روزها و یادها- هفته سوم دی

 ۱۹ دی ماه ۱۲۳۰ هجری شمسی قتل امیرکبیر برجسته ترین رجل مردمی دوران قاجار


میرزا تقی خان امیرکبیر در سال ۱۲۲۲ هجری قمری در فرهان به دنیا آمد پدرش آشپز قائم مقام فراهانی وزیر لایق و وطنخواه محمد شاه قاجار بود و میرزاتقی تحت تعلیمات او با افکار ترقی خواهانه آن روزگار آشنا شد.

[caption id="attachment_198752" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم دی                                                                    میرزا تقی خان امیرکبیر        [/caption]

امیرکبیر ابتدا به عنوان امیرنظام آذربایجان خدمت کرد و سپس با مرگ محمد شاه ناصرالدین میرزا ولیعهد را با تدبیر خود و با خنثی کردن تلاشهای سایر  مدعیان سلطنت به تهران آورد و بر تخت نشاند و خود مقام وزارت صدارت عظما را برعهده گرفت.

او در مدت سه سال و اندی که صدراعظم بود به اقدامات متعددی در راستای اصلاح ساختار سیاسی و فرهنگی جامعه‌ دست زد  امیر کبیر در طول صدارت خود نفوذ بیگانگان بخصوص دو قدرت استعماری انگلیس و روسیه تزاری را قطع کرد و به استقلال ایران معنا بخشید در همه شهرها امنیت برقرار کرد دستگاه دولت و دربار را تحت قاعده و نظم درآورد و با تاسیس دارالفنون و چاپ روزنامه وقایع‌اتفاقیه نخستین روزنامه ایران بنیاد فرهنگ نو را ریخت.

متقابلا مخالفان امیرکبیر که منافعشان بر اثر اصلاحات او به خطر افتاده بود از کار ننشستند که مهد علیا مادر ناصرالدین شاه در آن نقش چشمگیری بازی می‌کرد با هم دستی استعمار خارجی و ارتجاع داخلی و آخوندهای خود فروخته‌ای نظیر آخوند حاج میرزا ابوالقاسم امام جمعه تهران تی توطئه شومی ناصرالدین شاه را تحریک کردند و توسط او ابتدا امیر کبیر را از مقام صدراعظمی و  سایر مشاغل عزل نموده و به کاشان تبعید کردند و پس از ۴۰ روز تبعید او را در حمام  باغ فین‌کاشان به قتل رساند.

با قتل دردناک امیرکبیر خیزی که میهن ما به سوی تجدد و عصر جدید برداشته بود ناکام ماند و میهن ما دهها سال دیگر از کاروان پیشرفت و ترقی که در جهان به راه افتاده بود عقب افتاد.
 ۱۷دی ماه ۱۳۴۶ شهادت جهان پهلوان تختی


جهان پهلوان تختی قهرمانی بود که درصحنه‌های بین‌المللی ورزش افتخارات بسیاری برای ایران به ارمغان آورد وی همچنین با خصایل مردمی خود سنتهای اصیل رادمردی و فتوت را زنده نگاه داشت جهان پهلوان غلامرضا تختی در شهریورماه ۱۳۰۹ در خانی‌آباد تهران متولد شد.

[caption id="attachment_198753" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم دی                                                                             جهان پهلوان تخت                                     [/caption]

او در سال ۱۳۳۱ در سن  ۲۲ سالگی مدال نقره مسابقات المپیک را بر گردن خود آویخت نام او بعنوان  قدرتمندترین کشتی گیر جهان وقتی پرآوازه شد که در سال ۱۳۳۵ در المپیک ملبورن استرالیا پشت قهرمانان نامدار جهان را یکی بعداز دیگری به خاک مالید.

کارنامه پرافتخار ورزشی او شامل ۴ مدال طلا و ۷ مدال نقره است جهان پهلوان تختی در قیام ۱۵ خرداد سال۴۲ همراه مردم و علیه دیکتاتوری شاه فعالیت داشت تلاش او در راه کمک رسانی به مردم زلزله زده بوئین‌زهرا و فعالیتهایش با جوانان مبارز و آیت‌الله طالقانی در راه آزادی مردم ایران او را در قلوب همه مردم جا داد.

رژیم شاه تختی پرشور و آزاده را که محبوب مردم و الگوی ورزشکاران آزاده میهن مان بود در روز هفدهم دی ماه ۱۳۴۶ به شهادت رساند.

مسئول شورای مقاومت در پیامی به مناسبت سالگرد شهادت جهان پهلوان تختی گفته است: سنت رادمردانه و مردمگرایانه جهان پهلوان تختی که همچون بسیاری از نامدارترین پهلوانان تاریخ ما از مردم گرای و شجاعت و عرفان مولای متقیان علی (علیه السلام) الهام گرفته همچنان در جامعه ورزشکاران و قهرمانان ورزشی ما پایدار ماند است.

آنها که به رغم همه محدودیتها و فرق مادی و فشارهای طاقت فرسای حکام ستمکار زمان پشتشان بر زمین ضعف و تسلیم مالیده نشده و کماکان استعداد و شهرت ورزشی و فنی خود را در خدمت به خلق مظلوم و دفاع از شرف و ناموس ملی بکار می‌گیرند
 ۱۵دی ۱۳۵۸مسعود رجوی کاندیدای نسل انقلاب


یکی  از مهمترین فرازهای رویارویی سیاسی مجاهدین با رژیم خمینی در دوسال‌و‌نیم اول حکومت خمینی، کاندیداتوری مسعود رجوی در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری است که منشأ بسیاری فعل و انفعالات در صحنه‌ی سیاسی ایران شد.

[caption id="attachment_198754" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم دی      کاندیداتوری مسعود رجوی در اولین انتخابات ریاست جمهوری          [/caption]

روز شنبه ۱۵دی۵۸ سازمان مجاهدین خلق ایران مسعود رجوی را به‌عنوان کاندیدای نسل انقلاب برای ریاست‌جمهوری معرفی نمود.

اعلام کاندیداتوری مسعود رجوی، برق امید و شادی برای تمامی آزادیخواهان و روشنفکران و مردمی که در سرنگونی رژیم دیکتاتوری سلطنتی شرکت داشتند به وجود آورد.

زیرا در کمتر از یکسال از سرنگونی رژیم شاه، خمینی و دارودسته‌هاش نشان داده بودند به هیچ یک از آرمانهای آزادیخواهانه مردم ایران وفادار نیستند و حکومتشان را جز با چماقداری و اعدام و سرکوب برقرار نمیکنند.

خمینی که پیش از آن گفته بود هرگز در انتخابات مداخله نخواهد کرد، در برابر موج حمایت مردم و نیروهای سیاسی از مسعود رجوی، و از ترس شکست کاندیدای مطلوبش، مجبور به مداخله شد و مسعود رجوی را از رقابتهای انتخاباتی حذف کرد. حذف کاندیداتوری او با مداخله‌ی مستقیم خمینی، یکی از مهمترین صحنه های بروز ماهیت ارتجاعی و ضد مردمی خمینی در تاریخ مبارزات مردم ایران و گسترش دیکتاتوری مذهبی خمینی محسوب میشود.
۱۸ دی ماه۱۳۶۱ شهادت مجاهد خلق علاء‌الدین نوری


بهای خودکفای مقاومت رنج و تلاش بی شائبه آنها در تمامی نقاط دنیاست هجدهم دی ماه روزیست که این رنج و تلاش را در خاطرها زنده می‌سازد چرا که در چونین روزی در سال ۱۳۶۱ مجاهد خلق علاء‌الدین نور در مسیر تامین نیازهای مالی مقاومت جان خود را فدا کرد.

[caption id="attachment_198755" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته سوم دی                                               شهادت مجاهد خلق علاء‌الدین نوزی                [/caption]

علاء‌الدین نور که همچون بسیاری از هواداران مجاهدین خلق در خارج کشور برای تامین  نیازهای مالی مقاومت به کار اشتغال داشت در یک سانحه در کارگاه مبل سازی به شدت دچار سوختگی گردید و پس از ۱۰ روز به شهادت رسید.

رهبر مقاومت در پیامی به اتحادیه انجمنهای دانشجویان مسلمان خارج از کشور با گرامیداشت خاطره مجاهد شهید علاء‌الدین نوری بر ارزش کار هواداران مجاهدین در تامین نیازهای مالی و خودکفای مقاومت تاکید نمود:

با چنین نمونه‌های از شرف و ایمان است که خلقی در زنجیر آزاد می‌شود دنیای کهنه جعل و بندگی و دیوسیرتی خمینی را از هم می‌درد و کون و مکان ملی، انقلابی و مردمی، خود را دوباره با شور و عشق می‌سازد و آباد می‌کند