سنای آمریکا ـ اجلاس بررسی لايحهٴ دو حزبی تحريم‌های جديد عليه رژيم آخوندی

تأکيد سناتورهاي ارشد هر دو حزب آمريکا
بر لزوم تصويب تحريم‌هاي جديد عليه رژيم آخوندي
به‌خاطر برنامه موشکي، حمايت از تروريسم و نقض حقوق‌بشر

 

هم‌زمان با جلسات استماع در سناي آمريکا، اجلاس سنا براي بررسي لايحهٴ دو حزبي اس ۷۲۲براي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه رژيم آخوندي ادامه دارد. روز دوشنبه سناي آمريکا با رأي‌گيري شفاهي به استمرار کار در راستاي تصويب نهايي اين لايحه که «قانون سال ۲۰۱۷براي مقابله با فعاليت‌هاي بي‌ثبات‌کننده (رژيم) ايران» نام دارد، رأي داد.
اين لايحه که هفته گذشته پيگيري دستور کار آن با رأي اکثريت قاطع بيش از ۹۰ سناتور از ۱۰۰عضو سنا، به تصويب رسيد توسط سناتور باب کورکر رئيس کميته روابط خارجي ارائه شده و از حمايت ۵۷ حامي مشترک برخوردار است.
در جلسه سناي آمريکا سناتور ميچ مک‌کانل رهبر اکثريت جمهوري‌خواهان در سخنان خود، گفت: «روز (دوشنبه) سنا گام ديگري را براي پيشبرد لايحهٴ کليدي تحريم‌ها به‌منظور حسابرسي از (رژيم) ايران برداشت. (رژيم) ايران يک استراتژي منطقه‌يي را در پيش گرفته که هدف آن تقويت شبه‌نظاميان شيعي (مثل) حزب‌الله، عوامل حوثي و ديگر گروه‌‌هاست. بعد از ساليان تمايل دولت اوباما براي بي‌توجهي به فعاليت‌هاي بدخواهانهٴ (رژيم) ايران و ناتواني (دولت قبلي) به برخورد با تحريکات (اين رژيم)، بالأخره دولتي داريم که با خواست ما براي اتخاذ رويکردي قوي‌تر اشتراک نظر دارد…»
سناتور مک‌کانل، اضافه کرد: «اين لايحه توانايي ما را براي حسابرسي از (رژيم) ايران تقويت خواهد کرد که با توجه به ادامه آزمايش‌هاي موشک بالستيک (رژيم) ايران، و حمايت آن از تروريسم در سراسر منطقه، بسيار مهم است…»
سناتور جان کورنين دومين سناتور ارشد اکثريت جمهوريخواه نيز در سخنان خود، تأکيد کرد: «روز دوشنبه سنا به پيشبرد (لايحهٴ ) تحريم‌هاي قوي جديد براي حسابرسي از (رژيم) ايران به‌خاطر استمرار حمايتش از تروريسم رأي داد. اتفاق آرايي که ما داشتيم، يک پيام قوي به جهان است مبني بر اين‌که ايالات متحده هم‌دستي (رژيم) ايران در تروريسم را تحمل نخواهد کرد…»
سناتور کورنين، خاطرنشان کرد: «همين ماه گذشته رکس تيلرسون وزير خارجه (آمريکا) اعلام کرد که (رژيم) ايران هم‌چنان يک حامي اصلي تروريسم است. من به اين جمله اين را اضافه مي‌کنم که (رژيم ايران) اصلي‌ترين حامي تروريسم است… توافق اتمي اوباما، هيچ کاري را براي متوقف‌کردن سرمايه‌گذاري (رژيم) ايران بر روي تروريسم در سراسر جهان انجام نداد. فقط پول بيشتري را در اختيار (رژيم) ايران قرار داد که مي‌تواند از آن براي تأمين مالي اعمال تروريستي در سراسر جهان استفاده کند… (رژيم) ايران در سوريه به تقويت و ايجاد پوشش براي بشار اسد، جلاد دمشق حتي بعد از استفادهٴ وحشيانهٴ او از تسليحات شيميايي عليه مردم خودش، ادامه مي‌دهد…»
وي افزود: «دوشنبه‌شب نشاني از يک پيام اتحاد را عليه تروريسم مشاهده کرديم و علامتي از اين‌که سنا براي متوقف‌کردن (رژيم) ايران در راستاي تقويت خودش، مبارزه خواهد کرد… . لايحه (سنا) با اعمال تحريم‌هاي جديد عليه سپاه پاسداران، روشن مي‌سازد که سپاه مسئول فعاليت‌هاي بي‌ثبات‌کننده و تروريسم در منطقه است. اين لايحه همچنين به نقض حقوق‌بشر (رژيم) ايران مي‌پردازد و به وزير خارجه فرمان مي‌دهد که فهرستي از کساني را ارائه کند که مسئول نقض حقوق‌بشر هستند تا بتوانيم دست به اقدامات بيشتري عليه آنها بزنيم».
سناتور کورنين با اشاره به الحاقية خودش براي تحريم شرکت هواپيمايي ماهان‌‌‌‌اير حکومت آخوندي، گفت: «ماهان اير به‌عنوان حمل و نقل کننده تروريستها و تسليحات، چيزي جز يک پوشش تجاري براي اقدامات تروريستي نيست».
سناتور لينزي گراهام کانديداي پيشين رياست‌جمهور نيز طي سخناني در اجلاس سنا، گفت: «حکومت مذهبي در ايران، اصلي‌ترين نيروي بي‌ثبات‌کننده در خاورميانه است… تلاش‌هاي (رژيم) ايران براي تسلط بر عراق، سوريه، لبنان و يمن بايد پس زده شود… اين حکومت مذهبي در ايران، بزرگ‌ترين خطر براي نظم جهاني است… (رژيم) ايران در تلاش است تا به‌نحوي بي‌سابقه، خاورميانه را بي‌ثبات کند».
وي با انتقاد از امتيازهاي ناموجه اوباما به رژيم آخوندي در توافق اتمي، گفت: «اين توافق بايد جايگزين بشود… از زمان (اجراي) برجام… (رژيم ايران) در نقض قطعنامه‌هاي ملل متحد، آزمايش‌هاي موشکي انجام مي‌دهد… ، آنها (ايدئولوژي) افراطي شيعي خود را به سراسر جهان و خاورميانه گسترش مي‌دهند؛ از پولي که از آن توافق عايد (رژيم ايران) شده است، براي ساختن… پل و بيمارستان استفاده نخواهد شد، بلکه (اين پول) صرف افزايش قدرت کشندگي سپاه پاسداران و ساير نيروهاي نظامي (اين رژيم) مي‌شود».
سناتور جان مک‌کين رئيس کميتهٴ قواي مسلح سنا نيز با تأکيد بر لزوم مقابله با دخالتهاي تروريستي رژيم، تصريح کرد: (رژيم) ايران به رفتار تجاوزکارانهٴ خود ادامه داده است…
همچنين سناتور بن کاردين رئيس دموکراتها در کميتهٴ روابط خارجي طي سخناني، گفت: «تصويب لايحهٴ تحريم‌هاي (رژيم) ايران، به‌خاطر فعاليت‌هاي کنوني (اين رژيم) از اهميت حياتي برخوردار است…»
سناتور ايمي کلوباخر Klobuchar از ديگر سناتورهاي حزب دموکرات نيز، تأکيد کرد: «ما بايد (رژيم) ايران را به‌خاطر آزمايش‌هاي موشکي، تأمين مالي تروريسم و نقض حقوق‌بشر مورد حسابرسي قرار بدهيم… به همين دليل من از اولين حاميان مشترک لايحهٴ سنا بوده‌ام… مأموريت ما روشن است: بايد از شهروندان خودمان و از متحدانمان حفاظت کنيم؛ آن هم با اجراي يک لايحهٴ قوي براي تضمين اين‌که (رژيم) ايران بر سر التزامات بين‌المللي‌اش تقلب نکند. (اين رژيم) بايد بداند که اگر قوانين را نقض کند، مورد حسابرسي قرار خواهد گرفت. دموکراتها و جمهوري‌خواهان براي انجام اين کار با هم همراه شده‌اند و اميدوارم اين هفته اين لايحه را به تصويب برسانيم».
سناتور تام کاتن نيز در سخنانش در اجلاس سنا، تأکيد کرد: «من از حاميان مشترک اوليهٴ (لايحهٴ تحريم‌هاي رژيم ايران) هستم و لذا مشخص است که از آن حمايت مي‌کنم؛ اما تنها نگراني من اين است که چرا ما اين (لايحه را) زودتر تصويب نکرديم… به‌مدت ۸سال اوباما هر کاري را که مي‌توانست در راستاي لطف به آخوندها در تهران انجام داد. او اعتراضات مردمي (سال ۲۰۰۹) را ناديده گرفت…
سناتور کاتن اضافه کرد: «اين لايحه… تحريم‌هاي سختي را بر روي هر کسي اعمال مي‌کند که در کمک به (رژيم) ايران براي توسعهٴ موشکهاي باليستيک، دور زدن تحريم تسليحاتي و گسترش تروريسم در سراسر جهان نقش داشته باشد».