در خاطرهٔ روزها – ۲۷تیر، ۱۸ژوئیه

 

۲۷تیر ۱۳۶۷ – نوشیدن زهر آتش بس توسط خمینی

سرانجام خميني پس از ۸سال كوبيدن بر طبل جنگ ضد ميهني, با اعلام پذيرش قطعنامة ۵۹۸ شوراي امنيت, مجبور به عقب نشيني شد و قطع جنگ را براي خودش به مثابة سركشيدن جام زهر توصيف كرد. كمي بعد, مقامات مختلف رژيم اعتراف كردندكه آن جام زهر را مجاهدين پس از فتح شهر مهران در خرداد همان سال _با شعار امروز مهران فردا تهران_ به كام خميني ريختند.خميني در اين ۸سال, در آمد يك قرن  نفت ايران _ متجاوز از ۱۰۰۰ميليارد دلار_ از سرماية مردم را در تنور جنگ ضدميهني ريخت, بيش از ۷ ميليون كشته, مجروح, معلول وآواره تنها در طرف ايراني جنگ بوجود آورد و دهها شهر وهزاران روستا را ويران كرد.

۲۷تیر ۱۳۰۷ – خودکشی محمدولي‌خان تنكابني

محمدولي خان تنكابني (سپهسالار) كه بارها وزير و نخست وزير بود و در حملة مسلحانه به تهران و خلع محمدعلي شاه از سلطنت، فرماندهي داوطلبان شمال را برعهده داشت  در ۸۴ سالگي در خانه‌اش با شليك گلوله خودكشي كرد.

 

 

 نخستين زنی  كه در فضا جوشكاری كرد

«سوتلانا ساويتسكايا» برنده چندين مدال بين المللي پرواز در نمايشهاي هوائي, دختر يك قهرمان نظامي شوروي در جنگ جهاني دوم بود كه در سال ۱۹۴۸ در مسكو بهدنيا آمد. او ۱۷ جولاي با سفينه شوروي، ساليوت ـ ۷، در مدار زمين قرار گرفته و در ۲۵جولاي از اين سفينه خارج شد و در خارج از سفينه به جوشكاري قطعات خارجي آن پرداخت.

۱۳ ژوئیه ۱۸۱۲ میلادی – اتحاد انگلستان و روسيه

در اين روز انگلستان با روسيه و سوئد بر ضد« فرانسه ناپلئون » متحد شد . اين اتحاد در تاريخ به پيمان «اوره برو» معروف است.

 

۱۸ ژوئیه ۱۹۱۸ میلا دی –  زادروزماندلا

«نلسون ماندلا» مرد بزرگ معاصر آفریقا بود ،که استقامت او در مبارزه،علاقه مندی اش به حقوق ورفاه بشر،آزادی

ودمکراسی وحل مسائل آفریقا با توسل به قوانین بین المللی واز طریق داوری ورد هرگونه تخاوز معروف است.