جهان درهفته ای که گذشت29 خرداد1396

 

تحولات درسوريه

هفته گذشته ، نیروهای رژیم اسد و شبه نظاميان  وابسته به رژيم ايران ،  به حملات شدید خود به مرکز استان درعا با به کارگیری بمبهای بشکه‌یی و ناپالم ادامه دادند .

 روز جمعه 26 خرداد بنا با گزارش اورینت ،سازمان دفاع مدنی سوریه نتایج بمبارانها علیه شهر درعا از زمان شروع مجدد حملات جدید رژیم اسد و شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران به این شهر را منتشر کرد.

مناطق  آزاد شده در درعا با 600بشکه انفجاری و حداقل 280حمله هوایی از جمله 83حمله با بمبهای آتشزای ناپالم هدف قرار گرفته است، همچنین بیش از 500موشک زمین به زمین از نوع فیل و صدها گلوله توپ و خمپاره به این شهر اصابت کرده است. در اثر اين حملات ده ها تن از غير نظاميان كشته و مجروح شدند،

درهمين حال ،  رزمندگان اپوزیسیون سوریه  ضمن خنثي كردن تلاش جدید شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران برای اشغال مناطق آزاد شده درعا ، توانستند  تعدادی از نیروهای حزب‌الله را کشته و مجروح کنند. پيش از اين نيز  یکانهای ارتش آزادی سوریه طي  عملیاتی در منطقه بادیه سوریه ، شماری از نظامیان اسد را  کشته و 50تن از جمله یک افسر با درجه سرتیپ را  به اسارت گرفتند  .

همزمان، رزمندگان سوریه در‌ پاسخ به بمباران هوایی بی‌سابقه از طرف هلیکوپترهای رژیم اسد و نیروی هوایی روسیه علیه مناطق آزاد شده در درعا، دو فرودگاه نظامی خلخله در شمال سویدا و «بلی» در شرق دمشق را با موشک مورد هدف قرار دادند. 

روز جمعه 26 خرداد ، واحدهای رزمندگان سوری توانستند تعدادی از هلیکوپترهای نظامی را بعد از هدف قرار دادن آنها در فرودگاه نظامی بلی در منطقه البادیه سوریه با دهها موشک گراد منهدم کنند.

از سوي ديگر ، خبرگزاری رویتر روز چهارشنبه 24خرداد به‌نقل از دو منبع اطلاعاتی در منطقه گزارش داد نیروهای آمریکایی موشک‌اندازهای دوبرد جدیدی را از اردن به پایگاه آمریکایی در شهر تنف در نزدیکی مرزهای عراق و اردن، منتقل کردند تا بتوانند حضور خود را در منطقه توسعه دهند.

این دو منبع گفتند این موشک‌اندازهای آمریکایی، پیشرفته و دارای قدرت انتقال سریع هستند و در حال حاضر در پایگاه صحرایی که اخیراً شاهد افزایش نیرو بود، مستقر شده‌اند.

منبع اطلاعاتي آمریکا گفت ،  این سیستم به تنف رسیده است و یک تقویت بزرگ برای حضور نظامی آمریکا در آنجا به‌شمار می‌رود. وی با اشاره به یکانهای ارتش آزاد سوریه افزود این منظومه به همراه یکانهایی که با داعش می‌جنگند و از حمایت واشینگتن برخوردارند در آنجا مستقر شده است.

 انگلستان: تضعیف موقعیت  محافظه‌کاران حاکم در انتخابات

 روز پنچشنبه 18 خرداد ،  انتخابات پارلمانی انگلستان ، با تدابیرشديد امنیتی آغاز شد، بیش از ۴۰ هزار حوزه رای ‌گیری در سراسر کشور دایر شدند. ،همه حوزه‌های رای گیری در انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی ساعت ۸ صبح به وقت اروپای مرکزی کار خود را آغاز کردند. رای گیری تا ساعت ۲۳ به وقت اروپای مرکزی ادامه پيدا كرد .

در انتخابات روز پنجشنبه ،  هیچ‌یک از احزاب نتوانست 326کرسی که اکثریت است را به‌دست بیاورد. براساس  نتایج اعلام شده  ،حزب محافظه‌کار 318 کرسی حزب کارگر 262کرسی، حزب لیبرال دموکرات ۱۲کرسی و حزب ملّی گرای اسکاتلند ۳۵کرسی به‌دست آورده‌اند. حزب وحدت گرای ایرلند شمالی ۱۰کرسی، سبزها یک کرسی و سایر احزاب و افراد مستقل ۱۲کرسی را از آن خود کرد ند.

حزب محافظه‌کار انگلستان به رهبری ترزا می، هر چند بیشترین شمار کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی کسب کرد، امّا اکثریت خود را در مجلس عوام از دست داد ،نتیجه  اين انتخابات دقیقا بر خلاف انتظارات ترزا می رقم خورد؛ محافظه‌کاران نه تنها کرسی‌های بیشتری به دست نیاوردند که ۱۲ کرسی هم از دست دادند، جِرِمی کُربین، رهبر حزب کارگر با اشاره به شکست نخست‌وزیر از وی خواست قدرت را ترک کند. با این حال حزب کارگر نیز هر چند در انتخابات کنونی حداقل ۳۱کرسی بیش از گذشته به‌دست آورده، امّا قادر به تشکیل دولت آینده نخواهد بود، از این‌رو ترزامی ‌ تصمیم گرفت تا با ائتلاف با اتحادگرایان که توانستند 10کرسی به‌دست بیاورند دولت جدید را تشکیل بدهد، بسیاری در انگلستان از توافق احتمالی با حزب اتحادگرای دموکراتیک ابراز نگرانی می‌کنند.

ترزا مي ، پس از مشخص شدن نتایج انتخابات اعلام کرد ”در زمان حساسی تشکیل دولت می‌دهم که برای انگلستان اطمینان به بار می‌آورد و در مذاکرات بركسيت کشورمان را از اتحادیه اروپا خارج می‌کند’.

تراز می‌ که خواستار برگزاری انتخابات زود هنگام شده بود، انتظار داشت که اکثریت قابل‌توجهی را در پارلمان به‌دست آورد و در اجرای برنامه‌های خود، از جمله روند خروج کشور از اتحادیه اروپا، با مخالفتها و واکنش‌های کم‌تری روبه‌رو شود، اما از صندوقها نتیجه‌یی عکس گرفت. 

ناظران بر اين عقيده اند ، ترزا می با تجدید انتخابات پارلمانی دست به یک قمار بزرگ سیاسی زد و بازی را باخت، این دومین باری است که محافظه‌کاران انگلستان  بازنده بازي ميشوند   نوبت اول  دیوید کامرون بود که با برگزاری همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دست به یک قمار سرنوشت‌ساز زد و شکست خورد.

در پی آنچه بسیاری آنرا  شکست قمار سیاسی نخست‌وزیر در تصمیم به برگزاری انتخابات پیش از موعد می‌دانند، دو دستیار نزدیک ترزا می‌ ، نیک تیموتی و فیونا هیل استعفا کردند، آنها  برای تبلیغات ضعیف انتخاباتی نخست‌وزیر مورد سرزنش قرار گرفتند .

با افزایش انتقادها از نخست‌وزیر، رسانه‌های انگلستان از جایگزینهای احتمالی برای  ترزا  می‌نام می‌برند و در این میان به بوریس جانسون وزیر خارجه، امبر راد وزیر کشور و دیوید دیویس وزیر امور برکسیت اشاره دارند.

انگلستان قرار است مذاکرات برکسیت را با اتحادیه اروپا در روزدوشنبه  ۲۹خرداد آغاز کند.

حزب امانوئل مکرون ،پيروز  انتخابات پارلمانی  در فرانسه

روز یکشنبه 21خرداد حدود ۸هزار نامزد از احزاب مختلف سیاسی فرانسه برای کسب ۵۷۷کرسی با یکدیگر رقابت كردند . حوزه هاي  رأی‌گیری از ساعت هشت تا بیست به روی رأی‌دهندگان باز بود

بیش از ۵۰هزار نیروی پلیس و ژاندارمری فرانسه امنیت این انتخابات را برعهده داشتند .

اولین نتایج رسمی شمارش آرای دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه، ساعت ۲۰ به وقت محلی اعلام شد. بر اساس اين  نتايج ،  کاندیداهای حزب ‘جمهوری به‌پیش’ امانوئل مکرون در دور اول انتخابات پارلمانی با کسب بيش از  ٣٢ درصد آراء اکثریت را در مجلس ملّی فرانسه به‌دست آورد . ائتلاف جمهور‌ی‌خواهان ۲۱و نیم‌درصد، جبهه ملی به رهبری مارین لوپن ۱۴درصد و حزب سوسیالیست فرانسه ۱۰درصد آراء را به‌دست آورد‌ند.

حزب تازه تأسیس مکرون كه  برای نخستین بار در انتخابات پارلمانی فرانسه شرکت کرده است.

توانست در راس راي گيري قرارگيرد ،  همانطور كه در  نظر سنجي ها  پيش بيني شده بود  ، حزب مكرون در مجموع ۳۹۰تا ۴۴۰نماینده را از میان ۵۷۷کرسی نمایندگی به خود اختصاص خواهد داد، در دور دوم نيزاكثريت كرسي هاي پارلمان را از آن خود كرد و بيشترين كرسي نمايندگي درپارلمان را به خود اختصاص داد، حزب «به پیش» یک جریان سیاسی نوپای لیبرال در فرانسه است. این حزب آوریل سال گذشته میلادی بنیان گذاشته شد و طی یک‌سال توانسته بیش از ۲۰۰ هزار عضو جذب کند.

در اين دور ازانتخابات پارلماني فرانسه ۴۷ میلیون رای دهنده فرانسوی فراخوانده شدند تا  ۵۷۷ نماینده خود را انتخاب کنند. در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی سرنوشت انتخاب کاندیداها در دور دوم مشخص شد كه در يكشنبه 28 خرداد برگزارشد

 در سیستم انتخاباتی پارلمان فرانسه، کاندیداها برای بدست آوردن پیروزی به بیش از ۵۰ درصد از آرا رای دهندگان حوزه انتخابی خود نیاز دارند. در هر حوزه انتخابیه، اگر هیچ کدام از نامزدها، نتوانند در مرحله اول ۵۰درصد آرا را از آن خود کنند، دو نامزدی که بیشترین رأی را در آن حوزه به دست آورده‌اند، در دور دوم رقابت ميكنند، همچنین نامزدهایی که رأی آنان بیش از ۱۲.۵درصد تعداد افراد واجد شرایط رأی دهی که در آن حوزه انتخابیه ثبت نام کرده‌اند، حتی اگر در مقام سوم یا چهارم فهرست نتایج باشند، به مرحله دوم راه خواهند یافت.

در دور دوم، نامزدی که بیشترین رأی را به دست بیاورد، فارغ از میزان شرکت کنندگان در انتخابات و همچنین درصد آرا، به‌عنوان نماینده پارلمان فرانسه انتخاب می‌شود.

پیروزی مکرون نشان می‌دهد که احزاب سنتی فرانسه که اکثریت کرسی‌های پارلمان کنونی فرانسه را در دست داشتند به حاشیه رانده شدند و نقش تعیین کننده پیشین خود را از دست دادند. 

چهره پارلمان آینده فرانسه تا حدود بسیاری تغییر خواهد کرد، زیرا بیش از 200 نماینده کنونی خود را برای دور بعدی نامزد نکرده بودند .

همچنین بیش از ۴۲درصد نامزدهای انتخابات پارلمانی فرانسه را زنان تشکیل می‌دهند. این در حالی است که زنان در مجلس کنونی فرانسه ۲۶.۹درصد کل نمایندگان را تشکیل می‌دهند. 

پیروزی احزاب رادیکال در انتخابات کوزوو

 روز يكشنبه 21 خرداد ، مردم کوزوو با شركت در انتخابات زودهنگام برای تشکیل یک پارلمان جدید پای صندوق‌های رای رفتند ، انتخابات زودهنگام از زمان استقلال کوزوو در سال 2008 سومین باری است که در این کشور برگزار می شود. در این انتخابات 19 حزب سیاسی، 5 ائتلاف و 2 نهاد غیر دولتی و مجموعا 971 نامزد برای 120 کرسی مجلس این کشور رقابت کردند.

براساس نتایج اعلام شده از سوي كميسيون انتخابات كوزوو، احزاب راديكال پيروز اين انتخابات شدند، اتحاد سه گروه  متشکل از احزاب دموکرات کوزوو (PDK)  ، ائتلاف برای آینده کوزوو (AAK)  و تلاش برای کوزوو  (NİSMA) كه در سال هاي 1990 در درگيرهاي داخلي شركت داشتند  توانستند 37 و 7 دهم درصد آرا را بدست آوردند، حزب ناسيو ناليست ها 26و 8 دهم درصد و حزب حاكم به رهبري عيسي مصطفي با 25 و 8 دهم درصد در مقامهاي  دو م و سوم قرارگرفتند .

 پيش از اين ، پارلمان کوزوو روز چهارشنبه 20 ارديبهشت سال جاري به دولت این کشور رای عدم اعتماد داد و موجب سقوط کابینه «عیسی مصطفی» نخست وزیر این کشور شد، بدنبال این تحولات هاشم تاچی، رئیس جمهوری کوزوو، پارلمان را منحل کرد،

اختلاف دو حزب دموکراتیک و لیگ دموکراتیک برسر تعیین خطوط مرزی با مونته نگرو و عدم تصویب آن در پارلمان بحرانی بزرگ را در کوزوو بوجود آورده است.

روند تعیین خطوط و حدود مرزها و تصویب آن توسط پارلمان کوزوو بارها بدلیل اعتراض مردم به تعویق افتاده است. شهروندان معترض می گویند که در توافق پریشتینا با پودگوریتسا برای تعیین حدود مرزها، کوزوو هزاران هکتار از اراضی خود را از دست خواهد داد .

کوزوو در سال ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال کرد اما صربستان این استقلال را به رسمیت نشناخته و آن را بخشی از خاک خود می‌داند. ۱۰۸ کشور جهان تا ۱۴ اوت ۲۰۱۴ کوزوو را به رسمیت شناختند  واین کشور به عضویت نهادهای بین‌المللی همچون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول درآمد. اما روسیه و چین دو عضو دائم شورای امنیت استقلال کوزو را به رسمیت نشناختند . تاكنون  این کشور دو ميليوني  به عضویت سازمان ملل درنیامده‌است.

 ازميان دوميليون جمعیت این کشور، نزديك به  92 درصد  آلبانیایی ، 4 درصد صرب و 4 درصد سایر گروهای قومی هستند .

شهروندان کوزوو امیدوارند با روی کار آمدن دولت جدید و پیشرفت اقتصادی، راه پیوستن کشورشان به اتحادیه اروپا هموار شود.

انفجار تروریستی و گروگانگیری در سومالی

 روز چهارشنبه 24 خرداد ، گروهی از مردان مسلح با انفجار یک خودرو  بمبگذاری شده وارد یک رستوران در موگادیشو پایتخت سومالی شده و ده ها تن  را به‌گروگان‌گرفتند.

در جریان اين حمله‌  تروريستي  و گروگانگیری كه  بعد از افطار در زمانی که مساجد و رستورانها شلوغ   بودند روي داد ،دست کم ۲۰ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

به گفته پلیس موگادیشو ، در جریان سوءقصدی انتحاری و همچنین حمله‌ای مسلحانه و گروگانگیری در دو رستوران معروف و پرتردد در موگادیشو دست کم ۲۰ نفر جان خود را از دست داده و ۳۵ نفر زخمی شدند. شش تن از کشته‌شدگان زن بودند ، همه عاملان این حمله ، در عملیات نیروهای امنیتی کشته شدند .

حمله  مهاجمان و درگیری نیروهای امنیتی با آنها كه در چهارشنبه حدود ساعت هشت شب به وقت محلی آغاز شد ساعتها ادامه یافت، گروه  بنیادگرای الشباب مسئولیت این حمله خونين را برعهده گرفته است. حمله‌ای که بزرگترین حمله در پایتخت سومالی در ماه گذشته محسوب می‌شود.

پيش از اين ، بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه  روز پنجشنبه ۱۸ خرداد ، با حمله به پایگاهی نظامی در نزدیکی منطقه نیمه خودمختار پانتلند در شمال شرق سومالی، حدود هفتاد نفر را کشته و چندتن  دیگر را مجروح کردند، به گفته ساکنان این منطقه، شبه نظامیان طی این حمله سر چندین غیرنظامی از جمله زنان را بریدند .

ازسوي ديگر ، روزيكشنبه 21 خرداد ، ارتش آمريكا با انجام حملات هوایی به یک پایگاه فرماندهی این گروه بنیادگرا در سومالی، آن را منهدم کرد.

بر اساس گزارش رویتر، این عملیات توسط پهبادهای آمریکایی درهماهنگي با  نیروهای ویژه سومالي انجام شد و بر اساس برآوردهای وزارت دفاع آمریکا، با انهدام كامل پايگاه تروريست ها،8  تن از شبه نظامیان  کشته شدند.

این عملیات، اولین عملیات نظامی ارتش آمریکا علیه بنیاگرایان  در سومالی در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و پس از آن صورت می‌گیرد که ترامپ در ماه مارس اختیارات جدیدی را به فرماندهان آمریکایی در نبرد با تروریسم و گروه‌های افراطی داد.

بنا به گزارش مركزپژوهش استراتژيك آفريقا در واشنگتن ، تنها درسال گذشته ميلادي بیش از ۴۲۰۰ نفر در جریان حملات تروريستي  گروههای بنیادگرا به قتل رسیده‌اند.

اتحادیه کشورهای آفریقایی برای پشتیبانی از دولت سومالی در مبارزه با این گروهها بیش از ۲۰ هزار سرباز در این کشور مستقر کرده است.