ۱۳۷۳ خورشیدی انفجاربمب درپایتخت آرژانتین

 

انفجار یک بمب درمرکز جامعه یهودیان دربولئوس آیرس،۸۶ کشته برجا گذاشت.۴۰روز بعد نقش سفارت رژیم آخوندی برملا شد وچند سال بعد. با اعتراف یک عضوسابق وزارت اطلاعات آخوندی معلوم شد رژیم آخوندی بمبگذاری را اجرانموده 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۳۸۹خورشیدی در گذشت رضا سقایی

۱۳۸۹خورشیدی در گذشت رضا سقایی

«رضا سقایی متولد ۱۳۱۸ در خرم آباد بود و مدتی در کلاس‌های آواز «اسماعیل مهرتاش» به آموزش خوانندگی پرداخت.
وی در طول زندگی هنری‌اش با هنرمندانی همچون «علی اکبر شکارچی»، «مجتبی میر‌زاده» و «فرج علی‌پور» همکاری داشته و قطعات ماندگاری چون «دایه دایه وقت جنگه» از وی برجای مانده است.

 

 

 

 

 

 

 

۱۹۴۷ میلادی ترور رهبر ملی گرای برمه

۱۹۴۷ میلادی ترور رهبر ملیگرای برمه

 

«آنگ سان» رهبر ملیگرای «برمه» بر اثر یک حملة مسلحانه در جلسة شورای عالی «برمه» با چند تن از همکارانش کشته شد. «آنگ سان» در زمانی که برمه ضمیمة هندوستان و تحت کنترل انگلستان بود تلاش زیادی کرد تا کشورش را از قیمومیت انگلستان خارج سازد و سرانجام در سال ۱۹۴۸ طی قراردادی با انگلستان استقلال برمه بهرسمیت شناخته شد. نام «برمه» بعدا به «میانمار» تغییر کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لیلا چیتنیس

۲۰۰۳ میلادی درگذشت بازیگر قدیمی سینمای هند

«لیلا چیتنیس» از قدیمیترین بازیگران صنعت فیلم سینمایی هند در ۹۳ سالگی درگذشت. وی از دهة ۱۹۳۰ وارد کار نمایش شد و در بیش از ۴۰ فیلم به ایفای نقش پرداخت. لیلا سالها پیش گفته بود: زمانی که من وارد کار نمایش شدم، این کار در هند نوعی فساد تلقی می شد. ولی من اعتنا نکردم و گفتم یک زن باید این سد را بردارد تا ذهن دیگران اصلاح گردد.

 

 

 

 

 

 

۱۸۸۰ میلادی تبادل کتاب در کتابخانه

   ۱۸۸۰ میلادی تبادل کتاب در کتابخانه

 از این روز سپردن کتاب به صورت امانت از سوی کتابخانههای عمومی به مردم عادی _ هر کسی که مراجعه کند و نام و نشانی خود را به ثبت برساند_ در شهر «سانفرانسیسکو» آمریکا آغاز شد. یازده قرن پیش از آن در ایران آن روزگار, کتابخانه عمومی «مرو» عاریه دادن کتاب را باب کرده بود، اما فقط به پژوهشگران و علماء و ادیبان میداد.