برجام: تشتت و جدال در باند روحانی، خامنه ای-۳۶۰ درجه-

در دو سالگی برجام، باند خامنه ای به باند روحانی، در وحشت از برجام های بعدی ، می تازد . در باند روحانی از یک طرف  از دست آمریکا آه و ناله می کنند که راه برجام را باز نمی کند و از سمت دیگر رو به باند رقیب دود و دم می کنند و از خاصیتهای برجام داد سخن می دهند و شکست برجام را به گردن باند خامنه ای می گذارند. در آمریکا هم که خود بود و نبود برجام در اساس زیر سؤال است. گزارشی را در این مورد ببینیم

تلویزیون رژیم ۲۳ تیر:

 •  وزیر امور خارجه هنگام ورود به نیویورک گفت برجام یک توافق چند جانبه است. و انتظار ما این است همه طرفها به تعهدات خود پایبند بمانند. ظریف تاکید کرد آمریکا در مواضع خود باید بازنگری کند. زیرا این امر به سود پایداری برجام نیست.

 سرمقاله روزنامه حکومتی آرمان–۲۴ تیر

 •  در این مقاله با عنوان «برجام دو ساله شد» به قلم صادق زیباکلام، آمده است: … برخی تندروها نگذاشتند گامی در جهت تنش‌زدایی برداشته و روابط بهتر شود. وقتی به سختگیری در حوزه‌های نالازم در روابط بین‌الملل عمل انقلابی گفته شود، نمی‌توان انتظار واکنش نداشت و اگر واکنشی نشان داده شود، نمی‌توان مقدمات واکنش را نادیده گرفت و گفت که دست از دشمنی با ایران برنمی‌دارند

 روزنامه حکومتی اعتماد-۲۴ تیر

 • «برجام سلطه شصت ساله شورای امنیت را شکست»… در واقع با ورود برجام به صحنه سیاست بین‌الملل می‌توان مدعی شد که … ایران – بدون عضویت در شورای امنیت – توانست در روند تدوین قطعنامه جایگزین قطعنامه‌های پیشین (یعنی قطعنامه ۲۲۳۱ ) نیز نقش موثری ایفا کند؛ به نحوی که با مذاکره بر سر متن آن، در عمل، برنامه موشکی خود را نیز از زیر ضرب این نهاد خارج کرد .در باند خامنه ای هم بدعهدی آمریکا را ناشی از بزدلی دولت روحانی و تیم مذاکره می‌دانند و نسبت به چشم انداز برجام و مواضع مقامات آمریکا  ابراز وحشت می کنند

 خبرگزاری مهر آخوندی- ۲۳ تیر

 •  واشنگتن پست گزارش داد: فشار سنگین جمهوریخواهان به تیلرسون در خصوص ایران . به نوشته واشنگتن پست، «سناتور کاتن» به همراه «تد کروز»، «دیوید پردو» و «مارکو روبیو» چهار نماینده جمهوریخواه از تیلرسون خواستند پایبندی ایران به برجام که میان تهران و شش قدرت جهانی حاصل شد و مسیر را برای برداشتن تحریم‌های مختلف کنگره علیه ایران هموار کرد را تایید نکند

نمایش جمعه تهران-۲۳ تیر

 •  امام جمعه موقت تهران گفت مایه تعجب است که برخی افراد آمریکا را قدرت بزرگی می دانند و معتقدند ایران قدرت مقابله با آمریکا را ندارد و بهتر است مذاکره کند
  برجام-تشتت-جدال- چند-دستگی-باند-روحانی-خامنه-ای

  امام جمعه موقت تهران: مایه تعجب است که برخی افراد، آمریکا را قدرت بزرگی می دانند و معتقدند ایران قدرت مقابله با آمریکا را ندارد و بهتر است مذاکره کند.

  .

 سایت حکومتی باشگاه خبرنگاران جوان- ۲۳ تیر:

 •  محمدجواد جمالی ‌نوبندگانی عضو کمیسیون امنیت مجلس:‌برجام از ابتدا نسخه شفابخش و نجات دهنده کشور ما از مشکلات نبود. همه این مسائل حاکی از آن است که آمریکا نمی‌خواهد ما از نتایج برجام بهره‌مند شویم.

 کیهان خامنه ای- ۲۴ تیر

 •  برجام ۲ ساله شد/نوشتند فتح‌الفتوح، بخوانید تقریباً هیچ! اکنون با اینکه حدود ۲ سال از آغاز اجرای تعهدات۵+۱ ذیل برجام می‌گذرد، همچنان دو گروه «سهل‌اندیش» و «ماموریت‌دار برای بزک غرب» به مردم وعده می‌دهند که هنوز هم برای شروع تعهدات طرف مقابل دیر نشده است!… متاسفانه واکنش منفعلانه دولت یازدهم در قبال عمل نکردن آمریکا به تعهدات خود،‌ این گزاره را در ذهن دولتمردان آمریکایی تقویت کرده است که می‌توانند برخلاف تعهداتشان عمل کنند و مطمئن باشند که از سوی ایران، واکنش عملی مشاهده نخواهد شد.

 روزنامه حکومتی وطن امروز- ۲۴ تیر

 •  برجام، روابط بین‌الملل و قانون جنگل .بهانه وضع تحریم‌های جدید، از برنامه هسته‌ای به اتهام به ایران مبنی بر حمایت از تروریسم و نقض حقوق‌بشر تغییر کرده است… در وضعیتی که دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید برای کشور رقم زده است، سپاه پاسداران، وزارت دفاع و ارتش به کانالی هدایت می‌شوند که تنها بتوانند از پس پرداخت حقوق کارکنان خود برآیند… تازه سخن از برجام‌های سوم و چهارم و غیره… در میان است. برجام۲ …همان پیوستن بی‌سروصدا و بی‌کم‌وکاست به اف-ای- تی- اف خواهد بود.

 خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) – ۲۴ تیر

 •  برجام منطقه‌ای با هدف صفر کردن خطر قدرت و نفوذ ایران در عراق، سوریه و لبنان و پررنگ کردن نقش اصلی‌ترین متحد عربی آمریکا یعنی عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه و بویژه خلیج فارس است… یا باید این روند را از همینجا قطع کنیم یا باید تا انتها به این روند تن بدهیم و در یک دوره ۳-۴  ساله و بدون سر و صدا به… یک تغییر رفتار گسترده دست بزنیم و جمهوری اسلامی ایران را از یک نظام سیاسی با ایده‌های عدالت‌طلبانه و ضدسلطه به یک نظام سیاسی معمولی که نقش فرودستانه خود در مناسبات منطقه‌ای و جهانی را پذیرفته است، تبدیل کنیم. تفاوت این دو حالت برای ملت نه گشایش خاصی و نه امکان جدیدی فراهم خواهد کرد.

دو سال پس از برجام و چشم انداز

  دیدیم که چطور به مناسبت دو سالگی امضای برجام، دوباره زخم برجام سر باز کرد و دو باند دور جدیدی از تک و پاتک علیه همدیگر را شروع کردند، ما هم گفتگوی امروز خودمان با اسدالله مثنی را به موضوع برجام و جنگ و جدال دو باند حول آن اختصاص دادیم.

حرف باند خامنه‌ای و کسانی که علیه برجام صحبت می‌کنند، چیست؟

آیا حرف این است که باید از برجام بیاییم بیرون ؟

جواب: وقتی که از باند خامنه‌ای صحبت می‌کنیم با توجه به تشتت و چند دستگی در این باند، باید روشن کنیم که منظورمان دقیقاً کی و کدام دسته است؟ حتی در مورد برجام. خود خامنه‌ای در جواب ترامپ که در تبلیغات انتخاباتیش گفته بود، اگر انتخاب بشود قرارداد برجام را پاره خواهد کرد، خامنه‌ای هم لاف زد و برای مصرف نیروهای خودش گفت اگر آنها پاره بکنند ما آتش می‌زنیم و البته آن موقع فکر نمی‌کرد که ترامپ روی کار می‌آید، اگر حدس می‌زد هرگز این حرف را نمی‌زد، کما این که بعد از انتخاب ترامپ تا آنجا که من میدانم هیچ وقت دیگر در سخنرانیهایش به مسألة برجام نزدیک نشد! اما دار و دستة دلواپسان که از اول هم مخالف برجام بودند، این روزها هم زیاد علیه آن صحبت می‌کنند، حرفشان هم اساساً سوز و گداز است از آنچه که واقع شد و این که آنچه که ما دادیم نقد بود، مثل سیمان ریختن در قلب رآکتور اراک، تعطیل فردو و اوراق کردن سانتریفوژها… اما آنچه که آمریکا باید می‌داد که برداشتن تحریمها بود نسیه بود که آن هم عملی نشد. این دلواپسان هم حرفهای مختلفی می‌زنند گاهی میگوند باید از برجام خارج بشویم؛ گاهی هم میگویند روند برجام باید متوقف بشود،  منظور این است که دیگر برجامهای 2 و 3 و ۴  نباید باشد! و در باند خامنه‌ای هم اگر چه شرمگینانه تلاش می‌کنند که همین برجام را حفظ کنند.ولی موضوع این است که برجام وسیله و اهرم پیشبرد جنگ باندی علیه روحانی و دولت روحانی است؛ چون برجام به نقطه ضعف دولت روحانی تبدیل شده و باند خامنه‌ای از این جهت به آن می‌تازند.

  چرا سردمداران باند روحانی به امیدهای واهی برجام اعتراف  نمیکنند؟

جواب: خوب برجام تمام سرمایه سیاسی روحانی و دولت اوست، اگر اعتراف بکند که شکست خورده است که دیگر بازی تمام است و باید بگذارد و برود، بنابراین ضمن تبلیغات درباره پیروزی برجام و ثمرات برجام، نظیر تبلیغاتی که در جریان توجیه قرارداد توتال می‌کنند و این که این قرارداد از محصولات و میوه‌های برجام است؛ در مورد شکست و ناکامی آن هم توجیهات مختلفی می‌کند، عمده‌ترین آن که با ایما و اشاره و تلویح بیان می‌شود این است که برجام یک جریان و یک روند است که با توافق هسته‌یی شروع شد، اما این تنها یک مرحله از برجام است و برجام برای این که نتیجه بدهد، باید توسط برجام ۲ و ۳ و ۴ و… دنبال شود. البته همان طور که گفتم این را به همین روشنی و صراحت خودشان نمی‌گویند، اما باند رقیب آنها را روشنتر بیان می‌کند، مثلا روزنامة وطن امروز طی مقاله‌یی در شمارة امروز خودش می‌نویسد: «برجام۲  همان پیوستن بی‌سروصدا و بی‌کم‌وکاست به  FATF بود. برجام منطقه‌ای با هدف صفر کردن خطر قدرت و نفوذ ایران در عراق، سوریه و لبنان و پررنگ کردن نقش اصلی‌ترین متحد عربی آمریکا یعنی عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه و بویژه خلیج فارس است. ما با این اوصاف یا باید این روند را از همینجا قطع کنیم یا باید تا انتها به این روند تن بدهیم و در یک دوره ۴-۳ساله و بدون سر و صدا به تغییر رفتار گسترده دست بزنیم و جمهوری اسلامی ایران را از یک نظام سیاسی با ایده‌های عدالت‌طلبانه و ضدسلطه به یک نظام سیاسی معمولی که نقش فرودستانه خود در مناسبات منطقه‌ای و جهانی را پذیرفته است، تبدیل کنیم».

یک حرف دیگری که باند روحانی می‌زنند این است که برجام در جاهایی دستاورد داشته و در جاهایی هم که نداشته علتش ، خرابکاریها و تحریکات باند رقیب است. این حرف همان طور که در گزارشی که پخش شد دیدیم را زیباکلام در سرمقاله آرمان نوشته بود؛ این که: «برجام به هیچ وجه آن‌گونه که تندروها می‌گویند، شکست کامل نبوده، بلکه موفقیت‌های بسیاری در توافق برجام کسب شده است». و بعد هم به بن‌بستها و سدهای ساختاری در رژیم اشاره می‌کند و می‌افزاید: « تا زمانی که اقتصاد ایران دولتی بماند، با امضای ده‌ها برجام دیگر همچنان بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی باقی خواهد ماند». که اینها راه می‌برد به همان ادامه سریال برجامها و همان که موفقیت برجام در گرو ادامه یافتن آن است

بالاخره چشم انداز چیست؟ رژیم به کدام سمت میرود؟

جواب‌: بالاخره سه تابلو بیشتر وجود ندارد:

 •     نفی برجام یعنی برجام را بگذارند کنار . الان حتی دلواپسان هم به طور جدی این را نمی‌گویند چون معنی‌اش به کار افتادن اتوماتیک مکانیسم ماشه تعبیه شده در قطعنامة ۲۲۳۱ شورای امنیت است و اگر رژیم چنین کاری بکند خود به خود مشمول بند ۷  مادة ۴۱ منشور شورای امنیت و صدور مجوز بین‌المللی برای تنبیه نظامی طرف خاطی است و رژیم هرگز دست به چنین کاری نخواهد زد چون منجر به نابودی‌اش می‌شود
 •     ادامه برجام و رفتن پای برجامهای بعدی که این هم برای دیکتاتوری ولایت فقیه دست برداشتن از پایه‌های وجودی خودش است که این راه هم به همان نتیجة راه اول می‌انجامد.
 •    یک شق متصور دیگر هم ادامه همین وضعیت کجدار و مریز فعلی است. اما این وضعیت را که برای مدت طولانی نمیشود ادامه داد و در واقع چنین فرضی در عالم واقع منتفی است؛ بالاخره ولی فقیه باید در این مورد تعیین تکلیف بکند هر چه بیشتر معطل کند، شرایط خود را به او دیکته و تحمیل می‌کند، مثلا اگر به برجام منطقه‌ای تن ندهد، خب سیر حوادث طوری است که دیر یا زود از سوریه بیرونش می‌کنند و در آن صورت بهای سنگینتری خواهد پرداخت. منظور این که تاریخ معطل تصمیم گیری خامنه‌ای نخواهد ماند و ارادة‌ خود را به او اعمال خواهد کرد.