جهان درهفته ای که گذشت15 خرداد1396

تحولات در سوريه

 • هفته گذشته ، یکانهایی از ارتش آزاد سوریه ،  به‌منظور بیرون راندن نظامیان اسد و شبه‌نظامیان رژیم ايران ازمناطق آزاد شده  دست به يك ضد حمله با نام ”زمین از آن ماست“  زدند .رزمندگان با حمله گسترده‌یی روی مواضع رژیم اسد و شبه‌نظامیان رژیم ایران در منطقه البادیه ، توانستند خطوط دفاعي شبه‌نظامیان رژیم ایران را درهم  شکسته و كنترل اين مناطق را به دست بگيرند ، در همين حال روسیه برای پشتیبانی رژیم و شبه‌نظامیان فرقه‌گرا مواضع ارتش آزاد سوریه را بمباران کرد. 
 • همزمان ،سرهنگ رایان دیلون Ryan Dillon )  (   از ارتش امريكا  روز پنجشنبه 11خرداد گفت ”قدرت رزمی ”خود در جنوب سوریه را افزایش داده است و هشدار داد که شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در این منطقه را به‌عنوان تهدیدی برای نیروهای ائتلاف زیر نظر دارد.
 • به گزارش رویتر، ارتش امريكا طي هفته گذشته  در حدود 90هزار بروشور از هوا بر این منطقه ریخته و به شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در این منطقه هشدار داده که این منطقه را ترک کنند. در این بروشور به شبه‌نظامیان رژیم ایران هشدار داده شده است که به هر نوع جابه‌جایی آنها به‌عنوان یک اقدام خصمانه نگریسته خواهد شد ،همچنین در این بروشورها گفته شده است ”شما در داخل منطقه رفع اختلاف هستید، فوراً این منطقه را ترک کنید،
 • از سوي ديگر ، روز پنجشنبه 11خرداد  سایت ائتلاف ملی اپوزیسیون ، به‌نقل از سازمان ملل گزارش کرد کوچ مردم سوریه در برخی از مناطق توسط رژیم سوریه به حد جنایت جنگی می‌رسد چون به‌شکل اجباری انجام می‌شود، مورد هدف قرار دادن شهروندان در سوریه ادامه دارد و از رسیدن کمکهای انسانی و پزشکی به‌طور سیستماتیک از طرف نیروهای رژیم اسد و شبه‌نظامیان وابسته به آن جلوگيري  می‌شود.
 • پيش از اين ، دبيركل سازمان ملل آنتو نيو گوترز، خواستار احاله پرونده سوریه به دادگاه جنایی بین‌المللی شد وي درگزارشي كه به اعضای شورای امنیت داده است  ، خواستار احاله پرونده وضعیت در سوریه به دادگاه جنایی بین‌المللی شده است. وی در این گزارش  ضمن اشاره به حمله شيميايي عليه منطقه خان شيخون در4 آوريل گذشته ، رژیم اسد را متهم کرده است که مانع از رسیدن کمکهای انسانی به شهروندان می‌شود.
 • در همين رابطه ، روز چهارشنبه 10 خرداد به گزارش  الجزیره ،نیکی هیلی فرستاده آمریکا در سازمان ملل جزییاتی از شکنجه در زندانهای رژیم بشار اسد را به شورای امنیت ارائه کرد و از روسیه خواست که برای توقف این بیرحمی‌ها به اسد فشار بیاورد.
 • همچنین استیون اوبراین  نماینده ویژه سازمان ملل‌متحد در امور سوریه در جلسه شورای امنیت که روز چهارشنبه برگزار شده بود، گفت که کودکان سوری در معرض انواع نقض حقوق‌بشر از جمله ”شکنجه و سوءاستفاده جنسی و سربازگیری اجباری و حتی اعدام ”قرار دارند.

انفجاری تروريستي  در کابل ده‌ها کشته و صد‌ها زخمی برجای گذاشت

 •  روز چهارشنبه 10 خرداد ، در اثر انفجار یک خودرو در بخش دیپلوماتیک كابل ،  پایتخت افغانستان بیش از 90نفر کشته و 400نفر مجروح شدند .
 • منطقه وزیر اکبرخان محدوده حفا ظت شده  است كه  علاوه بر کاخ ریاست جمهوری و وزارت خارجه افغانستان، سفارتخانه‌های فرانسه، آلمان، انگلستان ، چین و چند كشور ديگر در  این منطقه قرار دارند، اين انفجار درساعات شلوغ روز به وقوع پيوست  که بیشترین تعداد جمعیت در اين منطقه حضور داشتند، در این انفجار، به چندین دستگاه خودرو و همچنین ساختمانهای واقع تا چند صد متری محل انفجار آسیب رسید.
 • کشورهای فرانسه، هند، ترکیه، ژاپن، امارات متحده عربی و بلغارستان نیز گزارش‌هایی را مبنی بر وارد آمدن خسارات مالی به سفارتخانه‌های خود در این شهر منتشر کردند.
 • فرمانده پليس كابل  به رسانه‌های خبری در کابل گفت، مواد انفجاری در داخل یک تانکر آب یا تانکر فاضلاب جاسازی شده بود. به گفته او، این تانکر کاملاَ تخریب شده است.

ادامه اعتراضات ضددولتی در ونزوئلا

 • اعتراضات خیابانی و درگیریها در کاراکاس پایتخت ونزوئلا میان نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان مخالف نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور این کشور ادامه دارد .
 • راهپیمای ضد دولتی روز دوشنبه8 خرداد ، درکاراکاس به درگیری‌های خشونت بار میان معترضان و پلیس انجامید،در این درگیری‌ها یک نفر کشته و بیش از ۲۵۰ نفر زخمی شدند نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور و خودروهای آبپاش برای متفرق کردن تظاهر کنندگان استفاده کردند. تظاهر کنندگان به سوی پلیس بطریهای کوکتل مولوتف و آتشزا پرتاپ کردند،
 • انریکه کاپریلس رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نیز در جریان این اعتراضات زخمی شد.
 •  پيش ازاين ، روز يكشنبه 7 خرداد ،  بمناسبت  بزرگداشت دهمین سالگرد تعطیلی یک کانال تلویزیونی مستقل که هوگو چاوز، رئیس جمهور پیشین ونزوئلا، دستور بستن آن را داده بود ، هزاران جوان در دفاع از آزادی بیان به خیابان ريختند. در همين حال نيروهاي   امنيتي برای متفرق کردن جوانان به طرف آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند. جوانان نیز چند خودرو را به آتش کشیدند و با سنگ و آجر به مأموران حمله کردند، معترضان خشمگین عصر دوشنبه 8 خرداد ،خانه کودکی هوگو چاوز و تعدادی از ساختمانهای دولتی از جمله دفتر محلی کمیسیون انتخابات ملی را به آتش کشیدند.
 • با گذشت دو ماه از آغاز ناآرامی‌ها در ونزوئلا، نیکلاس مادورو، حاضر به عقب‌نشینی نیست و مصمم است با ایجاد کنگره تازه‌یی موسوم به مجلس مردمی راه را برای بازنویسی قانون اساسی باز کند.  اين اقدام رئيس جمهور ، مخالفان دولت را خشمگین‌تر از گذشته کرده است. آنها بازنویسی قانون اساسی را شگردی از سوی مادورو می‌دانند برای ماندن در قدرت.
 • انریکه کاپریلس رهبر اپوزیسیون ونزوئلاكه  در جریان این اعتراضات زخمی شده است گفت،ما به خیابان آمده ایم زیرا دولت درهای دموکراسی را بسته است. غذا و دارو وجود ندارد و در راس همه اینها مادورو است که نمی خواهد مردم رای بدهند. مردم چه می توانند انجام دهند؟ آنها جز اعتراض راهی ندارند و دولت چه جوابی می دهد؟ دیروز وزیر دفاع گفت سربازان به کسی حمله نکرده اند. ببینید اینجا چه می کنند؟ وي افزود اینک برغم ادامه سرکوب ها، مبارزه و جنبش مقاومت در ونزوئلا تقویت شده است.

رهبران 7كشور صنعتي ،از جنگی قویتر علیه تروریسم حمایت کردند

 •  روزجمعه 6 خرداد ، چهل و سومین اجلاس سران کشورهای صنعتی جهان موسوم به «جی ۷» با حضور سران کشورهای ایتالیا, ژاپن, آمریکا, کانادا, آلمان, فرانسه و انگلیس و نمایندگان اتحادیه اروپا در شهر تائورمینا در جنوب ایتالیا آغاز شد، مکانی که انتخاب آن از اهمیتی نمادین برای اشاره به بحران پناهجویان برخوردار بود.
 • در این اجلاس  که به ریاست ایتالیا برگزار شد  موضوعات مهمی مورد بررسی قرار گرفت . از جمله این موضوعات مبارزه با داعش و تروریسم بخصوص در پی فاجعه منچستر بود، رهبران گروه هفت کشور  صنعتي  با امضابيانيه يي عليه تروريسم ، توافق کردند تا برای جنگ علیه تروریسم تلاش بیشتری به‌عمل آورند، بطورخاص آمریکا از متحدان خود خواست  نقش پر رنگی در مبارزه با افراط گرایی داشته باشند. پيش از اين ، ترامپ روز یکشنبه31 ارديبهشت ، در عربستان و در جمع رهبران کشورهای اسلامی این خواسته را مورد تاکید قرار داده بود .
 • تریزا می‌،نخست‌وزیر انگلستان با استقبال از  این بیانیه گفت ”فکر می کنم مهم است که این اراده تمامی کشورها برای جنگ با تروریسم و حفاظت از شهروندانمان را, به نمایش بگذاریم ”… .
 • رهبران گفتند که ”ما بر هرتلاشی برای قطع منابع و کانال های حمایت مالی تروریسم مجدداً تاکید میکنیم ”. آنها گفتند ”حمایت مالی خونمایه افراطی گری و تروریسم است ” و تاکید کردند آنها باید مبارزه علیه ”تامین مالي افراطی گری را که جوانان را در سراسر جهان افراطی می کند و منافع ملی ما را تهدید می کند, افزایش دهند ”…
 • بحران پناهجویان و توافق اقليمي پاريس  از ديگر موضوعات اجلاس گروه ۷ بود ، اگرچه قدرت‌های گروه ۷ نتوانستند اختلاف‌ها بر سر توافق اقلیمی پاریس و نحوه برخورد با بحران پناهجویان را حل کنند، اما تجارت آزاد بار دیگر آنها را در کنار یکدیگر قرار داد.
 • پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا در نشست خبری پایانی این اجلاس گفت : باید بگویم که مذاکرات ما در خصوص تغییرات آب و هوایی که مسئله ای بسیار مهم است رضایت بخش نبود و آمریکا مخالف آن است. بنابراین همانطوریکه در بیانیه پایانی سران گروه هفت آمده است شش کشور از هفت کشور گروه هفت از توافقنامه 2015 پاریس حمایت می کنند و به آمریکا فرصت بیشتری داده می شود تا در مورد موضع خود تصمیم بگیرد.
 • اجلاس كشورهاي بزرگ  صنعتي براي اولين بار در سال 1975براي  پاسخ به یک بحران اقتصادي  پدید آمد ،تا سال ۱۹۷۶ این گروه شش عضو داشت. در سال ۱۹۷۶ با پیوستن کانادا به جمع کشورهای عضو، این گروه به «گروه هفت» (G7) تبدیل گردید، بعد در سال ۱۹۹۸ با عضویت رسمی روسيه  این گروه نام  (G8)به خود گرفت ، روسیه پس از بحران اوکراین از این گروه کنار گذاشته شد. به این ترتیب گروه ۸ به گروه ۷ تغییر نام داد، هر سال یکی از اعضای این گروه میزبانی اجلاس را که همیشه در ماه مه یا ژوئن برگزار می‌شد بر عهده دارد . اين گروه  از كشورها حدود ۵۰٪ اقتصاد جهان را در دست دارند.

 

سيل و رانش زمین در سریلانکا ده ها قربانی بر جای گذاشت

 •  هفته گذشته ، در پی جاری شدن سیل و بارش باران‌های سیل آسا در سریلانکا دست کم 169نفر جان باختند ونزديك به  ۱۱۰ تن نیز ناپدید شدند .
 • بنا به گزارش نیویورک تایمز، دولت سری لانکا با بررسی خسارات ناشی از سیل های عظیم و رانش زمين ناشی از آن  روز یکشنبه 7 خرداد ، اعلام کرد حدود نیم میلیون نفر در اثر این سیل ها آواره شدند، این مرگبارترین حادثه طبیعی سریلانکا در ۱۴ سال اخیر محسوب می شود
 • برخی شهرها زیر پنج و نیم متر آب قرار گرفته‌اند و حدود دو هزار نفر نیز توسط نیروهای امدادی از خانه هایشان در مناطق سیل‌زده تخلیه و به اماکن امن انتقال داده شدند.