جهان درهفته ای که گذشت22 خرداد1396

  • تحولات در سوريه

هفته گذشته ، ، نظامیان اسد و شبه‌نظامیان رژیم ایران در تهاجم خود به  شهر درعا، برای چندمین روز متوالی درتلاش برای پیشروی در مناطق آزاد شده شکست ‌خورند وتعداد 14 تن از شبه نظاميان حزب الشيطان كشته شدند، 

نظاميان و شبه نظاميان رژيم ايران ،طي 48 ساعت ، تعداد12 موشك  زمین به زمین از نوع فیل به شهر درعا شلیک كردند،  همچنین با 55بشکه انفجاری در  30 حمله هوایی باعث تخریب اماكن و  آوارگي اهالي مناطق  حومه درعا  شدند،

در اثراين حملات  و بمباران مناطق مسکونی در استان درعا ، شش غير نظامي  جان باختند  و 14غير نظامي دیگر زخمی شدند.

 روز پنجشنبه 18 خرداد، واحدهای ارتش آزادی سوریه اعلام کردند، طی عملیات ”زمین از آن ماست“ در البادیه در جنوب شرقی سوریه ، تعدادی از عناصر شبه‌نظامی را کشته و یک هواپیما و تعدادی از جنگ‌افزارهای نظامی را منهدم کردند. فرماندهان ارتش آزادی سوریه تأکید کردند که عملیات «زمین از آن ماست» تا باز پس‌گیری تمامی مناطقی که شبه‌نظامیان رژیم ایران اشغال کرده‌اند، ادامه خواهد داشت.

در جریان این تهاجم، رزمندگان  با وارد كردن تلفات جاني و خسارتهاي تسليحاتي به شبه نظاميان پاسگاه زلف و مناطق گسترده‌یی در اطراف آن را بازپس گرفتند.

در همين حال نیروهای آمریکا در جنوب سوریه روز پنجشنبه 18خرداد پهپاد حامیان اسد را در نزدیکی تنف مرز سوریه با عراق و اردن سرنگون کردند. این حمله پس از آن صورت گرفت که پهپاد حامیان اسد به نیروهای ائتلاف حمله کردند.

 پيش از اين ، ارتش آمریکا با صدور بیانیه‌یی تأیید کرد که هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی دومین ضربه را به شبه‌نظامیان پشتبیان رژیم اسد در منطقه تنف وارد کرده است. این ضربه در حالی بود که پیشتر ائتلاف بین‌المللی با پخش اعلامیه‌های هشدار دهنده، شبه‌نظامیان را نسبت به تجاوز از پایگاه ظاظا در بادیه سوریه برحذر داشته بود. شبه‌نظامیان از این منطقه به سمت مرز حق تردد نداشتند. بنا بر اطلاعیه پنتاگون، این حمله هوایی، یک ستون شامل تانکها، نفربرها، یک یکان توپخانه، چندین خودرو نظامی و بیش از 60 شبه‌نظامی را هدف قرار داد.

  • قطع روابط دیپلوماتیک کشور هاي عربی با قطر

روز  دوشنبه 15خرداد،  عربستان سعودی اعلام کرد به‌منظور حفظ امنیت ملی در قبال خطرات تروریسم و افراطی‌گری، تصمیم گرفته است روابط دیپلوماتیک و کنسولی خود را با دولت قطر قطع کند .

العربیه گزارش داد: عربستان اعلام کرد روابط دیپلوماتیک خود را به‌طور کامل با قطر قطع کرده و همه گذرگاههای زمینی، دریایی و هوایی را با این کشور بسته است.كشورهاي مصر ، امارات و بحرين هركدام با صدوربيانيه اي جداگانه اعلام كردند ،  روابط دیپلوماتیک خود را با قطر به‌خاطر  حمایت این کشور از فعاليت هاي تروریستی، تحریکات رسانه‌ای، و حمایت مالی از گروه‌های تروريستي  وابسته به رژیم ایران ، قطع كردند  ،

در بیانیه دولت عربستان آمده است: حمایت قطر از فعالیت‌های گروه‌های تروریستی مورد پشتیبانی رژیم ایران در عربستان و بحرین و کمک مالی و (پشتیبانی از) آنها، به‌منظور ضربه زدن به ثبات و وحدت کشورهای عربی است… و برای عربستان آشکار است که مقامات قطر از شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی حتی پس از اعلام موجودیت ائتلاف عربی، حمایت کرده‌اند.

بحرین نیز اعلام کرد:‌ تحریک رسانه‌های قطری، حمایت از فعالیتهای تروریستی و حمایت مالی از گروه‌های مرتبط با رژیم ایران در انجام خرابکاری و گسترش بحران در بحرین را دلیل تصمیم‌گیری خود می‌داند.

شیخ خالد بن حمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین ، از قطر خواست از رژیم ایران دوری کرده و حمایت خود از سازمانهای تروریستی را متوقف کند.

وی  در مصاحبه با روزنامه الشرق‌الأوسط گفت،  قطر باید حملات تبلیغاتی را متوقف کند و از دشمن اول ما یعنی رژیم ایران دوری نماید و بفهمد که منافع آن با ما بودن است و نه با رژیمی که علیه ما توطئه چینی می‌کند و می‌خواهد بر ما چیره شده و کشورهای ما را از هم جدا کند.

  • در پي  قطع رابطه ديپلوماتيك چهار كشور عربي، لیبی و مالدیو نیز در  قطع رابطه با قطر به اين کشورها پیوستند.

به گزارش آسوشیتدپرس روز چهار شنبه 17 خرداد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی گفتگو کرد. ، آنها قطع حمایت مالی از سازمانهای تروریستی و از بین بردن ترویج افراطی‌گری را امری حیاتی توصیف کردند.

ازسوي ديگر ، به گزارش خبرگزاریهای بین‌المللی روز پنجشنبه 18خرداد ، عربستان سعودی و متحدانش  دهها تن از اشخاص حقیقی و حقوقی قطر را به اتهام حمایت از گروه‌های بنیادگرا و تروریست تحریم کرد ند. حداقل ۱۸ فرد تحریم شده از چهره‌های اقتصادی، سیاسی و اعضای خاندان حاکم بر قطر هستند. در این فهرست در مجموع نام ۵۹ نفر دیده می‌شود.

پيش بيني ميشود، قطع راههای هوایی و دریایی و زمینی به قطر،  اقتصاد اين كشور را بابن بست روبرو خواهد ساخت كه عبور از آن دشوار خواهد بود

به گزارش اطلاعیه‌های وزارت برنامه‌ریزی قطر در سال ۲۰۱۶ میزان تبادلات تجاری این کشور با کشورهای همجوارش نزدیک به ۳۸میلیارد ریال قطر یعنی بیش از 12میلیارد دلار بوده است.

در سال ۲۰۱۶ قطر ۱۹میلیارد ریال کالا از کشورهای خلیج‌فارس وارد کرده است.

این کالاها بیشتر از عربستان سعودی و امارات بوده و ۸۳درصد از واردات قطر را تشکیل می‌داده است.

با قطع رابطه قطر با همسایگانش بخش تجاری این کشور با بحران جدی روبه‌رو خواهد شد و تورم به‌شدت افزایش خواهد يافت .

  • تظاهرات ضدحکومتی در ونزوئلا اوج ميگيرد

کاراکاس پایتخت ونزوئلا  روزها و شب ها ي ناآرامي را پشت سر ميگذارد ،اعتراضات خیابانی درونزوئلا از اوایل ماه آوریل وارد مرحله جدی‌تری شده است؛ اعتراضاتی که اغلب به  خشونت ودرگيري  پلیس با معترضان  كشيده ميشود

در تظاهرات روز دوشنبه 15خرداد در اثر درگیریهای بین شرکت کنندگان در تظاهرات و نیروهای انتظامی، دست‌کم ۹۸ نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاریهای بین‌المللی با پیوستن دانشجویان به تظاهرات ضدحکومتی در ونزوئلا، این تظاهرات ابعاد بسیار گسترده‌تری به خود گرفته است ، رهبر دانشجویان اعلام کرد تظاهرات اعتراض آمیز خیابانی مادام که تغییرات اساسی در کشور رخ نداده است ادامه خواهد یافت.

پس از ماهها تظاهرات ضدحکومتی و سرکوب آن توسط نیروهای امنیتی که حدود 62کشته بر جای گذاشته است، نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا وعده داده است قانون اساسی کشور را بازنویسی و به مجلس مؤسسان تقدیم کند.

 پيش از اين نیکلا مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا ، به‌دنبال تداوم ناآرامیها در این کشور و تظاهرات اپوزیسیون با عقب‌نشینی از اعلام قانون اساسی جدید و پیشنهادی خود، اعلام کرد که این قانون را به رفراندوم می‌گذارد.

در همین حال دادستان این کشور نیز به صف مخالفان این قانون اساسی پیوسته و اعلام کرد ”تشکیل مجلس قانون اساسی بدون همه‌پرسی تهدیدی برای «حذف» دموکراسی در ونزوئلا است

  • مخالفان  به وعده‌های مادرو اعتمادی نمی‌کنند و خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند،

 رهبر زندانی اپوزیسیون ونزوئلا خواهان ادامه اعتراضات ضدحکومتی شد، وي در پیامی از زندان گفت: «پیام من به همه مردم ونزوئلا این است که با ثبات و پایداری در خیابان بمانید، به‌طور مداوم و صلح طلبانه به اعتراضتان ادامه دهید. این مبارزه پایان نمی‌یابد تا به پیروزی برسیم. اعتراضات باید در همه جا، همه وقت و در هر گوشه و کناری ادامه یابد. این تنها راهی است که می‌تواند ما را به آزادی و دموکراسی برساند.

ازسوي ديگر ،با اوجگیری اعتراضات ضدحکومتی در ونزوئلا و سرکوب تظاهر کنندگان توسط دولت نیکولاس مادورو پارلمان اروپا  در یک حمایت علنی از این تظاهرات ، خولیو بورخس یکی از رهبران اپوزیسیون این کشور را  به ديدار رئيس  پارلمان دعوت کرد ، خولیو بورخس در دیدار با رئیس پارلمان اروپا از این پارلمان خواست واکنشی مناسب به دولت نیکلاس مادورو نشان دهند.

تایانی، رئیس پارلمان اروپا نيز  اعلام کرد تحریمهای جدیدی علیه دولت ونزوئلا اجرا خواهد شد. وی گفت: «آمریکا تصمیم گرفته است تا تحریمهای جدیدی را علیه دیوان عالی ونزوئلا به اجرا بگذارد. ما هم مصمم به این کار هستیم.

ونزوئلا با وخیم‌ترین بحران اقتصادی تاریخ خود روبه‌رو است. اقتصاد ونزوئلا که عمدتا وابسته به صادرات نفت خام است، به دنبال کاهش بهای این فرآورده در بازارهای جهانی به شدت آسیب دیده است. سقوط بهای نفت خام از سال ۲۰۱۴ به این سو، دولت را ناتوان از تامین نیازهای مالی خود کرده است.

  • سومین حمله تروریستی در  انگلستان ظرف سه ماه اخیر

هفته گذشته يكبار ديگر انگلستان هدف حملات تروريستي قرار گرفت .

شامگاه شنبه 13 خرداد ،  در ساعت 22 و 8 دقیقه به وقت محلی سه مهاجم، ابتدا با یک خودروی ون به رهگذران در نزدیکی ایستگاه پل لندن یورش بردند و سپس وارد محله پر رفت و آمد «بارو مارکت»‌ شدند و با چاقو به مردم حمله کردند. در این حملات در مجموع ۷ تن جان باختند و ۴۸ تن زخمی شدند، سه مهاجم نیز کشته شدند.

یک شاهد عینی گفت ، در محله بورو مارکت مردی با قمه بزرگ وارد یک رستوران شدو چند نفر را مجروح کرد، پس از آن بود كه  تیراندازی صورت گرفت.

این حملات بلافاصله  با مداخله نیروهای پلیس به پایان رسید. پليس انگلستان گفت ، کمتر از ۸دقیقه بعد از مطلع شدن، توانستيم  مهاجمان را از پا در آورديم ، به گزارش پليس ، رشید رضوان، ۳۰ ساله اهل انگلستان ، خرم بات، ۲۷ ساله انگليسي  متولد پاکستان و یوسف زغبه، مراکشی- ایتالیایی به عنوان  3مظنون حمله لندن معرفي شدند ، گروه تروریستی داعش با صدور اطلاعیه‌ای حمله شنبه شب در لندن را به‌عهده گرفت.

در پی حملات شنبه شب  لندن، «ترزامی» نخست‌وزیر انگلستان در پایان جلسه اضطراری کابینه، اعلام کرد کشورش با روند و شیوه جدیدی از تهدیدهای تروریستی مواجه است. سه حادثه اخیر لندن و منچستر از نظر سازمانی به هم مرتبط نبوده‌ اما یک ‘ایدئولوژی شیطانی’ هر سه حمله را به هم ربط می‌دهد. نخست‌وزیر انگلستان افزود:‌ دیگر تحمل انگلستان تمام شده و این روند باید متوقف شود.

در پی وقوع اين حادثه،  حزب محافظه‌کار و حزب کارگر از تعلیق کارزار انتخاباتی خبر دادند 

اما نخست وزیر بریتانیا گفت: “هیچگاه نباید اجازه داد که خشونت، روند دموکراتیک را مختل کند.

در همین حال روز یکشنبه بسیاری از رهبران جهان از جمله دونالد ترامپ، امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل رهبران آمریکا، فرانسه و آلمان به‌طور جداگانه ضمن محکومیت شدید حملات تروریستی همبستگی خود را با مردم و دولت انگلستان اعلام کردند.

بر اساس اعلام مقامات امنیتی انگلستان تاروزچهارشنبه 17 خرداد ،  19نفر در ارتباط با این حمله تروریستی دستگیر شدند.

اين واقعه  ، در انگلستان سومین حمله تروریستی بود  که ظرف سه ماه اخیر انگلستان را هدف قرار داده است. اولین حمله در وست مینیستر در ماه مارس رخ داد با 5 قرباني . حمله بعدي انفجار بمبي  در کنسرتی در منچستر به وقوع پيوست كه 22 قرباني گرفت . و بالاخره تهاجم شامگاه شنبه 13 خرداد در لندن بود كه 7 قرباني گرفت . مقامات مسئول در دولت لندن، روز یکشنبه 14خرداد  با ارزیابی آخرین تحولات تروریسم گفتند که خطر عملیات تروریستی در بریتانیا “ابعاد بیسابقه”‌ای یافته است.

به گفته آنان، از سال 2013 تا مارس 2017، ٧٠ اقدام تروریستی در بریتانیا صورت گرفته ولی تنهاد در ۳ ماه گذشته ۸ مورد اقدام تروریستی یا به انجام رسیده و یا پیش از انجام کشف و خنثی شده است.

  • ماموريت  فضاپیمای کاسینی رو به پايان است 

 پس از 20 سال ،  ماموريت كاوشگر كاسيني  در سپتامبر2017 به پايان ميرسد ،  هدف این ماموریت فضایی بررسی و مطالعه سیاره کیوان و قمرهایش است. ستاره شناسان و دانشمندان علوم فضايي درآزمایشگاه فضایی ”مولارد” Mulard)  ( واقع در «سوری هیلز» مشغول تحقیق درباره دومین و زیباترین سیاره بزرگ منظومه شمسی، یعنی کیوان هستند.

ماموریت فضایی کاسینی-هویگنس ( Cassini-Huygens) در سال ۱۹۹۷ میلادی مشترکا توسط سازمان ملی هوانوردی و فضایی  آمریکا (ناسا)، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی ایتالیا برای مطالعه سیاره «کیوان» آغاز شد. کاسینی-هویگنس شامل مدار گرد «کاسینی» و فرودگر «هویگنس» است.

هویگنس در سال ۲۰۰۴ میلادی از کاسینی جدا شد و چند هفته بعد روی ”تیتان” بزرگترین قمر کیوان فرود آمد.

گراینت جونز Graint Jones) (، یکی از اخترشناسان آزمایشگاه مولارد گفت : اینک کاوشگر در حال عبور میان جو کیوان و سیستم حلقه های سیاره قرار دارد و این خیلی هیجان انگیز است. قرار است تا پایان سپتامبر، زمان اتمام ماموریت، کاوشگر کاسینی ۲۲ بار از میان کیوان و حلقه های اطراف آن بگذرد. با گذر از درون حلقه های کیوان می توانیم توزیع جرم داخل سیاره را اندازه بگیریم و در نهایت بفهمیم چقدر ماده در سیستم حلقه های جو سیاره موجود است.

کیوان یک گلوله گازی غول پیکر است که ۷۵ درصد آن از هیدروژن تشکیل شده است. ویژگی جالب دیگر کیوان مربوط به ابرهای آن است که فضاپیمای کاسینی می تواند اطلاعاتی درباره آن فراهم كند .

كاوشگر کاسینی به دانشمندان اين پيام را  داده که در قمرهای کیوان به اندازه خود کیوان پدیده های متنوع و سؤال برانگیز وجود دارد، یکی از زیباترین تصاویری که کاسینی از سیاره کیوان در اختیاردانشمندان قرار داده، مربوط به قطب شمال اين  سیاره است،مشاهده تغييرات سياره كيوان  به دانشمندان اين امكان را ميدهد كه از دينامك جو سياره سر در بياورند

برای اینکه كاوشگر «کاسینی» روی دو قمر تیتان یا انسلادوس که ممکن است حیات روی آن وجود داشته باشد، سقوط نکند، قرار است كاسيني  در ابرهای کیوان نابود شود.

گراینت جونز در این باره گفت : «سرانجامِ این مأموریت فضایی غم انگیز است، اما ما تا لحظه آخر مشغول گردآوری داده های علمی خواهیم بود. مدار گردش کاسینی به کیوان نزدیک و نزدیکتر خواهد شد و از بالای اتمسفر سیاره خواهد گذاشت. چند ابزار روی کاسینی هست که با آنها می توان مستقیماً از اتمسفر کیوان نمونه برداشت و خواهیم توانست بلافاصله ترکیب اتمسفر کیوان را پیدا کنیم. فضاپیما در آخرین گذر از جو کیوان آنقدر در عمق اتمسفر فرو خواهد رفت که از حالت پایدار خارج خواهد شد، بی مهار خواهد چرخید و در اثر گرمای تولیدشده خواهد سوخت. در نهایت بخشی از کیوان خواهد شد و این پایان غم انگیز مأموریت فضایی کاسینی خواهد بود.»

کاسینی در آخرین شیرجه به سوی کیوان جهت آنتنش را به سمت زمین حفظ خواهد کرد و تا لحظه ای که نابود شود و دیگر نتوان از آن خبری گرفت، داده هایش را به زمین می فرستد.