خبر و نظر-معنی تعویق یک نمایش

معنی تعویق یک نمایش

وقتی تحریمهای جدید رژیم در سنای آمریکا تصویب شد، رژیم بلافاصله تهدید کرد و وعده داد که اقدام به مقابله به مثل میکند و مجلس بعد از پایان تعطیلات طرح تحریمهای آمریکا را که تنظیم شده سریعاً بررسی و تصویب میکند و به جریان می‌اندازد، اما بعد از تعطیلات دو هفته‌ای، وقتی مجلس روز ۱۱ تیربازگشایی شد، تا الان که ۴ روز میگذرد این طرح را که قید دو فوریت هم دارد مرتب از امروز به فردا موکول کردند و بالاخره حالا اعلام شده است که این طرح نیاز به بررسی بیشتر دارد. ما در گفتگوی امروز با علیرضا معدنچی به این موضوع می‌پردازیم.

 به چه بهانه ای، تصویب این طرح را به عقب انداخته‌اند؟

– چند حالت توجیه می‌کنند یکی این که میگویند این طرح نیاز به کار و دقت بیشتر دارد و باید بیشتر چکش کاری بشود.
یک علت دیگر را هم گفتند که رؤسای فراکسیونها اصلا از متن پیش نویس خبر نداشتند و در همین رابطه دیروز نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس گفت نمایندگان سه فراکسیون مجلس با رئیس مجلس شورای اسلامی برای بررسی طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا جلسه ای را برگزار می کنند.
در حاشیه نشست علنی روز (چهارشنبه 14 تیر) گفت: ساعت 11 امروز نشستی با حضور نمایندگان سه فراکسیون ولایی، مستقلین و امید و از هر فراکسیون سه نفر با رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. وی افزود: گفت: این طرح فراکسیونی، جناحی و حزبی نیست، ولی از آنجایی که باید به اتفاق آرا تصویب شود، نیاز به هماهنگی دارد.

مگر این توجیهات قابل قبول است؟

 راستش که نه! اینها بهانه است و می‌خواهند وقت بگذرانند، در فضای آن روزها که تحریمهای سنا که خودشان می‌گفتند مادر تحریمها و سیاهچالة تحریمها نیروهای رژیم را به کلی از نفس انداخته بود نیاز به یک چنین نمایشی داشتند، بنابراین این شعر را گفتند اما الان در قافیه‌اش مانده‌اند.

پس علت واقعی چیست؟

– این طرح و این مصوبه به غیر از آثار احتمالی روانی روی نیروهای خود رژیم هیچ خاصیت دیگری ندارد. کما این که خودشان اسم آن را تفنگ خالی در دستان مجلس نامیده‌اند و خودشان می‌گویند طرح تهیه شده فاقد خاصیت اثرگذاری است.
فواد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و غیرمتعارف آمریکا» که قرار است در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد، اظهار داشت: بنده اعتقاد دارم که این طرح از سوی مجلس شورای اسلامی کارآمد نخواهد بود چراکه از طرفی آمریکا با اقدامات خود علیه ایران نشان داده است که به هیچ قانونی پایبند نخواهد بود و هرکاری که بخواهد انجام میدهد، از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی سابقه خوبی در قبال اقدامات آمریکا ندارد چراکه ما در مورد برجام شاهد بودیم که چقدر با عجله این موضوع تصویب شد و نظارت خوبی هم صورت نگرفت و قانونی که قرار بود اجرایی شود، نیز اجرا نشد.
… من خودم را وقتی جای آمریکا بگذارم مصوبات مجلس را جدی نخواهم گرفت، لذا باید اقدام اساسی برای مقابله با آمریکا صورت بگیرد.
مشخص است که این اقدامهای رژیم هیچ ارزشی و هیچ تأثیری ندارد و قضیه فیل و فنجان است و تنها یک نمایش است که مصرف داخلی و تبلیغاتی دارد برای روحیه دادن به نیروهای روحیه باختة رژیم. اصلاً خودشان هم میگویند در حالی که مجلس قبلا مصوبه ای داشته که تکلیف دولت را در زمان نقض برجام از سوی طرف‌های توافق، مشخص کرده، چه نیازی به تهیه و تصویب چنین طرحی بوده است؟

 چرا رژیم در انجام این طرح اینقدر دودل است؟

– بله در گذشته این طور نمایشها برای رژیم خرجی نداشت، اما الان با تغییر سیاست و در حالی که آمریکا رسماً اعلام کرده که سیاستش تغییر رژیم است و در خود رژیم هم مرتباً هشدار می دهند که آمریکا در پی بهانه است، مبادا آمریکا را تحریک کنید!
و هشدار می‌دهند که اگر در رابطه با برجام دست از پا خطا کنیم و برجام را نقض کنیم، مکانیسم ماشه به کار می‌افتد، روشن است که رژیم برای اتخاذ هر تصمیمی باید دوبار فکر کند و دیگر هارت و پورتهای سابق جواب ندارد.