روزها و یادها هفته دوم تیر- ۲۶تیر۹۶

۱۲تيرماه ۱۳۷۷، درگذشت كارگردان مبتكر و صاحب سبك سينماي ايران، سهراب شهيدثالث.

سهراب شهيد ثالث، در سال ۱۳۲۲ در تهران به‌دنيا آمد. پس از تحصيلات پايه، به آلمان رفت و تحصيلات سينمايي‌اش را در آلـمان و فرانسه ادامه داد. سهراب فارغ‌التحصيل كنسرواتوار مستقل سينما در پاريس شد و نخستين‌بار در سال ۱۳۴۵ با اولين فيلـم كوتاه خود به جهان سينما پا گذاشت. اولين فيلمي كه او را به  جرگه سينماگران صاحب‌سبك وارد كرد، فيلم يك ا تفاق ساده  بود. فيلم بعدي اش  « طبيعت بي‌جان» بود كه از زندگي يكنواخت يك سوزنبان قطار حكايت مي‌كرد. اين فيلم در سال‌۵۳ به فستيوال برلين عرضه و برنده جايزه گرديد.

 اغلب منتقدين براين عقيده‌ بودند كه  سينماي سهراب به‌سينماي «حقيقت» معروف است.

 سهراب در سال  ۵۵ به آلـمان بازگشت و در تلويزيون آن كشور مشغول فيلـمسازي شد.  از آن پس كارهاي برجسته اروپايي سهراب تحسين  سينماگران جهان را برانگيخت.

سهراب شيهد ثالث  با آن كه سالهاي سال از ايران دور بود و سالهاي آخر عمر خود را در آمريكا و كانادا به سر برد، هميشه به ميهنش عشق ‌ورزيد و با دشمنان مردمش ناسازگار بود. مهمترين ويژگي سهراب را بايد در پايبندي او به اعتقاداتش و تعهدش در هنر دانست. او هيچگاه هنرش را به اختناق‌آفرينان نفروخت. او  با مقاومت ايران نيزارتباط نزديكي داشت و خود را از هواداران شوراي ملي مقاومت مي دانست.

درگذشت زودرس سهراب،  سينماي ايران رااز يك استعداد درخشان محروم كرد. اما يادش در خاطر هموطنانش، بويژه علاقمندان سينما، هميشه زنده هست.


۱۳ تيرماه ۱۳۷۳ ترور اسقف ميكاييليان رئيس شوراي كشيشان پروتستان توسط پاسداران رژيم خميني.

روز چهارشنبه ۸ تير اسقف ميكائيليان در تهران ناپديد شد و روز شنبه ۱۱ تير جسدش پيدا شد.

      اسقف ميكائيليان جانشين كشيش  هوسپيان‌مهر،  رئيس پيشين شوراي كشيشان پروتستان ايران،  شده بود. هوسپيان مهر در ديماه ۷۲ در تهران به قتل رسيده بود.

دبيرخانه  شوراي ملي مقاومت درتيرماه ۷۳طي اطلاعيه‌هايي از سوي مسئول شورا،  ترور ميكائيليان وقتل كشيش ديباج را به‌شدت  محكوم كرده و تسليتهاي عميق خود و مقاومت ايران را به خانواده اين شهيدان، وهموطنان مسيحي و پيروان آيين مسيحيت در سراسر دنيا ابراز داشته بود.

اكبر گنجي  از فرماندهان سابق سپاه، طي مصاحبه اي با روزنامه آريا روز ۱۳آذر اعلام  كرد، وزارت اطلاعات كشيشان مسيحي كه «نظام سياسي ما» را قبول نداشتند، به قتل رساند وبه «گردن مجاهدين» انداخت و اين كار «هم ما را از روحانيون مسيحي خلاص ميكرد و در ضمن سازمان مجاهدين را بي‌آبروترمي‌كرد».


تيرماه ۱۳۰۳ شهادت ميرزاده عشقي شاعر و روزنامه‌نگار مبارز و ميهن پرست.

ميرزاده عشقي در سال ۱۲۷۲ در همدان متولد شد . در ۱۷ سالگي براي ادامه تحصيلات به تهران رفت و در اوائل جنگ  جهانی اول به استانبول مهاجرت كرد. در آن جا با مبارزان وطنپرست ايران آشنا شد و نخستين آثار شاعرانه خود  به نام نوروزي نامه و اپراي رستاخيز شهرياران ايران را نوشت. پس از بازگشت به ايران عشقي به طرفداران حزب سوسياليست پيوست. بخاطر اشعار و مقالاتي كه عليه وثوق الدوله نخست وزير و قرارداد استعماري ايران و انگليس نوشت، مدتي زنداني شد. درآثار او كه آرزوهاي خلق را فرياد مي‌زد از انواع تجربه هاي شعري تا قصه و نمايش نامه  به چشم مي‌خورد. بعداز كودتاي سال ۱۲۹۹, و نخست وزيري رضاخان, عشقي به افشاي چهره جمهوري طلبانِ دست نشانده پرداخت.

سرانجام بامداد روز دوازدهم تيرماه سال ۱۳۰۳ خورشيدي اين شاعر ميهني، در مقابل خانه اش در محله فخرآباد تهران به دست دوتن از مزدوران شهرباني رضا شاه به شهادت رسيد. در تجليل از او سي هزار تن از مردم  تهران در خاكسپاري‌اش شركت كردند.


۱۲ تير ۱۳۷۷، درگذشت صادق چوبك پيش كسوت قصه نويسي معاصر ايران.

صادق چوبك نويسنده برجسته‌اي  بود كه  با  قلم دردآلود وتوانا وموثرخود و با استادي فراوان، تلخ‌ترين وجوه زندگي  لايه‌هاي محروم اجتماع را تصوير مي‌كرد.

صادق چوبك ، نويسنده برجسته ميهنمان، كه پس از صادق هدايت پابه صحنه ادبيات داستاني ايران گذاشت، در سال ۱۲۹۵ در بوشهر بدنيا آمد. اوتحصيلات خود را در بوشهر و شيراز به پايان برد و در آموزش و پرورش آغازبه كار كرد. سپس در شركت ملي نفت استخدام شد و اداره بخشهايي از مجله شركت نفت را برعهده گرفت. اولين كتاب صادق چوبك  مجموعه داستاني بود به نام «خيمه‌شب بازي» كه در سال ۱۳۲۴ منتشر شد.  خواهند ماند. صادق چوبك  در سال۱۳۵۴  ايران را ترك كرد و درآمريكا اقامت گزيد و تاپايان زندگي خود در همان‌جا به‌سر برد. چوبك در سالهاي پاياني عمر خود بينايي‌اش را از دست داد و در عزلت و گوشه‌گيري زندگي ‌كرد و در سيزدهم تير ۷۷ در سن ۸۲ سالگي درگذشت. ياد اين نويسنده برجسته ميهنمان گرامي باد.