روزها و یادها هفته اول آبان

۳ آبان ۱۳۹۳ اعدام شقاوت بار ربحانه جباری


حکومت ضد بشری ولایت فقیه ریحانه جباری را به جرم دفاع از خود در برابر مرتضی عبدالعلی سربندی مامور پیشین وزارت اطلاعات رژیم که قسط تجاوزبه او را داشت در زندان گوهردشت کرج اعدام کرد.

[caption id="attachment_171907" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته اول آبان                                                     اعدام شقاوت بار ریحانه جباری                                       [/caption]

ریحانه جباری در سال ۱۳۸۶ در حالی که ۱۹ سال داشت دستگیر شد و ۷ سال در زندان بود. اعدام این زندانی زن در حالی انجام شد که سازمان عفو بین‌الملل احمد شریف گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در امور ایران و مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا خواستار توقف حکم اعدام وی شدند.

خانم شعله پاکروان مادر ریحانه در اولین سالگرد اعدام ریحانه نوشت، نوشت برای من بعنوان مادر و دیگرانی که دل در گرو انسانیت و گسترش عدالت دارند راهی بجزه بازخوانی هزار باره داستان ریحانه نمانده نمانده تا باردیگر این سرزمین شاهد سربدار شدن زنی که در زندان از پلیه آدمیت خارج و به انسانیت رسید نباشد.

ریحانی‌که در اوج اسرات و در پشت میله‌ها فضایل فراموش شده انسانی را با رساترین صدا فریاد زد فضایلی چون، راستی و صداقت، ایثار برای هم نوع، همدردی و مهربانی حقیقت‌طلبی، گسترش آگاهی و معلمی، ریحانی که حقیقت را حتی با جانش معامله نکرد.
۳ آبان ۱۳۸۶ تحریم ۲۲ ارگان و سردمدار سرکوبگر رژیم آخوندی توسط امریکا


در سوم آبان ۱۳۸۶ دولت امریکا ۲۲ ارگان و سردمدار سرکوبگر رژیم آخوندی به ویژه نیروی تروریستی قدس

[caption id="attachment_171908" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته اول آبان  تحریم ۲۲ ارگان و سردمدار سرکوبگر رژیم آخوندی توسط امریکا   [/caption]

و سپاه پاسداران ارتجاع را به خاطر حمایت از تروریسم و تکثیر تسلیحات کشتار جمعی تحریم کرد و برخی از آنها را رسماً در فهرست تروریستی قرارداد.

خانم مریم رجوی، اذعان رسمی ایالات متحده نسبت به عملکرد تروریستی سپاه پاسداران، نیروی موسوم به قدس، بانکها، وزارت دفاع و دیگر موجودیتها و سردمداران رژیم آخوندی را مورد استقبال مردم ایران دانست.

خانم رجوی این اقدام را لازمه‌ی متوقف کردن صدور تروریسم و بنیادگرایی به منطقه بویژه مداخلات رژیم آخوندی در عراق و ممانعت از دست یابی این رژیم به بمب اتمی توصیف کرد، خانم رجوی افزود این یک گواهی آشکار و مقدمه ضروری برای تغییر دمکراتیک در ایران و به زیرکشیدن فاشیسم مذهبی توسط مردم ایران است.
 ۴آبان ماه ۱۳۱۸ درگذشت یحیی دولت‌آبادی، شاعر میهن پرست ایران.


ای جوانان وطن نوبت آزادی ماست

روز عیش و طرب و خرمی و شادی ماست

خون خود درره این خاک روان باید کرد

آنچه باید بنماییم همان بایدکرد.

یحیی دولت‌آبادی یکی از پیشقدمان آزادی دوران مشروطیت  بود که  نقش موثری درپیشرفت اهداف انقلاب مشروطه، و خدمات ارزنده‌ای در نشر فرهنگ و ایجاد مدارس داشت.

[caption id="attachment_171910" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته اول آبان                   درگذشت یحیی دولت آبادی شاعر میهن پرست ایران          [/caption]

اوهمچنین با اشعار میهنی شورانگیز خود در دوران مشروطه و بعدازآن به دفاع از آزادی و آرمانهای انقلابی می‌پرداخت.

حاج میرزا یحیی دولت آبادی در سال ۱۲۷۹ هجری قمری در دولت آباد اصفهان متولد شد، از اوان جوانی به فعالیتهای سیاسی روی آورد و  تا چندی پس از استقرار مشروطیت به کارهای فرهنگی و تاسیس مدارس و انجمنها اشتغال داشت.

او همچنین چند دوره در مجلس شورای ملی سمت نمایندگی داشت، او درکنار فعالیتهای سیاسی به فعالیتهای ادبی به سرودن شعر، ترجمه‌ی داستانها و اشعار، و تحریر کتب درسی نیز می‌پرداخت.

یکی از آثار موفق او رمانی است بنام شهرناز که او آن را در سال ۱۳۳۴ قمری نوشته است. ازجمله  آثاراو می‌توان از کتاب «علی» برای کودکان، و«حیات یحیی»  درباره‌ی تاریخ معاصر، نام برد همچنین برخی از اشعار او در دفتری با نام اردیبهشت نامه بجای مانده است. دولت آبادی روز جمعه ۴ آبان ۱۳۱۸ شمسی در تهران براثر سکته‌ی قلبی درگذشت.