آزادی تنها واژه مقدس – کودکان محروم ایران

 • آزادی

 • کودکان

  هیچ تكراری مقدس نیست. هر روز باید از نو شروع كرد. هر روز باید از نو نوشت. تغییر و نو شدن است كه مقدس است، اما چیزی هست كه حتی اگر بارها و بارها تكرارش كنیم باز هم تكراری نمیشود، در كتابها و روی دیوارها اسمش را مینویسیم و در خیابانها نامش را فریاد میكنیم اما باز هم تكراری نیست، و آن آزادی است، تنها واژه مقدس در بین تكرارها.

   

  با آرزوی اینكه روزی نه خیلی دور، آزادی مهمان میهن ما باشد، با آرزوی اینكه روزی نه خیلی دور، آزادی نه رویا كه حقیقت سرزمین مان باشد .

   

  حكومت آخوندها باز هم ركورد زد. ۲۰۰ هزار دكتر بیكار وارد بازار كار شدند! یكی از اقدامات رژیم این هفته در زمینه بحث داغ اشتغال اعلام نرخ بیكاری از طرف مركز آمار بود. بر اساس این آمار، در اولین فصل امسال، بیكاری یك دهم درصد  نسبت به زمستان پارسال، رشد داشته و به گفته وزیر كار یعنی علی ربیعی ۲۰۰ هزار دانشجوی دكترا در آستانه ورود به بازاركار هستند .

   

  طبق سایرآمار و ارقام جدید منابع حکومتی، آمار بیكاری جوانهای بین ۱۵ تا ۲۹ ساله، بهار امسال به ۲۶ و ۴ دهم درصد رسیده و نرخ بیكاری جوانهای بین ۱۵ تا ۲۴ ساله، ۲۸ و ۸دهم درصد است، بین جوانهای فعال ۱۵ تا ۲۹ ساله، یك میلیون و ۸۸۲ هزار نفر بیكارن كه ۷۱۹ هزار نفرشان زن هستند .

   

  اما فاجعه بارترین قسمت مربوط میشود به استان ایلام كه بیكارترین استان كشور اعلام شده و جمعیت زیادی از جوانها با مدارك از كاردانی تا دكترا بیكار هستند، خیلی از این فارغ التحصیل ها برای پیدا كردن شغل به تهران و بقیه شهرهای بزرگ میروند تا در هتلها و رستورانها كار كنند، بعضیها حتی بیش از ۲۰ بار هم در آزمونهای استخدامی شركت كردند اما هربار به دلیلی در مرحله آخر حذف میشدند .

   

  در این وضعیت دولت با كلی شعار و ادعا طرح كارورزی را مطرح كرده، طرحی كه اولا به قول خودشان فقط شغل اولی ها و كسایی كه سابقه كار و بیمه ندارند را در بر میگیرد و بعد هم فقط یك سوم حداقل حقوق به فرد تعلق میگیرد، دانشجوها و فارغ التحصیلها به درستی اسم این اقدام ناعادلانه را بیگاری گذاشتند و اغلب اعتراض شان را به این طرح نشان دادند .

   

  كودكان محروم ایران این روزها به موضوع یك تجارت تبدیل شده اند! از به كار گرفتن اجباری، تا سواستفاده برای قاچاق مواد مخدر، تا خرید و فروش خود آنها و اعضای بدن شان گرفته و حتی پیش فروش كردن نوزادان. حالا در این وضعیت و در جامعه ای كه این همه فاجعه در حق كودكان روا میشود، بهزیستی اعلام كرده كه هیچ مسئولیتی در قبال حمایت و نگهداری بچه های بی سرپرست نمی پذیرد .

  یك كارگزار سازمان خدمات اجتماعی رژیم گفت:سه هزار کودک دارای آسیب اجتماعی داریم که بهزیستی امکان و توان نگهداری آنها را ندارد.

  این مزدور حكومتی گفت كه اكثر این بچه ها مربوط به مناطق محروم و حاشیه نشینها هستند كه بی سرپرست یا بد سرپرست محسوب میشوند و هزینه نگهداری هر كودك ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومن است .

  این جاست كه این سوال پیش میاد كه در كشوری كه رقم اختلاسهایش میلیاردی است و سهم بودجه نیروهای نظامی و سركوبگرش امسال ۱۴۵ درصد افزایش داشته،  ویک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای تقویت حوزه دفاعیش تصویب شده، چطور ۵۰۰ هزار تومن برای نگهداری یك بچه وجود ندارد؟

  آیا این بچه ها آینده ایران نیستند؟ و آیا سهمی از سرمایه های این خاك ندارند؟