جهان درهفته ای که گذشت5 تیر1396

  • تحولات در سوريه

 هفته گذشته ،  در گيريهاي شديد بين واحدهای رزمنده ارتش آزاد با نيروهاي اسد و متحدانش در نقاط مختلف سوريه ازجمله ، درعا ، جوبار در حومه شرقي دمشق وباديه ادامه داشت ،

به رغم بمباران هاي فشرده هوايي  و حملات سنگين توپخانه اي   نيروهاي اسد و شبه  نظاميان وابسته به رژيم ايران ، رزمندگان ارتش آزادي توانستند با دفع حملات  و تهاجمات  شبه نظاميان ، تلفات  و خسارات جاني و تسليحاتي زياد ي بر آنها وارد كرده و مناطقي را از كنترل نيروهاي اسد و شبه نظاميان خارج كنند .

صبح روز سه‌شنبه 30خرداد ،  رزمندگان  ، پيشروي نيروهاي اسد و شبه نظاميان رژيم ايران را در دو حومه شرقي وغربي درعا سد كرده وبا ضد حمله‌ای هماهنگ  ، توانستند مناطق اشغال شده را بازپس گرفته و دههاتن از آنان را  كشته و مجروح كنند، همچنين طي 3 روز نبرد در محله جوبار دمشق ، واحدهای رزمنده سوری ، 25تن از نيروهاي  رژیم اسد را كشته  و یک دستگاه تانک متعلق به این نیروها را منهدم کردند.

به گزارش تلویزیون اورینت جمعه  2تیر ،  ارتش آزادی سوریه به‌طور کامل بر منطقه بئرالقصب در بادیه سوریه مسلط شد

همزمان  ، هواپیماهای رژیم اسد مناطق مختلفی در درعاومناطق آزاد شده در قلمون غربی در حومه دمشق را به‌شدت بمباران کردند، بنا‌ به گزارش اورینت  جمعه 2 تیر، هواپیماهای رژیم اسد محله‌های درعابلد و کمپ آوارگان را با بیش از 30 حمله هوایی و 15 بشکه انفجاری مورد حمله قرار داده و چندین بار منطقه غرز را بمباران کردند،همچنين جنگنده‌های رژیم اسد طی 3 روزدرگيري ،  محله جوبار  را  بیش از 40 بار مورد حمله هوایی قرار دادند.

در همين حال ، ریاض سیف رئیس ائتلاف ملی سوریه نامه‌یی به سازمان ملل، شورای امنیت، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی، شورای همکاری خلیج‌فارس و 26کشور برادر و دوست مردم سوریه ارسال کرد. وي ضمن فراخوان براي مقابله بين المللي با جنايات رژيم اسد در نقض آشکار کلیه قطعنامه‌های بین‌المللی و توافقنامه‌های آتش‌بس  ،  بر ضرورت توقف تهاجم نظامی وحشیانه رژیم اسد و متحدان آن علیه مردم درعا تأکید کرد.

در تحولي ديگر ، وزارت دفاع آمریکا ـ پنتاگون ـ شامگاه يكشنبه  28خرداد  طی بیانیه‌یی اعلام کرد:

یک فروند سوخوی-۲۲ ارتش سوریه که بعدازظهر یکشنبه به وقت محلی، اهدافی را بمباران کرده بود توسط یک جنگنده مافوق صوت اف ۱۸ آمریکا و در یک اقدام ‘دفاع جمعی’ فوراً هدف قرار گرفت و سرنگون شد. این واقعه در جنوب طبقه، واقع در استان رقه، رخ داد.

همچنين روز 30 خرداد بنابه گزارش پنتاگون ، یک پهپاد ساخت رژیم ایران که توسط نیروهای بشار اسد مورد استفاده قرار گرفته بود، پس از حرکت به سوی نیروهای ائتلاف رهگیری شد اما مسیر خود را تغییر نداد در نتيجه مورد هدف  یک جنگنده اف۱۵ آمریکا قرار گرفت و سرنگون شد .

این چندمین بار طی هفته‌های اخیر است که بین نیروهای تحت هدایت آمریکا با نیروهای بشار اسد و شبه‌نظامیان رژیم ایران درگیری رخ می‌دهد

  • سنای آمریکا  تحریمها علیه برنامه موشکی رژیم ایران را تصويب كرد

روز پنجشنبه25 خرداد سنای آمریکا  با اکثریت قاطع لایحه‌یی را تصویب کرد که تحریمها را علیه رژیم ایران افزایش خواهد داد، سناتور ها تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه موشکی رژیم ایران و حمایت این رژیم از تروریسم و نقض حقوق‌بشر تصویب کردند

این لایحه كه با اکثریت قاطع 98رأی مثبت دربرابر 2 راي منفي به تصويب رسيد  دولت را ملزم به مسدود کردن سرمایه‌ها و ممانعت از ورود هر کسی می‌کند که بخواهد به برنامه موشکی رژیم ایران کمک نماید.

 اين لایحه از جمله می‌گوید، سپاه پاسداران و نه فقط نیروی قدس آن، مسئول اجرای برنامه بین‌المللی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده (رژیم) ایران، اقدامات آن در حمایت از تروریسم بین‌المللی و برنامه موشک بالیستیکی است،

 به‌طور عام، از 90روز بعد از تصویب این قانون، رئیس‌جمهور باید تحریم‌هایی را… علیه سپاه پاسداران و افراد خارجی که مقام، مأمور یا وابسته به سپاه هستند، اعمال کند.

سناتورهای ارشد هر دو حزب در موضع‌گیریهای خود، ضمن استقبال از این لایحه، بر لزوم حسابرسی از رژیم ايران  به‌عنوان حکومت اصلی حامی تروریسم در جهان تأکید کردند و تصویب لایحه اس 722 را نشانه اي  از فاصله‌گرفتن سیاست آمریکا از مماشات دوران اوباما دانستند.

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا و مبتکر اصلی لایحه اس 722، تصویب آن‌را پیام روشنی به (رژیم) ایران دانست که آمریکا در برابر رفتار بی‌ثبات‌کننده آن محکم خواهد ایستاد و کنگره در حفاظت از منافع ملی، نقش پیشتاز ایفا خواهد کرد.

واشینگتن پست  در باره  تصويب تشديد تحريمها عليه رژيم ايران  نوشت،  رأی دوحزبی قوی (سنا) برای تشدید تحریمها علیه رژیم ایران، سرخوردگی مشترک قانونگذاران در رابطه با فعالیتهای تجاوزکارانه رژیم ایران را منعکس می‌کند. این اقدامی منحصر بفرد است چرا که اولین لایحه اساسی در سیاست خارجی است که سنا امسال تصویب کرده که از چنین حمایت دو حزبی برخوردار است. این لایحه اساسی که تحریمهای جدیدی علیه رژیم ایران مشخص می‌کند بعد از ماهها مذاکره که بسیاری از آن میان رئیس کمیته روابط خارجی سنا باب کورکر، دموکرات ارشد بنجامین کاردین و عضو ارشد رابرت منندز صورت گرفت ارائه شده است.

جمهوریخواهان و دموکراتهای سنا، از مجلس نمایندگان و رئیس‌جمهور خواستار سرعت عمل در این مورد شدند.

  • اقدامات تروريستي در جهان

هفته گذشته ، برخي كشورها شاهد موج تازه اي از اقدامات تروريستي بودند ، اين حملات تروریستی ، بخصوص درسه كشور فرانسه ، انگلستان وبلژيك از وجه مشتركي برخوردار بودند  .

در ساعتهای اولیه بامداد دوشنبه 29 خرداد،  یک خودرو  ون در ‘فینزبری پارک’ لندن به گروهی از مردم که از مسجد این محل بیرون می‌آمدند حمله کرد. یک مرد جان خود را از دست داد.. دست‌کم ۱۰ نفر در این حادثه زخمی شدند.

مهاجم، مردی ۴۸ساله با نام «دارِن آزبورن» و از اهالی شهر کاردیف، در ولز، است، بنا‌ به گزارش آسوشیتدپرس وي از همان تاکتیکی برای حمله استفاده کرده که مهاجمان بنياد ‌گرا در13 خرداد بر پل لندن از آن استفاده کرده بودند.

ترزا می‌ نخست‌وزیر انگلستان حمله به نمازگزاران در برابر مسجدی در شمال لندن را اقدامی تروریستی و «منزجرکننده» خواند و آن را محکوم کرد.  اين حمله همچنين با محکومیت بین‌المللی مواجه شد.

همزمان ، دوشنبه 29خرداد ، حادثه اي  در نزدیکی میدان ‘مرینیی’ در خیابان شانزِه‌لیزه رخ داد ، یک خودرو شخصی با یک خودرو پلیس در خیابان شانزِلیزه تصادف کرد. به گفته منابع پلیس تصادف عمدی بود،  راننده خودروي خود را به یک ماشین پلیس کوبید. بازرسان گفتند  این می‌توانست بسیار بدتر از این باشد زیرا خودرو مملو از مواد منفجره و سلاح بود، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد این خودرو نه تنها دارای سلاح بلکه دارای مقادیر زیادی مواد منفجره بوده آنهم به میزانی که خودرو را منفجر کند.

جرارد کلومب، وزیر کشور فرانسه با حضور در محل حادثه به خبرنگاران گفت که فرد مهاجم کشته شده است.

تلویزیون سی.ان.ان 31خرداد ،  گفت : فردی که در شانزه لیزه پاریس دست به حمله تروریستی زد، در منزل خود نیز مقادیر زیادی سلاح و مهمات داشته است.

پيش از اين ، تنها دو روز پس از حملات خونین لندن فردي 40ساله اهل الجزایر كه  به پلیسی در برابر کلیسای نوتردام پاریس یورش برد ه بود ، به ضرب گلوله پلیس مجروح شد..

ازسوي ديگر ، روز چهارشنبه 31 خرداد ، پلیس بلژیک اعلام کرد نیروهای نظامی این کشور یک عملیات انتحاری در ایستگاه قطار مرکزی بروکسل را خنثی کرده است.

به گفته یکی از مقام‌های پلیس پایتخت بلژیک، شامگاه سه‌شنبه، سربازان گشت ایستگاه قطار مرکزی بروکسل، پس از یک انفجار کوچک، حمله را خنثی کردند.  در این حادثه  عامل حمله، کشته شد .

از زمان انفجارهای مرگبار فرودگاه و متروی بروکسل در بهار سال ۲۰۱۶، پایتخت بلژیک تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد

  • آتش‌سوزی مرگبار در جنگل‌های پرتغال

آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های مرکز پرتغال دست‌کم 64کشته و حدود 175 زخمی بر جای گذاشت. دولت پرتغال در این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

 روز شنبه 27 خرداد ، کمی پیش از ساعت 15 (به وقت محلی) بر اثر رعد و برق در جنگل‌های واقع در 200 کیلومتری شمال شرق لیسبون آتش سوزي بزرگي آغاز شد،  خشكي هوا  و وزش بادهاي تند  و دماي نزديك به 40 درجه باعث گسترش سريع آتش شد

اين آتش سوزي فاجعه آميز ترين آتش سوزي جنگل طي سال هاي اخير در پرتغال بود، قربانيان اين آتش سوزي كساني بودند كه درجاده ها ي اين جنگل درخودروهايشان در دام آتش گرفتارشدند بزرگراه ۲۳۶ پرتغال که در جریان آتش سوزی روز شنبه ، ۴۷ نفر از جمله ۳۰ نفر در داخل اتومبیل‌های خود جان باختند، به «جاده مرگ» مشهور شده است.

آنتونیو کوستا، نخست وزیر پرتغال شامگاه شنبه برای نظارت بر عملیات امداد و نجات به محل آتش‌سوزی رفت. وی این حادثه را «بزرگترین تراژدی انسانی پرتغال در سال‌های اخیر» خواند.

نخست وزیر پرتغال گفت ، آتش‌سوزی به ویژه در منطقه پدروگاو گرانده، حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال لیسبون، بسیار مهیب است و “ابعاد تراژیک” به خود گرفته است.

اين  منطقه ، از مناطق کم‌جمعیت شناخته می‌شود، اين آتش سوزي دست كم  20 روستا را در بر گرفت  و برخی روستاها به کلی در محاصره آتش ازبين رفتند  .

در یک روستای این منطقه یازده نفر جان خود را از دست دادند. برخی از ساکنان این روستا به خبرنگاران  گفتند  که خانواده‌ای را دیده‌اند که همگی در خودرویی که آتش گرفته بود، سوختند.

به گفته مسئولان، حریق در ۴ جبهه  گسترده بود ، بیش از ۲۰۰۰ آتش نشان در سراسر پرتغال بسیج شدند ، دست‌کم ۶ آتش‌نشان در جریان حریق مصدوم شد ند، آتش نشانان  با حدود ۲۰۰ خودرو و یازده هواپیمای آتش نشانی، شامل هواپیماهایی از کشورهای اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و پرتغال، از روز یکشنبه  28 خرداد به نبرد با اين حريق  پرداختند ، سر انجام  عصر دوشنبه  آتش در برخي از نقاط  مهار شد ،

به گزارش خبرگزاری فرانسه دولت پرتغال روز یکشنبه 28 خرداد، با صدور بیانیه‌ای به دلیل کشته شدن ده‌ها نفر در آتش‌سوزی جنگل‌ها سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

رئیس پلیس قضایی ملی پرتغال علت این آتش‌سوزی مهیب را رعد و برق اعلام کرد. آخرین بار در سال ۱۹۶۶ آتش سوزی بزرگی درجنگل هاي  پرتغال روی داد که طی آن ۲۵ تن از نیروهای ارتش این کشور طعمه آتش شدند .

  • کمک مالي اروپا به اقتصاد یونان 

هفته گذشته ،  سر انجام پس ازماهها  بحث و گفتگو ، وزیران دارایی برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ارگانهای مالی بین‌المللی تصمیم گرفتند 8میلیارد و 500میلیون یورو در اختیار یونان قرار دهند.

وام دهندگان اروپایی كه  بار دیگر روز دوشنبه 26 خرداد ،  در بروکسل برای حل بحران بدهیهای كشور يونان  گردهم آمده بودند بر سر کمک های مالی 8میلیارد و 500میلیون یورو به يونان  توافق كردند،  توافقی كه برای پرداخت قسط دیگری از وام چند میلیارد یورویی کمک مالی به این کشور را ، ضروری ميكرد .

در این نشست مقامهای تاثیرگذار اروپایی از جمله وزرای دارایی فرانسه و آلمان و یونان و رئیس صندوق بین‌المللی پول، کریستین لاگارد شرکت داشتند.

وزیر دارایی فرانسه پیش از آغاز گفتگوها به خبرنگاران گفت «امیدوارم از این پس به‌جای یافتن راه‌حلهای کوتاه مدت به‌دنبال چشم‌اندازهای مثبت برای آینده یونان باشیم.» 

صندوق بین‌المللی پول خواستار کاهش بدهیهای یونان در قبال کمکهای جدید به این کشور در راستای بهبود شرایط اقتصادی است. قدرتمندترین اقتصاد اروپا، آلمان با این موضوع مخالف است. وزیر اقتصاد و دارایی این کشور گفت : «اغلب یونانیها خواستار توافقی جدید میان وام دهندگان و دولت هستند. به همین دلیل نباید با طرح پیشنهادات جدید زمان را کشت.» 

برلین از صندوق بین‌المللی خواست  تا در پرداخت وامهای جدید به یونان سهم بیشتری تقبل کند.

رئیس گروه یورو درباره کسب توافق جدید گفت : «آماده‌سازی یونان ارتباطی با مسائل سالهای گذشته ندارد. ما هم به این موضوع واقفیم. مرحله جدیدی آغاز خواهد شد و ناگزیر باید به اقتصاد یونان کمک و از آن حمایت کنیم تا این کشور بتواند سال آینده سربلند از بدهیها بیرون بیاید.» 

یونان در ماه آینده ناگزیر طبق توافقهای گذشته مجبور است ۷میلیارد یورو از بدهیها را پرداخت کند كه  برای اینکار وامهای جدیدی لازم است.

 پيش از اين  ،دولت الكسيس سيپراس ، براي كسب رضايت بستاانكاران بين المللي و در پی تشدید فشار تروییکای اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول ناچار به کاهش حقوق بازنشستگی و افزایش مالیات ها شد.

 همزمان دهها هزار نفر از مستمری بگیران یونان علیه موازین سخت گیرانه سیاست های ریاضتی در آتن تظاهرات کردند.

دولت يونان بدون  اين وام و بسته نجات مالی وام دهندگان بین المللی قادر به پرداخت دستمزدها و بدهی هایش نخواهد بود