تجمع و اعتراضات دانشجویی

حمایت جمعی از دستیارهای جراحی پاتولوژی از همکارانشان

درود ميفرستيم به جمعي از دستيارهاي جراحي كه در حمايت از همكاران شان يعني فارغ التحصيلها و متخصصين پاتولوژي يك تجمع اعتراضي به راه انداختن.
حتما كه خبرهاي مربوط به تجمعات پاتولوژيست ها را يادتان هست؟ آنها نسبت به بخشنامه جديد وزارت بهداشت و وارد كردن افراد غيرمتخصص به بخشهاي حساس اعتراض كرده بودند. در مقابل كميته انضباطي وزارت بهداشت عده اي را احضار كرده بود و حتي تعدادي را هم از تحصيل محروم كردند .
جمعي از دستياران جراحي در اعتراض به اين اقدامات سركوبگرانه تجمع كردند و گفتند اگر به خواسته هاي آنها توجه اي نشود، اعتراضات شديدتر و قوي تر جامعه پزشكي در انتظارشان است.
اعتراض ديگری مربوط ميشود به دانشجوهاي دانشگاه ياسوج كه نسبت به مشكلات صنفي و وضعيت غذا اعتراض داشتند .
درود به همه دانشجوهاي معترض و آنهایی كه ميدانند راه حل مشكلات سكوت نيست، بلكه فريادي است براي باز كردن گوش هايي كه نميخواهند بشنوند و چشمهاي بسته.
امتحانها تقريبا به سرانجام رسيده و داستان شكايت از نمره و انتخاب واحد و ثبت نام مدتي است كه شروع شده. اما چندان بدون مشكل هم نيست. تعدادي از دانشجوها اين مشكلات را با ما درميان گذاشتند .
فاطمه-دانشگاه علمي كاربردي قم: دانشگاه ما انقدر كوچك و غيراستاندارده كه در واقع قبلا محل زندگي يك خانواده بوده، بعد مهدكودك شده و الان نصف روز دانشگاهه و نصف روز مهدكودك! بارها به خاطر كمبود كلاس، نداشتن فضاي ورزش، نداشتن كارگاههاي آموزشي، عدم دسترسي به اينترنت و سطح علمي پايين اعتراض كرديم ولي جواب نگرفتيم.
حامد- مسجد سليمان: من از دانشگاه آزاد مسجدسليمان هستم. بعد امتحانها تا چند روز كه ميخواستيم وارد سايت شویم و نمره ها رو چك كنيم مشكل داشت.وقتي هم رفتيم دانشگاه پيگير شويم، حراست گفت دانشگاه تعطيل است، سيستمهاي اطلاع رساني هم خاموش كردند و تا 17تير كه زمان انتخاب واحده تعطيله! اين وسط هر مشكلي بود، هر اعتراضي به نمره بود چي ميشه كسي پاسخگو نيست!
داستان پرماجراي رشته هاي دانشگاه آزاد هنوز هم ادامه دارد و نه تنها اعتبار رشته هاي قبلي تعيين تكليف نشده، بلكه رشته هاي بي اعتبار جديد هم به قبلي ها اضافه شده. طبق گفته اسكندري، عضو هيئت رئيسه دانشگاه آزاد، در 253 واحد دانشگاه آزاد از 1 تا 142 رشته محل در مقطع كارشناسي ارشد حذف شده. توي بيش از 30 واحد دانشگاهي، تمام گرايشهاي كارشناسي ارشد حذف شده.
بعضي از رشته هاي كارشناسي ارشد به صورت فله اي حذف شدند در حالي كه مثلا همان رشته براي مقطع دكتري مجوز گرفته.تازه اين درحاليه كه تمام 2هزار و 900 رشته محل حذف شده در دفترچه آزمون ارشد، مجوز قانوني داشتن.
اين فاجعه آن هم در شروع انتخاب واحد و سال تحصيلي جديد براي دانشجوها و اساتيد زيادي مشكلاتي را به همراه دارد. يعني براي تعداد زيادي از اعضاي هيئت علمي كلاسي وجود ندارد و دانشگاه آزاد هم به خاطر حذف خيلي از رشته ها توان پرداخت حقوق و مزايا را ازدست ميدهد.خيلي از دانشجوها هم كه قبلا در اين رشته ها تحصيل ميكردند يا به تازگي قبول شدند نميدانند چه كار بايد بكنند و تكليفشون چيه؟
با اين حال كارگزاران حكومتي در اين دانشگاه گفتند اين مشكل حل شده ولي وزارت علوم و سازمان سنجش بيانيه اي دادند كه كاملا عكس اين حرف را ميزد .
وقتي از ولايتي در اين مورد اين موضوع سوال كردن اينطوري جواب داد:
اين تكذيبيه بيشتر يك اعمال سليقه ست در مقابل قانون. آنچه كه در دانشگاه آزاد تاييد شده
قانون را اجرا ميكنيم و خواهش مون از كارشناسهاي وزارت علوم اين است كه به قانون مراجعه كنند اطلاعات قانوني شان را زياد كنند و در مقابل قانون اعمال سليقه نكنند
طرح كارورزي كه مدتهاست رژيم دارد با كلي تبليغ ازآن دم ميزند و تعريف و تمجيد ميكند از اول تير شروع شد. طرحي كه مثلا قراره براي دانشجوها ايجاد شغل كند. اما درحقيقت پشت پرده واقعيت چيز ديگری است. اين طرح درواقع با به كارگيري فارغ التحصيل هاي دانشگاهي تو واحدهاي صنعتي و كارگاهها، به بهانه كسب تجربه و مهارت آنها را استثمار ميكنند و ازشون بيگاري ميكشند.
از طرفي اين طرح نه تنها به ضرر دانشجوها و فارغ التحصيلان است، بلكه موقعيت شغلي تمام اقشار جوياي كار را هم متزلزل ميكند. دانشجوها اعتراضشان نسبت به اين موضوع را با هشتگ #بيگارورزي و #ناامني_شغلي نشان و همينطور كاريكاتورهاي مختلف نشان دادند