توتال راهگشا یا بحران آفرین -۳۶۰ درجه-۱۷ تیر ۱۳۹۶

توتال راهگشا یا بحران آفرین

مواضع  دو باند در مورد قرارداد توتال کاملاً در دو سر طیف قرار دارند؛ یک سر طیف دولت روحانی است که قرارداد با توتال را یک پیروزی بزرگ برای نظام می‌داند و برای بستن قرارداد، آن قدر دستپاچه است که وزیر خارجه ا‌ش می‌رود پاریس و با رئیس توتال ملاقات می‌کند و توسری‌ها و تحقیرهای مقامهای دولت فرانسه را هم هیچ به روی خودش نمی‌آورد. در مقابل باند خامنه‌ای می‌گویند که این قرارداد ما را به شرایط قبل از ملی شدن نفت و به عهد قراردادهای استعماری برمی‌گرداند؛ اما بالاخره واقعیت چیست؟ این موضوع گفتگوی ماست با علیرضا معدنچی.

 بالاخره واقعیت این قرارداد چیست؟

آیا پیروزی بزرگ است یا قرارداد خفت بار و استعماری؟

متن کامل قرارداد هنوز منتشر نشده است و محرمانه است و تا وقتی این علنی نشده، خیلی قاطع نمیشود اظهار نظر کرد و یکی از حرفهای باند خامنه‌ای هم همین محرمانگی و عدم شفافیت قرارداد است.
اما چیزهای کلی که تا به حال از قرارداد رو شده حاکی از یک طرفه بودن قرار داد است

  • – سهم توتال 51درصد، سهم یک شرکت چینی 30درصد و سهم ایران 19درصد.
  • – مدیریت تماما دست توتال است و رژیم هیچ نقشی در مدیریت ندارد.
  •  از انتقال تکنولوژی هم حداقل تا 15سال خبری نیست

و اینها به دلایل زیر تماماً با قوانین خود رژیم در تناقض است

  • .  این که بستن قراردادی که سهم ایران کمتر از 51درصد باشد ممنوع است.
  •  این که مدیریت باید دست طرف ایرانی باشد
  •  این که اطلاعات میادین نفتی محرمانه است و نباید به دست شرکتهای خارجی بیفتد.

مثلاً کیهان (12تیر) در این باره نوشته: «بیش از سه دهه است که شرکت توتال در توسعه بخش قطری میدان مشترک گازی پارس جنوبی حضور دارد و شریک آن کشور است. بنابراین منطقی است که این شرکت فرانسوی از اطلاعات کسب شده در طرف ایران، برای افزایش تولید گاز در سمت قطر استفاده کند تا اهداف مشترک توتال با این کشور محقق شود و سهم ایران از گاز این میدان مشترک را کاهش دهد. با این حال اوج واکنش زنگنه به هشدار کارشناسان این بوده است که «اگر اطلاعات‌ما را به قطری‌ها بدهند باید خسارت سنگین بپردازند»
باند روحانی متقابلا می‌گوید این قراردار دستاورد برجام است و ما به این ترتیب توانستیم دیوارهای تحریمهای آمریکا را خراب کنیم یا در آن شکاف ایجاد کنیم و سود ما از این قرارداد 84میلیارد دلار است، در حالی که سود توتال 19میلیارد دلار است! که حرف مسخره‌ای است و قابل قبول نیست

در قرار داد رژیم با توتال، سهم توتال 51درصد، سهم یک شرکت چینی 30درصد و سهم ایران 19درصد میباشد

 حالا صرف نظر از این که واقعیت چیست و کدام باند درست می‌گوید اما سؤال این است که با این که باند خامنه‌ای و امام جمعه‌هایش و کیهان خامنه‌ای و غیره این همه به این قرارداد حمله می‌کنند چرا خود خامنه‌ای ساکت است؟

آیا خامنه‌ای با این قرارداد مخالف است؟

 حتماً که مخالف نیست و حتما که این قرارداد با اطلاع و زیر نظر خود او بسته شده است، اما چرا ساکت است؟ این وضعیت مشابه قضایای برجام و مذاکرات برجام و توافقی است که سرانجام بسته شد…
آنجا هم ابهامی وجود داشت که موضع خامنه ای چیست؟مثلا 19 تا مرز سرخ تعیین کرد اما بعد دیدیم که یکی یکی این مرز سرخ ها زیر پا گذاشته شده است و این موارد را ظریف با خودش چک میکرده است که چه کار کنیم ؟و تایید را از طرف خامنه ای می گرفته است و. مواضع دوگانه خامنه ای طبیعی است . علت هم این است . چرا که رژیم در شرایط بسا بدتری از برجام قرار گرفته است .خودشان می گویند که این تحریمهایی که اجرا شده است مثل سیاه چاله شده است که همه چیز را می بلعد و تشبیه به مادر تحریمها می کنند و خیلی بدتر از تحریمهای برجام قرار دارد
. رسالت (13تیر) نوشته: امروز یک ایرانی در هیچ نقطه دنیا به دلیل تحریم های بانکی نمی‌تواند حتی یک دلار یا یک یورو در یک بانک عادی “چنج” کند.
روزنامة باند خود روحانی ابتکار(13تیر) هم نوشته: «اقتصاد کشورمان در وضعیتی قرار دارد که برای به دست آوردن ارز مورد نیازش سرمایه ملی‌اش را به بازار جهانی عرضه می‌کند».
در چنین شرایطی روشن است که خامنه‌ای نمی‌تواند مخالف این قرارداد باشد.
اما سپاه پاسداران که میادین نفتی را ملک خود می‌داند به توتال به چشم هوو و رقیب نگاه می‌کند و مخالفتش هم بیشتر از این زاویه و سهم خواهی است. آن باند هم جواب می‌دهد مگر شما می‌توانید این کارهایی را که توتال می‌خواهد بکند، بکنید، اگر می‌توانستید چرا تا حالا نکردید؟

آیا روحانی توانسته است تحریمها را با این قرارداد بشکند؟

 یکی از ابهامات و رازهای قرارداد همین است.
– اگر این کار را کرده باشند که یک موفقیت ایت . اما شواهدی که هست و در رپزنامه های رژیم وحتی توسط مقامات روحانی بیان میشود غیر از این است .

معاون وزیر نفت با بیان اینکه توتال درباره حضور در ایران قطعا با آمریکایی‌ها هماهنگ کرده است، گفت: اگر تحریم‌ها بازگردد، تمامی این قراردادها تا یک ساعت بعد منحل می شود و این امری طبیعی است.
وطن امروز پس معلوم میشود آمریکا و وزارت خزانه داری امور اقتصادی ما را مدیریت میکنند
کما این که به نوشتة کیهان (12تیر) توافقنامه‌ای بین ایران و توتال برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی که در سال 79 امضا شده بود با بهانه‌گیری‌های مداوم این شرکت فرانسوی در موضوعاتی مانند رقم قرارداد هیچ‌گاه تبدیل به قرارداد نشد و توسعه این فاز پارس جنوبی هشت سال به تاخیر افتاد زیرا توتال در سال 87، به بهانه ریسک بسیار زیاد سرمایه‌گذاری در ایران، از صنعت نفت و گاز کشورمان خارج شد. ثانیا انتقادهای مهمی درباره عملکرد فنی توتال در توسعه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی مطرح است.
خبرگزاری فارس هم درباره بخش دیگری از سابقه سیاه توتال آورده است که، این شرکت با پرداخت رشوه به مقامات ایرانی موفق شده است که پروژه توسعه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی در دولت اصلاحات و در اواسط دهه هفتاد بدست بیاورد. این موضوع رسانه‌ای شده است و حتی این شرکت فرانسوی ضمن پذیرش این اتهام، به پرداخت جریمه 400 میلیون دلاری محکوم شده است.
اما مسأله اصلی این است که هر قدر هم که توتال نفت ایران را استخراج کند و بفروشد، با وجود تحریمهای بانکی حتی یک دلار به دست رژیم نمی‌رسد. کما این در حال حاضر میلیاردها دلار حاصل از فروش نفت در چین و هند و کره و ژاپن بلوکه شده و رژیم قادر به وصول آن نیست.
تنها راهی که در برابر رژیم وجود دارد و روحانی هم به بیانهای مختلف آن را بیان کرده و باند خامنه‌ای هم به آن می‌تازند این است که این مسأله هم با الگوی برجام حل شود، یعنی رژیم آنچه را که مورد نظر آمریکاست بدهد، دعواهای که در حال حاضر بر سر سپاه پاسداران و نقش آن تا شاید آمریکا طناب تحریمها را کمی شل کند؛ این واقعیتی است که در آینده حتماً وجوهی از آن روشن خواهد شد.

Category: ۳۶۰ درجه