روزها و یادها هفته آخر آبان

۲ آذرماه ۱۳۰۵درگذشت استاد برجسته موسیقی ایران درویش خان


[caption id="attachment_183010" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته آخر آبان                                                استاد موسیقی ایران درویش خان                              [/caption]

درویش‌خان، استاد برجسته  تار که نام اصلی اش غلامحسین فرزند حاجی بشیربود در سال ۱۲۵۱ خورشیدی متولد شد، پدرش سه‌تار می‌نواخت و چون به موسیقی علاقمند بود پسرش را به رشته موزیک مدرسه دارالفنون فرستاد، درویش خان تار را نزد آقاحسین قلی بزرگترین استاد تار زمان خود فراگرفت.

وی از نخستین کسانیست که در ایران کلاس آموزش موسیقی برپا کرد و شماری از نامداران موسیقی ایران از جمله ابوالحسن خان صبا از شاگردان او بودند وی مبتکر پیش درآمد در موسیقی سنتی ایران است و تصنیفهای بسیاری ساخته‌است.

با  ظهوره جنبش  مشروطه ایران در نخستین کنسرتهای که در انجمن اخوت تشکیل شد، وی سمت ریاست و رهبری ارکستر را داشت.
۲ آذر ۱۳۶۰شهادت مجاهد قهرمان، حمیرا اشراق


مجاهد قهرمان، حمیرا اشراق، یکی از سمبلهای میلیشیاهای دانش‌آموز مجاهد خلق و یکی از اسطوره‌های مقاومت و پایداری زن مجاهد خلق است،او که در نشریه‌ی نسل انقلاب، ارگان دانش‌آموزی مجاهدین، فعالیت می‌کرد. پس از شروع مقاومت سراسری، فرماندهی یک گروه از  دانش‌آموزان هوادار را  را بعهده گرفت.

[caption id="attachment_183017" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته آخر آبان                                              شهادت مجاهد قهرمان حمیرا اشراق                             [/caption]

 

مجاهد شهید حمیرا اشراق، پس از دستگیری به زیر وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها کشیده شد. هنگام بازجویی و زیر شدیدترین شکنجه‌ها رو در روی جلاد سرود آزادی را خواند و هرچه بر شدت شکنجه‌ها افزودند، بیشتر مقاومت کرد، آنچنانکه در سحرگاه تیرباران روی صندلی چرخدار به جوخه‌ی اعدام سپرده شد.

ستاره‌ی نام مجاهد شهید حمیرا اشراق بعنوان یکی از سمبل‌های میلیشیاهای دانش‌آموز مجاهد خلق و یکی از اسطوره‌های مقاومت، در آسمان خونبار انقلاب نوین ایران درخشیدن گرفت.

راه سرخش پررهرو باد.
 ۲آذر ۱۳۶۴خاموشی دکتر غلامحسین ساعدی


ساعدی در سال ۱۳۱۴ در شهر تبریز متولد شد، درهمانجا تحصیلات خود را تا اخذه درجه دکترا ادامه داد همزمان به نویسندگی روی آورد، ساعدی در نوشته‌هایش  زندگی اجتماعی مردم و عمق ضمیرشان را در قالب کلمات هنری به نمایش می‌گذاشت.

[caption id="attachment_183022" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته آخر آبان                                                                دکتر غلامحسین ساعدی                                    [/caption]

در تمامی آثار ساعدی، عشق به آزادی و مبارزه در راه آزادی همرا با کینه نسبت به دیکتاتوری موج می‌زند،گذشته از تأثیر و جایگاه زنده‌یاد ساعدی در هنر و ادبیات معاصر، پیوند او با مقاومت مردم ایران چه در دوران دیکتاتوری شاه و چه در دوران حاکمیت سیاه ارتجاع او را از اعتبار و منزلت ویژه‌ای برخوردار کرده است.

ساعدی به مبارزه مسلحانه ایمان داشت و به مقاومت ایران عشق می‌ورزید وی  برخی کتابهای خود را به رهبر مقاومت تقدیم کرده بود، و با فروتنی و صفای خاص خود می‌گفت من مخلص کسی هستم که با خمینی می‌جنگد، هر چه به من فشار وارد می‌آورند، دقیقاً از این موضع است و من از این موضع کوتاه نمی‌آیم.

دکتر غلامحسین ساعدی در تاریخ دوم آذر ۱۳۶۴ در پاریس چشم از جهان فرو بست،مسئول شورای ملی مقاومت در پیامی به مناسبت درگذشت شادروان ساعدی فقدان او را ضایعه‌ی پردریغی برای فرهنگ و ادب ایران خواند.
 روز ۲۸ آبان ۱۳۶۶  ایران - کنترا و برملاشدن یکی دیگر از دجالیتهای خمینی


روز ۲۸ آبان سال ۱۳۶۶، یک افتضاح رژیم آخوندی حاکم بر میهنمان، در سطح جهانی افشا شد.

۲۸ آبان ۱۳۶۶کمیسیون ویژه کنگره آمریکا معروف به «کمیسیون ایران - کنترا» گزارش نهایی خود را  پیرامون  چگونگی معاملات تسلیحاتی  طرف حساب های امریکایی با رژیم آخوندی  صادر کرد و رونالد ریگان رئیس جمهور وقت را مسئول اعمال خلاف قانون دستیارانش در این زمینه معرفی کرد.

[caption id="attachment_183023" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته آخر آبان             ایران - کنترا و برملاشدن یکی دیگر از دجالیت‌های خمینی        [/caption]

 

ایران کنترا در زمان ریگان طراحی شد،رژیم خمینی برای خرید سلاح از آمریکائیان، به منظور تدوام جنگ با عراق وارد یک رشته معاملات سری و مخفی با طرف حسابهای آمریکایی شده بود.

خمینی این معاملات را در پس شعر و شعارها و دجالگریهای ضد امریکایی پنهان ساخته، و میلیونها دلار مبلغ پرداختی برای سلاحها را به حساب ضد انقلابیون نیکاراگوئه که به کنتراها معروف بودند واریز میکرد، این لاپوشانی به آن علت بود که رژیم آخوندی، در ظاهر تحت محاصره اقتصادی آمریکا بود.

افتضاح  معاملات  تسلیحاتی رژیم با اسرائیل و امریکا در کتابی بنام مثلث ایران فاش گردید، نویسنده‌ی کتاب برای اولین بار افشاء کرد  که محسن کنگرلو معاون  نخست وزیر ایران اولین مقام رژیم بوده که در سال ۱۹۸۶ مخفیانه ترتیب دیداری را برای ارسال سلاح به ایران توسط مک فارلن و اولیونورث داده است، افشای این معاملات پنهانی، مایه‌ی رسوایی داخلی و بینالمللی برای خمینی شد.
  ۱ آذر ۱۳۸۶ حمایت سیصدهزار تن از شیعیان عراق از مجاهدین


روز اول آذر یادآور حمایت ۳۰۰ هزار تن از شیعیان عراق از مجاهدین است، دراول آذر سال ۱۳۸۶ همزمان با سالروز میلاد هشتمین پیشوای شیعیان جهان، علی بن موسی الرضا علیهالسلام، بیش از ۳۰۰ هزار تن از مردم شیعه‌ی استانهای جنوب عراق با امضای بیانیهیی دخالتهای سرکوبگرانه‌ی رژیم ایران و  نیروی تروریستی قدس در استانهای جنوبی عراق و اتهامات ساخته و پرداخته این رژیم علیه سازمان مجاهدین خلق ایران را محکوم کردند.

[caption id="attachment_183026" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته آخر آبان                           حمایت ۳۰۰ هزارتن از شیعیان عراق از مجاهدین         [/caption]

 

آنان در این بیانیه اعلام کردند تنها راه حل و  چشم انداز امید بخش  در عراق و به خصوص در استانهای جنوبی،  از خلع ید رژیم ایران در پهنه میهن ما میگذرد. تجربه ۲۵ سال گذشته نشان میدهد که رژیم ایران هرگز از اهداف شوم و توسعه طلبانهی خود، دست بر  نخواهد داشت.

شیعیان عراق در بیانیه خود اعلام کردند دردناکترین خنجری که رژیم ایران به پهلوی ما شیعیان وارد کرده، استفاده‌ی شرمآور از مذهب شیعه، برای رسیدن به اهداف شوم خود میباشد.

آنان با این عمل ضداسلامی و ضدانسانی، عالیترین منافع ملی ما را هدف قرار داده و در نهایت، تجزیه استانهای جنوبی عراق را ازجمله  اهداف پلید خود مشخص کرده اند.
درگذشت دانیل میتران-۱ آذر ۱۳۹۰


دانیل میتران در ۱۷ سالگی در جریان جنگ دوم جهانی به عنوان یک پرستار در  صفوف مقاومت فرانسه به نبرد با نازیها برخاست، در همین دوران بود که با فرانسوا میتران آشنا شد و مبارزه‌اش علیه اشغال نازیها را تا پیروزی ادامه داد.

[caption id="attachment_183029" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته آخر آبان                                     دانیل میتران بانوی بزرگ مقاومت فرانسه                               [/caption]

در سال ۱۹۸۱ بانوی اول فرانسه شد طی دو دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران او ترجیح می‌داد به فعالیتهای حقوق بشریش به پردازد او پیوسته تلاشش این بود که خودش تجسمی از همان الگو و همان پیام برای مبارزه علیه ستم باشد.

دانیل میتران در سال ۱۹۸۶ بنیاد حقوق بشر فرانس لیبرته را بنیانگذاشت وی همواره بهای اتقادات و آرمانهایش را با موضعگیریها و تلاشهایش می‌پرداخت.

یکی از ارزشمندترین زمینه‌های این تلاش سترگ یاری وقفه ناپذیر او به مقاومت ایران بود، صحنه حضور او در دفاع از مقاومت ایران در مهاجرای کودتاه ننگین ۱۷ ژوئن در سال ۲۰۰۳ از درخشانترین صفحات زندگی و مبارزه او بشمار می‌رود.

او شجاعانه و بسرعت به عنوان همسر رئیس جمهور فقید فرانسه و رئیس فرانس لیبرته در فردای ۱۷ ژوئن نخستین کسی بود که برای یاری به اورسورواز شتافت و همانجا با صدای بلند، برجسب فرقه و سکت و کیش شخصیت علیه  مجاهدین را تمسخر انگیز اعلام کرد و گفت من و همسرم هم زمانی تروریست خوانده می‌شدیم ولی او بعدا رئیس جمهور فرانسه شد و به من مدال افتخار  دادند.

دانیل میتران سرانجام در  اول آذر ۱۳۹۰ پس از ۸ دهه تلاش و پیکار برای احیاء و حاکم کردن ارزشهای انسانی و مردمی چشم از جهان فروبست.

اما همانطور که فرزندش ژیلبرت گفت، او هرگز نمی‌میرد چون مبارزه ادامه دارد و دانیل در قبل و خاطره تمام اشرفیان و اشرف نشانها تا ابد زنده است.