روحانی؛ مجیزگویی، کرنش یا رقابت؟ – ۳۶۰ درجه- ۲۱ تیر ۱۳۹۶

روحانی؛ مجیزگویی، کرنش یا رقابت با باند خامنه ای

اگر خبرهای رژیم را دنبال کرده باشید، لابد متوجه شده اید که روحانی هم دیروز و هم امروز صحبتهایی کرده که قدری با حرفهای ماههای اخیرش فرق می‌کند؛ دیروز در یک سخنرانی در یک مراسم حکومتی از موشکی رژیم خیلی با سلام و صلوات صحبت کرد، از پاسداران به عنوان آدمهای فداکاری که موشک شلیک می‌کنند تمجید کرد و گفت که این موشکها را دولت و وزارت دفاع ساخته و پولش را ما دادیم؛ امروز هم در صحبتی که در هیأت دولت داشت و درباره باصطلاح آزادسازی موصل خیلی ابراز خوشحالی کرد و گفت جمهوری اسلامی اولین کشوری بود که به کمک عراق شتافت و این نشان داد که بینش، دیدگاه و آینده‌ نگری نظام، دقیق و درست است» خوب این حرفها خیلی با حرفهای هفته‌ها و ماههای اخیر روحانی متفاوت است؛ به همین جهت ما گفتگوی دوم برنامه امروزمان با علیرضا معدنچی را به این موضوع اختصاص دادیم.

آیا حرفهای امروز روحانی به این معنی است که روحانی و سپاه به هم نزدیک شده اند ؟

 این حرفها البته بیانگر ماهیت روحانی است که در ماهیت همان طور که همیشه گفتیم هیچ فرقی با بقیه ندارد. فرصت طلبانه سعی می‌کند از این چیزها استفاده کند و به آسانی رنگ عوض می‌کند. چون یادمان است در مناظره انتخاباتی ساختن شهرهای موشکی و از شعار نوشتن روی موشکها رو به عنوان خرابکاری در امر برجام توصیف کرد؛ یا همین اخیراً از دولت خودش به عنوان دولت بی‌تفنگ صحبت کرد، از جنگ افروزی در کشورهای دیگر و از تلاش برای قدرت اول در منطقه شدن انتقاد کرد و گفت باید جنگهای منطقه‌یی را خاموش کنیم؛
ضمن این که همین آدمی که برای سوار شدن روی موج جنبش دادخواهی از ۳۸ سال زندان و اعدام صحبت می‌کرد، امروز از جلادی مجاهدین در سالهای ۵۹ و ۶۰ صحبت می‌کند و از همان کلمة خامنه‌ای هم استفاده می‌کند. این مجیزگویی و ماورای مجیزگویی است
اما روحانی می خواهد از جیب رقیب دربیاورد و در جیب خودش بگذارد، به این ترتیب به رغم لحن ظاهراً نرم، اما در عمل فراتر از کشمکشهای لفظی معمول و رقابت برای کنار زدن حریف است. کمااینکه واکنشهای طرف مقابل هم همین را نشان میدهد:
سایت جهان نیوز ۲۰ تیر: آقای روحانی! صحبت هایتان علیه شهرهای موشکی را باور کنیم یا ادعای ساخت موشک تان را؟
روزنامه جوان -۲۱ تیر: «دولت بی‌تفنگ» به یکباره «دولت با موشک» شد

پس الان روحانی در سلاح و موشک و دخالت در عراق دارد روی دست باند خامنه‌ای بلند میشود،

آیا این چرخشی در ادعاهای سابق و در خط زهر خوری نیست؟

– نه این شارلاتانی است برای از سر گذراندن موج است وقتی به سایر حرفهایش نگاه کنیم می بینیم که او به خاطر منافعش باید مسیر دیگری غیر از پاسداران را برود و گر نه خورده می شود چون اهرمهای قدرت دست آنهاست.
کما این که در حرفهای امروزش دوباره بر سر برجام تاکید کرد
در موضوع هسته‌ای، ایران نشان داد که دنبال راه حل مسالمت‌آمیز برای مسائل پیچیده بین‌المللی است.
امروز دیگر زمان رقابت انتخاباتی نیست. اصلاً چنین حسادت‌هایی بعد از رقابت‌های انتخاباتی معنا و مفهوم ندارد؛ اینکه تا می بینیم دولت موفقیت‌هایی به دست آورده، یک عده‌ای بخواهند ناراحت شوند.

بحث در این است که (الف) ما را به کجا می‌رساند، یا (ب) ما را به کجا می‌رساند و برنامه‌ها و آینده‌شان چیست؟

پس شما سمت و سوی این جنگ قدرت را به چه صورت می‌بینید؟

سمت و سو تشدید است زهر شقه و تشدید تضاد
کما این که امروز در مجلس بحث بر سر توتال به دست به یقه شدن انجامید
قاضی زاده وزیر بهداشت در جواب به این که در دولت آینده حضور دارید یا نه؟ ابراز ناامیدی میکرد.
سمت، سمت تشدید و عمیقتر شدن شقه است.