روزها و یادها ـ هفته چهارم آذر

 ۲۸ آذرماه ۱۳۶۰شهادت مبارز بزرگ میهن،  شکرالله پاک نژاد


مبارز نامدار، شهید شکرالله پاکنژاد که دوستانش او را «شکری» صدا میزدند، از فرزندان رشید مردم خوزستان بود که در شهر دزفول متولد شد و دوران نوجوانی خود را در میان مردم این شهر گذراند.

مشاهده‌ی نابرابری‌های اجتماعی و فقر و فلاکت مردم از اولین سالهای نوجوانی، شکری را تحت تأثیر قرار داد و قلبش را لبریز از عشق به محرومان کرد و همین عشق بود که او را  به مبارزه‌ی مسلحانه بر ضد نظام ستمگر سلطنتی کشاند.

[caption id="attachment_192613" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم آذر                                       شهاد مبارز بزرگ میهن شکرالله پاک نژاد                         [/caption]

انقلابی بزرگ، شکرالله پاک نژاد سالهای بسیاری از عمر خود را، به علت مبارزه بر ضد اختناق و بی عدالتی، در زندانهای شاه سپری کرد و همواره یکی از زندانیان سیاسی  بلند آوازه‌ی ایران بود.

دفاعیات شکرالله پاکنژاد در بی‌دادگاههای زمان شاه سند دادخواهی مردمی بود که که به آنها عشق می‌ورزید این دفاعی شورانگیز نام پاکنژاد را در سراسر ایران بر سر زبان مردم انداخت.

ژان پل سارتر، نویسنده  ترقیخواه فرانسوی متن کامل دفاعیات شکرالله پاکنژاد را بطور کامل در مجله خود به نام عصر جدید چاپ کرد، طنز تاریخ آنکه پاکنژاد سرانجام به دست آخوندهایی به شهادت رسید که در سالهای اسارت و مقاومت او در زندانهای ساواک، حقیرانه تقاضای عفو نوشتند و برای حفظ جان خود، زبونانه در زندان شاه «شاهنشاها سپاس» گفتند .

رهبر مقاومت آقای مسعود رجوی در وصف شکری گفت « با شهادت پاک نژاد، خلق ما یکی از رشیدترین فرزندان مبارزش، انقلاب ما یکی از ارزنده ترین رهبرانش، سازمان مجاهدین یکی از صمیمی ترین و غمخوارترین همزنجیران، همرزمان، همسنگران و مشوقان انقلابی خود را از دست داد .

اگر چه یقین دارم که راهش همچون نامش، هر روز درخشنده تر و تابنده تر، تا قله‌ی پیروزی نهایی ادامه خواهد داشت.
 ۲۸ آذر ۱۳۶۰ شهادت مجاهد خلق، مادرآراسته‌ی قلی‌وند


مادر مجاهد آراسته‌ی قلی‌وند، زنی زحمتکش، اهل آذربایجان بود که از زمان قیام ضد سلطنتی پابه پای فرزندانش در تظاهرات و راهپیمایی‌های مردمی فعالانه شرکت داشت.  پس از پیروزی قیام ضد سلطنتی، مادر، مواضع انقلابی و افشاگریهای مجاهدین در قبال انحصارطلبی‌ها و سرکوبگری‌های رژیم خمینی را  در میان آشنایان و در محافل عمومی مختلف تبلیغ می‌کرد.

[caption id="attachment_192614" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم آذر                                      شهادت مجاهد خلق مادر آراسته قلی‌وند                              [/caption]

سه فرزند مجاهد‌ی مادر آراسته، مجاهد شهید غلامرضا بزرگانفرد، مجاهد شهید رضا برزگانفرد (همافر نیروی هوایی)، و مجاهد شهید صغری بزرگانفرد در نبرد برای آزادی خلق و میهن از سلطه‌ی دیکتاتوری مذهبی خمینی ضدبشر به شهادت رسیدند، اما شهادت فرزندانه‌ مادر آراسته، فقط بر استواری و عزم و اراده‌ی انقلابی او در مبارزه علیه رژیم خمینی و در راه تحقق آرمانهای مجاهدین میافزود.

یکبار در یکی از ملاقات‌های مادر با فرزند مجاهدش که به اسارت دژخیمان درآمده بود، کچویی، رئیس زندان اوین به مادر گفته بود، «فرزندت محکوم به صد سال زندان است»، مادر جواب داده بود «اگر صد فرزند هم داشتم حاضر بودم در این راه بدهم.» سرانجام مادر مجاهد آراسته‌ی قلی‌وند در جریان حمله پاسداران خمینی به پایگاه محل استقرارش، دستگیر شد، لاجوردی سر دژخیم خمینی، با ورود مادر آراسته به زندان او را به زیرشکنجه‌های وحشیانه کشید و در فردای همان روز مادر را به جوخه‌ی تیرباران سپرد.

علی رغم سن زیاد وشکنجه‌های بسیار، مادر مجاهد آراسته‌ی قلی‌وند با سربلندی در برابر شکنجه‌های وحشیانه ‌و آزار این سر جلاد خمینی ایستادگی کرد و قهرمانانه به شهادت ‌رسید.
   ۲۹ آذر ماه ۱۳۷۹ درگذشت محمود  مهدوی از فرماندهان ارتش آزادی


روز ۲۹آذر سال ۱۳۷۹ فرمانده والامقام و مجاهد قهرمان ارتش آزادی، محمود مهدوی بر اثر بیماری سرطان بدرود حیات گفت.

محمود مهدوی پس از انقلاب ضد سلطنتی علیه اختناق حکومت آخوندی به مبارزه برخاست و تا پایان حیاتش پیوسته از برجسته ترین فرماندهان ارتش آزادی بود.

محمود در فروردین سال‌مأموریت یافت تا با استقرار در جنگلهای مازندران نیروی نظامی مجاهدین در این منطقه را سازماندهی نماید. در اثر سخت‌کوشیهای او عملیات نظامی سازمان در جنگل ضربات سنگینی به‌نیروهای رژیم وردآورد.

[caption id="attachment_192615" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم آذر      در گذشت محمود مهدوی از فرماندهان ارتش آزادی     [/caption]

مردم و یارانش او را به‌یاد «میرزا کوچک خان»، «میرزا محمود» خطاب می‌کردند.

پس از تشکیل ارتش آزادیبخش ملی ایران در خرداد‌محمود مهدوی عملیات بسیاری را علیه نیروهای جنگ افروز و سرکوبگر رژیم خمینی فرماندهی کرد.

سرانجام در ۲۹ آذرماه سال‌، فرمانده والامقام مجاهد قهرمان محمود مهدوی پس از ربع قرن مبارزه بر اثر بیماری سرطان چشم از جهان فروبست. یاد آن سردار فاتح در دفتر انقلاب و آزادی جاودانه خواهد ماند.

 

 
۲۴ آذر ۱۳۸۸ شکست مزدوران عراقی در اجرای طرح اخراج ساکنان اشرف.


ساعت ۱۱ و نیم روز ۲۴ آذر۱۳۸۸، ۳۷ خودرو پلیس و شماری از مقامات عراقی عضو کمیته سرکوبگر عراقی موسوم به کمیته بستن اشرف، وارد اشرف شدند. مقامات عراقی پیش از آن در ۱۶ آذر ۸۸  قصد خود را برای جابجایی کلیه اعضای مجاهدین خلق اعلام کرده بودند.

آن روز نزدیک به ۵۰ خبرنگار و عکاس و فیلمبردار با ستون خودروهای پلیس به اشرف آمدند، سخنگوی دولت عراق، پس از یکسال تحریم مطبوعاتی اشرف، خبرنگاران را به منظور تهیه عکس و فیلم و گزارش از کسانی که به ادعای رژیم آخوندی، نمی‌خواهند در اشرف باقی بمانند و بنا بر فراخوان کمیته عراقی قصد ترک اشرف داشته باشند، دعوت کرده بود.

در فراخوان کمیته عراقی تصریح شده بود که «به تعداد کافی اتوبوسهای مورد نیاز برای جابجایی ساکنان اشرف نیز حاضر و آماده شده است!!».

پیش از آن نیز، نیروهای عراقی، یک خروار بروشور در خیابانها و مقرهای مختلف اشرف فرو ریخته  و با بلندگو هم اعلام کرده بودند که دولت عراق در جابجایی ساکنین این اردوگاه به مکان دیگر مصمم است و«افراد داوطلب می توانند خود را به مرکز پلیس و یا هر یک از کشتی‌ها معرفی کنند.»

در آن اوراق، به مجاهدان اشرف با سخیف ترین صورت وعده داده شده بود که در صورت ترک اشرف میتوانند «در کشورهای اروپایی و یا ایران به عنوان شهروند به زندگی عادی مشغول شوند.»

[caption id="attachment_192616" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم آذر شکست طرح مزدوران عراقی در اجرای طرح اخراج ساکنان اشرف[/caption]

اما، در روز ۲۴ آذر، مجاهدان اشرف، هیچ ممانعت و مخالفتی با ورود پلیس به اشرف بعمل نیاوردند و همه درها و مقرها را هم برای بازدید پلیس و مقامات عراقی و خبرنگاران باز گذاشتند.


و آنچه نتیجه شد این بود که به رغم اصرار مقامات عراقی و برغم پخش بروشورهای دولتی و فراخوانهای مستمر با خودروهای بلندگودار در خیابانهای اشرف و در حضور ۵۰ خبرنگار و فیلمبردار و عکاس از رسانه های مختلف جهان حتی یک نفر از مجاهدان حاضر به ترک اشرف نشد.

آن روز تصویر ستونهای اعزام شده و مینی بوسهای خالی، و مزدوران عراقی که دست از پا درازتر از اشرف خارج شدند گواه واضح و آشکار و درخشانی بر عزم اشرفیان در پایداریشان در نبرد با رژیم ضد بشری ولایت فقیه حاکم بر ایران شد.