روزها و یادها-هفته دوم دی

۱۰ دی ماه ۱۲۹۰ شمسی، شهادت ثقه‌الاسلام تبریزی،قهرمانی از انقلاب مشروطه

روز دهم دی ماه ۱۲۹۰ شمسی، مصادف با عاشورای حسینی، قزاقان تزاری به منظور زهر چشم گرفتن از مردم مقاوم تبریز، گروهی از آزاد‌یخواهان، ازجمله میرزا علی آقا ملقب به ثقه الاسلام و۷ تن دیگر، از جمله حسن و قدیر، فرزندان ۱۶ و ۱۸ ساله‌ی علی مسیو از رهبران مجاهدان تبریز را  به دار آویختند.

«آقا علی ثقة‌الاسلام... مجتهد تبریزی از نامدارترین  روحانیون آزادیخواه آذربایجان بود.

[caption id="attachment_196611" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها-هفته دوم دی                شهادت ثقه‌الاسلام تبریزی قهرمانی از انقلاب مشروطه                [/caption]

مرحوم ثقه‌اسلام در جواب قونسول روس که از وی خواسته بود ورقه‌ای را با پشت کردن به مردم و فداییان تبریز امضاء کند گفته بود این نوشته بر خلاف حقیقت است و قلم من به تصدیق آن آلوده نتواند گردید از این سخن قونسول روس برآشفته،خودش با دو نفر دیگر هرچه توانستند به زجر و توبیخ و دشنام آن مرحوم پرداخته، تا جایی که از صدمات آن بی‌هوش گردید، در آن هوای سرد آن شهید راه حریت اسلام را در اتاقی خالی از فرش برده و آن چه توانستند به صدماتش پرداختند.

ساعت دوازده شب عاشورا، میرزا علی‌اکبر‌خان منشی، از طرف جنرال قونسول روس مجدد نزد ایشان رفته خواهش تصدیق ورقه‌ی مذکور را نمود.

ثقة‌الاسلام فرمودند هیهات! هیهات! به قونسول بگو که من اقتدا به مولای خود نموده، دست به ناحق دراز نخواهم کرد ولو این‌که به مقتدای خود ابی‌عبدالله‌الحسین ملحق گردم.

عمال استعمار و استبداد، بارها  از ثقة‌الاسلام خواستند که برای رهایی از اعدام، آزادیخواهان مجاهد و اقدام‌های آنها را محکوم کند، اما ثقةالاسلام زیر بار نرفت و با استواری مرگ را به خیانت و پشت کردن به مردم ترجیح داد.
 ۹دی ۱۳۶۰ مقاومت حماسی و شهادت قهرمانانه مادر ذاکری،


یکی از والا‌ترین نمونه‌های زن مجاهد خلق، مادر قهرمان سکینه محمدی اردهالی (مادر ذاکری) است که در سن ۶۰سالگی  و پس از مقاومتی حماسی در زیر شکنجه‌های وحشیانه‌ی دژخیمان خمینی، برابر جوخه‌ی تیرباران ایستاد و دلاورانه به شهادت رسید.

[caption id="attachment_196612" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها-هفته دوم دی                          مقاومت حماسی و شهادت قهرمانانه مادر ذاکری                    [/caption]

تیرباران  او خشم بسیاری از مردم را به ویژه در محلههایی که او را میشناختند بیش از پیش علیه رژیم ضدبشری خمینی برانگیخت. مادر ذاکری، برای اهالی محلات وسیعی از تهران نامی آشنا بود، زنی آگاه و باتقوا که سالهای متمادی جلسات مذهبی زنان را در تهران اداره می‌کرد و در هر کجا، ایمان و عقیده و تلاش در راه عقیده را در کادر آزادگی و ضدیت با ظلم و ستم تبلیغ می‌نمود.

به‌این ترتیب، مادر ذاکری از زمره‌ی زنان آگاهی است که مرتجعان دین‌فروش را از کرسی ریایی مذهبی به‌زیر کشیدند و ماهیت ضد‌اسلامی خمینی و جنایات زن‌ستیزانه‌اش را که می‌خواست آنها را با توجیهات مذهبی بپوشاند، با نثار خون پاک خود برملا کردند.

یک گواه ثبت شده در تاریخ این واقعیت، لحظ‌ه‌ی تیرباران این مادر قهرمان است. لحظه‌ی که با پس زدن دست جلادانی که میخواستند چشمهایش را ببندند، فریاد زد «چشمهایم را نبندید، می‌خواهم با چشم خودم حقانیت مجاهدین را ببینم».
۱۲دیماه ۱۳۸۸ درگذشت آیت الله دکتر علی گلزادة غفوری


آیت الله علی گلزادة غفوری پدر سه شهید مجاهد خلق، کاظم، صادق و مریم بود که هر سه توسط خمینی دژخیم به جرم عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران تیرباران شدند. همچنین آقای گلزادة غفوری که در سال ۶۰ کاندیدای اولین دورة

مجلس شورای ملی بود به علت حمایت از  فرزندان مجاهدش از مجلس تصفیه شد.

[caption id="attachment_196613" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها-هفته دوم دی                                      درگذشت آیت‌الله دکتر علی گلزاده‌غفوری                 [/caption]

آیت الله دکتر علی گلزادة غفوری اسلام شناس حقوقدان و محققی برجسته  با تالیفات  و آثار ارزشمندی همچون اَنفال، یا ثروتهای عمومی بود که در روشن کردن افکار جوانان میهنمان در دهه‌ی پنجاه نقشی موثر داشت.  اما والاترین اثر این استاد ارجمند همانا صبر جمیل و پایداری و ایستادگی او در برابر رژیم ضد بشری و تقدیم جگرگوشگان شهیدش در راه آزادی ایران و  تطهیر نام اسلام از لوث استبداد دینی حاکم است.

دو پسر قهرمان او مجاهدان شهید صادق و کاظم گلزاده‌ی غفوری در زمره‌ی رشیدترین فرزندان  ملت ایران هستند که درجهاد رهایی بخش علیه رژیم خمینی جان فدای آرمان آزادی مردم ایران کردند.

استاد گلزاده‌ی غفوری به فاصله‌ی پانزده روز در مهر و آبان ۱۳۶۰شاهد اعدام آنها  بدست دژخیمان دیکتاتوری خمینی بود و پس از آن بر صبر و استقامت خود  افزود. مجاهد شهید مریم گلزاده‌ی غفوری دختر استاد گلزاده‌ی غفوری،  و داماد ایشان مجاهد شهید علیرضا حاج صمدی نیز  پس  از سالها اسارت و شکنجه گاههای خمینی  در سال ۶۷  در قتل عام زندانیان سیاسی بدست دژخیمان خمینی  اعدام شدند و به کهکشان شهیدان راه خدا و خلق پیوستند.

آیت‌الله دکتر گلزاده‌ی غفوری در سال ۱۳۸۳ به مجاهدان اشرف که آنان را   فرزندان خود می نامید پیام داده بود  من تماما با شما هستم در راه اهدافتان با تمام توان  بتازید.