فوكوس-قسمت۳۸- عكس های تاثيرگذار جهان

عكس های تاثيرگذار جهان

این عكس بهترین عكس جنگی است كه تا به حال گرفته شده. هم‌چنین اولین عكسی است كه صحنة كشته شدن انسان را در میدان جنگ به تصویر می‌كشد. اسم این عكس «سرباز در حال سقوط» است و در ۵ سپتامبر سال ۱۹۳۶ از لحظه مرگ سرو موریانو Cerro Muriano توسط روبرت كاپا Robert Capa گرفته شده. به كاپا گفته شده بود كه مرگ جمهوری خواهان را در جریان جنگ داخلی اسپانیا به تصویر بكشد. به طور مشخص در مورد اعضای فدراسیون جوانان آزادیخواه ایبری. این تصویر سربازی است كه بعد از شلیك مرگبار به سرش، در حالی كه تفنگی در حال لغزیدن از دست راستش است، به سمت عقب پرتاب می‌شود. در این عكس سرباز لباس نظامی تنش نیست اما یك كمربند چرمی پر از فشنگ دارد .
كاپا در سال ۱۹۴۷ در یك مصاحبه توضیح داد كه چطور این عكس گرفته شده.

من به همراه حدود ۲۰ سرباز در یک سنگر بودم، دوربین را بالای سرم نگهداشته بودم و وقتی آنها از سنگر بیرون رفتن حتی بدون اینكه نگاه كنم، عكس می‌گرفتم. همه‌اش همین بود. دوربینی كه بالای سرم نگه داشته بودم عكس مردی را در لحظه تیرخوردن گرفت. این احتمالا بهترین عكسی است كه تا حالا گرفتم. من هرگز عكس را در فریم یا لنز ندیدم چون كه دوربین با فاصله بالای سرم بود.
این عكس در سال ۱۹۳۸ توسط مجله “Picture Post.”به عنوان بهترین عكس جنگی سال انتخاب شد. همچنین نمونه اولیه ای از سبك فوتوژورنالیسمی است كه به نام كاپا شناخته می‌شود، به دنبال انتشار این عكس، ادعا شد كه یكی از بهترین عكسهایی است كه تا به حال گرفته شده.
بعد از انتشار این عكس یك خبرنگار آفریقایی به نام او دی گالاگر O.D. Gallagher ادعا كرد كه كاپا گفته این عكس صحنه سازی است، در حالی كه این ادعا هیچ‌وقت با مدرك اثبات نشد .