روزها و یادها هفته سوم آذر

   ۱۸آذر۱۳۷۹ درگذشت علیرضا شوریده


علیرضا شوریده، هنرمند مردمی و خواننده ترانه‌ی مشهور میرزا کوچک خان،در رشت متولد شد و موسیقی را در هنرستان موسیقی ملی فرا‌گرفت. وی عضوگروه کر تالار رودکی بود و تعدادی ازترانه‌های معروف محلی را اجرا کرد.

[caption id="attachment_190453" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته سوم آذر                                          خاموشی هنرمند ایران علیرضا شوریده                   [/caption]

وی درجریان انقلاب ضد سلطنتی هنر خود را علیه دیکتاتوری حاکم به‌کار گرفت و ترانه‌های انگیزاننده و زیبایی ازجمله ترانه‌ی معروف «شور انقلاب» را اجرا کرد.

شوریده در دوران سیاه حکومت آخوندی تحت فشارهای بسیار زیاد این رژیم ضد بشری قرار داشت و عمرش را در فقر و تنگدستی و آوارگی گذراند.

او با نهاد ترانه و سرود مجاهدین همکاری داشت و در سالهای۵۸ و۵۹ سرودها وترانه‌های متعددی اجرا کرد که ازجمله‌ی آنها «ترانه‌ی شهادت احمد» (دی‌بلال) با آهنگ محلی شیرازی، سرود «شهادت» و ترانه‌های «همسفر» و «فردا روشن است» را می‌توان نام برد،علیرضا شوریده با پذیرش محرومیت و تنگدستی، هرگز تسلیم رژیم آخوندی نشد.
۲۰ آذر ۱۳۵۷ تظاهرات میلیونی مردم تهران در روز عاشورا علیه رژیم شاه


آنروز ناگهان طنین شعارهای «مرگ بر شاه»  بر خلاف توافق آخوندها با ساواک و مقامات رژیم شاه، که می خواستند یک تظاهرات آرام و غیر سیاسی دیگر مانند تظاهرات تاسوعا برگزار کنند، خواب از سر شاه و شیخ هر دو پراند.

[caption id="attachment_190458" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته سوم آذر        تظاهرات میلیونی مردم تهران در روز عاشورا علیه رژیم شاه      [/caption]

تظاهرات عاشورای ۵۷ با بیشترازدو میلیون نفر شرکت کننده، منظرهای از سقوط رژیم شاه را پیش چشم جهانیان گشود تا همه، به ایران بعد از شاه فکر کنند.

به این ترتیب تظاهرات  عاشورا، بساط بند وبست ساواک با بهشتی و دیگر نمایندگان خمینی را در هم ریخت . عاشورای ۵۷  با شرکت و حضور پدر طالقانی که وسیعا از طرف نیروهای انقلابی و هواداران مجاهدین حمایت می شد، آخوندها را پشت سر نهاد و به  سر فصلی در تسریع سرنگونی رژیم شاه تبدیل گردید .

 

 
۲۱ آذر ۱۳۸۵صدورحکم دادگاه عالی اروپا در لغو بر چسب تروریستی درموردمجاهدین


۲۱ آذر ۱۳۸۵، پیروزی عدالت بر سیاست زدو بند

«دادگاه جوامع اروپا» که بخشی از نظام قضایی اتحادیه‌ی اروپا تحت عنوان «دیوان دادگستری جوامع اروپا» است، طی حکمی اعلام کرد «برچسب تروریستی علیه مجاهدین خلق ایران ناعادلانه بوده وباطل است و لغو می‌شود».

[caption id="attachment_190457" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته سوم آذر صدورحکم لغوبرچسب تروریستی مجاهدین توسط دادگاه عالی اروپا[/caption]

دادگاه اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد تصمیم  مربوط به‌مسدودکردن اموال مجاهدین دربرگیرنده‌ی دلایل کافی نیست و در روند تصمیم‌گیری، حق شاکی  برای استماع عادلانه  نقض شده است.

این حکم درپی رسیدگی  قضایی به شکایت سازمان مجاهدین خلق ایران علیه نامگذاری ظالمانه تروریستی و دفاعیات جانانه‌ی وکلای مدافع مجاهدین در دادگاه صادرشد.

برچسب تروریستی، تا آن زمان به گواهی هزاران حقوقدان و وکیل برجسته و هزاران نماینده پارلمان از کشورهای مختلف جهان، بی‌اعتبار شناخته شده بود، اما آن روز با یک تصمیم قضایی نیز مهر شد و بطلان آن به اثبات رسید.