وحشت حکومت آخوندی از تاکید وزیر دفاع آمریکا بر لزوم برکناری رژیم – ۳۶۰ درجه ۲۱ تیر ۱۳۹۶

 

بحث و بررسی برنامه ۳۶۰ درجه امروز را به واکنش و ابراز وحشت شدید مقامات، مهره ها و رسانه های حکومتی به اظهارات اخیر وزیر دفاع آمریکا در مورد غیر قابل اصلاح بودن رژیم ولایت فقیه و لزوم کنار رفتن آن اختصاص دادیم؛ این ابراز وحشتها در شرایطی است که رژیم تمام بوق های تبلیغاتیش را از های و هو دربارة «اقتدار نظام» و « قدرت منطقه یی» پر کرده است ….

پس از موضع‌گیری وزیر دفاع آمریکا مبنی بر ضرورت تغییر رژیم در ایران، شاهد بلوا و واکنش‌های شدید در رژیم هستیم. اما چرا؟ علت چیست؟ برای پاسخ گفتگوی امروزمان با خسرو شکراللهی را به این موضوع اختصاص دادیم.

در گزارش هم دیدیم، واکنش‌های دیوانه ‌وار رژیم در برابر اظهارات وزیر دفاع آمریکا

چرا یک موضع‌گیری این همه در رژیم واکنش به وجود آورده است؟

 به این خاطر که یک موضع‌گیری معمولی نیست. چرا؟ به دو علت

  • محتوای موضع‌گیری،‌یعنی تاکید بر «تغییر رژیم»
  • سطح موضع‌گیری کننده

یعنی کسی که موضع گرفته،‌حتی یک نماینده کنگره یا سناتور نبوده است، (هر چند آنها هم چنین موضعی بگیرند بسیار مهم است)‌اما وقتی وزیر دفاع آمریکا، که عضو تیم امنیت ملی رئیس‌جمهور هم هست- یعنی تیمی که سیاست‌گذاری می‌کند- بر تغییر رژیم در ایران انگشت می‌گذارد،‌بسیار مهم است. واکنش رژیم هم به همین علت است.

آیا اگر فقط وزارت خارجه رژيم موضع می گرفت کافی نبود؟

خوب این را باید خود رژیم جواب بدهد که اگر یک به گفته سرکرده سپاهش یک قدرت منطقه یی هست و الان هم های و هوی به راه انداختن که پیروزی موصل اصلا کار رژیم بوده، خوب چرا در مقابل یک موضعگیری این همه سر و صدا راه می اندازد؟. پس معلوم است برعکس این ادعاها خیلی لرزان است و این موضعگیری و موارد مشابهش درست می خورد به خال به حساسترین نقطه ضعف رژیم که بی ثباتی و بی آیندگی رژیم است.
خوب حرف متیس،‌یعنی «تغییر رژیم» که اسم دیگر «سرنگونی » است، دقیقا به نقطه ‌ضعف رژیم خورده است. برای همین یکباره رسانه‌ها و کارگزاران نظام به تکاپو افتادند. در یک کلام به خال خورده است.
به ویژه موضع وزیر دفاع آمریکا،‌جدید‌ترین حلقه از یک زنجیره هست که حرفش تغییر رژیم در ایران است. اگر یادتان باشد،‌اولین ‌بار روز ۲۵ خرداد تیلرسون وزیر خارجه آمریکا،‌بحث تغییر رژیم را مطرح کرد و گفت: «از تغییر صلح آمیز نظام ایران حمایت می‌کنیم». جان بولتن سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل هم روز ۱۹ تیر گفت:
در این میان مواضع سخت خود ترامپ و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل هم بود که بسیار به همین موضعگیریها نزدیک و آنچه آنها گفتند در همین راستاست؛ و حالا هم وزیر دفاع آمریکا روی تغییر نظام انگشت گذاشته است.

 مگر این موضوع تغییر رژیم تبدیل به سیاست شده است؟

.
خوب چرخش سیاست معمولا زمان بیشتری طلب می کند، واقعیت این است که با مجموع مواضع و عملکرد دولت جدید آمریکا، که تنها ۶ ماه از عمرش گذشته است، رژیم به خوبی نشانه هایی را می بیند و در رسانه هایش هم مرتبا نسبت به آنها ابراز نگرانی می کند. چون تا پیش از این سیاست آمریکا به ویژه در دوران اوباما، کنار آمدن با رژیم بود. اما الان حداقل این که تفاوت بارز است.
اما از نشانه های تحول یکی تحریم‌های سنگین سنای آمریکا است که با ۹۸ رای موافق تصویب شد که اگر نهایی بشود،‌آن هم بسیار معنا دارد. از آن گذشته سخنگوی کاخ سفید دیشب در همین رابطه گفت: طرح کنگره هر طور هم بشود،‌ما خط افزایش تحریمها و فشارها بر ضد ایران را ادامه می‌دهیم. (نقل به مضمون)

  موضع‌گیری به خال خورده است. یعنی چه؟

 بر میگردد به وضعیت سیاسی-اجتماعی ایران. این موضوع را رئیس جمهور برگزیده مقاومت روز ۱۰ تیر در گردهمایی بزرگ مقاومت ایران،‌تشریح کردند.
جامعه‌ای لبریز از نارضایتی، انزوای شدید جهانی رژیم، و وضعیت شقه و شکاف درونی نظام. (که حتی امروز در مجلس ارتجاع، کار به یقه پاره کردن همدیگر هم کشید)
خب این وضعیت همان سه حقیقتی را اثبات می‌کند که خانم رجوی گفتند

  • ضرورت سرنگونی این رژیم.
  • این ضرورت (سرنگونی) ‌در دسترس است.
  • وجود یک آلترناتیو که می تواند این سرنگونی را محقق کند.

جالب است که تلویزیون رژیم دیشب، وقتی گزارشی از حرفهای وزیر دفاع آمریکا پخش می‌کرد، به صورت بی‌قافیه صحبتهای چندی پیش روهرا باکر، یکی از نمایندگان کنگره آمریکا را هم پخش کرد که بر ضرورت پشتیبانی از مقاومت ایران انگشت می‌گذاشت. یعنی رژیم خودش خیلی خوب تهدید را احساس می‌کند و می‌داند گام بعدی به کجا می‌رسد.