فوكوس-قسمت۳۹- عكس هاي تاثيرگذار جهان

  • براي نجات زمین

  • عكس هايي كه روايت گر دردهاي طبيعت چين هستند

در ۱۶جولاي ۲۰۱۰، خط لوله نفت نيوپورت Newport خليج داليانDalian منفجر شد، و مقداري زياد نفت وارد دريا كرد. . ۴۵ هزار نفر از جمله بسیاری از قايق هاي ماهيگيري در عملیات پاک سازی شرکت کردند و حدود ۱۲۸۳۰ تُن آلودگي نفتي مخلوط شده با آب بازيافت شد از جمله كسي كه دستش در اين عكس پيداست .

معبد لاسنگ Laseng بيش از ۲۰۰ سال قدمت تاريخي دارد اما به خاطر كارخانه هاي اطراف، به طور جدي آلوده شده به همين خاطر تعداد كمي از زائران و مسافران به آنجا ميروند .

خيلي از كارخانه ها از شرق كشور به مركز و غرب كشور منتقل شده اند وكارمندانشان در گرد و خاك كار ميكنند .

پارك مواد صنعتي شيميايي بندر يانوي Yanweiدر شهر ليان يونگانگ Lianyungang هم فاضلابش را در دريا رها ميكند .

اينها گوشه اي از آلودگي ها و دردهاي طبيعت چين، دومين اقتصاد بزرگ دنياست. اين توسعه اقتصادي ازيك طرف مقدار زيادي انرژي مصرف ميكند و ازطرف ديگر باعث آلودگي زيادي شده.عادت تخليه بدون پردازش و مستقيم فاضلاب صنعتي ، گاز اگزوز و مواد دور ريختني، باعث آلودگي مزارع، دشتها و آب آشاميدني، اقيانوس و آب و هوا شده. هر چند كه مديريت حفاظت از محيط زيست تعداد زيادي از شركت هاي كوچك را به خاطر دفع آلودگي هاي جدي بسته است ،  اما همچنان بعضی  از شرکت ها هنوز برخلاف قانون به تخليه آلاينده ها ادامه ميدهند. بعضي ها عملياتهاي مخفي انتشار دود و گاز آلوده را در شبها ترتيب میدهند، كارخانه هاي غرب حوضچه هاي تخليه دارند كه فاضلاب را نگهداري ميكند اما فاضلاب به درون زمين فرستاده ميشود و منابع آب را آلوده ميكند. همه اينها باعث شده تا  لو گانگ Lu Guang  دست به كار شود و اين مجموعه عكس را تهيه كند. عكسهايي از وضعيت اسفبار طبيعت چين را به تصوير كشيده است. لو گانگ Lu Guang  يك عكاس خبري چيني است كه كارش روي موضوعات اجتماعي، زيست محيطي و اقتصادي متمركزه است و تا به حال برنده جايزه هاي مختلف از جمله  ورلد پرس و يوجين اسميت گرنت the W. Eugene Smith Grant, كه يك جايزه عكاسي از طرف نشنال جئوگرافي استNational Geographic شده.

مشكل  آلودگي هوا و آب در چين خيلي جدي شده و جان وامنيت مردم را به خطر مي اندازد . اين پيامي است كه لو ميخواهد همه به آن توجه كنند و براي حل آن قدمي بردارند.